Jak wybrać lampę nad stół do jadalni?

Wisząca lampa nad stołem w jadalni to niezwykle ważny element całej aranżacji. Dobrze oświetlony stół stworzy odpowiedni klimat podczas spotkań przy wspólnych posiłkach. Nowoczesne lampy nad stołem powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i ładne. W takim centralnym miejscu, jakim jest stół jadalniany powieszona lampa zwraca na siebie dużą uwagę, dlatego musi współgrać z wystrojem całego wnętrza i efektownie go dopełniać.

Rozmiar lampy do jadalni

Nie jest tajemnicą, że lampy należy wybierać nie tylko przez pryzmat wystroju wnętrza, ale również jego rozmiarów. Za duża lampa może skutecznie przytłoczyć pomieszczenie, natomiast zbyt mała “zginie” i będzie prezentować się zbyt banalnie i bez wyrazu. Dobierając lampę do jadalni, należy zachować odpowiednią harmonię pomiędzy wymiarami stołu, a wielkością lampy. Nad dużym okrągłym stołem najlepiej zawiesić jedną okrągłą lampę w pozycji centralnej (na środku stołu), natomiast nad stołem wieloosobowym o kształcie prostokątnym lub kwadratowym – lepiej sprawdzi się kilka mniejszych pojedynczych lamp umieszczonych w jednym ciągu. Ważnym aspektem w dobieraniu oświetlenia jest również odległość lampy od blatu stołu. Niewielka lampa wisząca może zostać powieszona w odległości 50-60 cm nad stołem. Odległość tą należy jednak zwiększyć do 75-90 cm w przypadku dużych lamp.

Kierunek padania światła i temperatura barwowa

Oprócz rozmiarów oprawy, ważny jest także kierunek padania światła. Światło padające na blat powinno stwarzać atmosferę bliskości, komfortową dla spożywania posiłków czy romantycznych kolacji we dwoje, a nie oślepiać osoby siedzące przy stole. Warto zwrócić uwagę na to, aby światło lampy było ciepłe, nieco rozproszone i niezbyt mocne. Z tego też powodu do jadalni chętnie wybierane są lampy kloszowe z możliwością regulowania wysokości. Ostatnio bardzo popularne stały się lampy o kloszach umieszczonych na różnej wysokości. Ich zaletą jest przede wszystkim fajny design oraz to, że dają równomiernie światło. Hitem ostatnich sezonów są również modele kuliste przypominające lampy dyskotekowe, wykonane z połyskujących materiałów, takich jak szkło, miedź czy aluminium.

Do oświetlenia stołu można zastosować dowolne źródło światła. Do wyboru mamy diody LED, żarówki halogenowe lub świetlówki kompaktowe. Idealne światło do jadalni to takie, które jest niezbyt ciepłe i nie za chłodne. Najlepsza temperatura barwowa nad stołem w jadalni mieści się w przedziale 3000-3500 K. Aby uzyskać pełną kontrolę nad światłem, warto zainstalować ściemniacz, umożliwiający regulację mocy żarówki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwala bowiem dostosować moc światła do sytuacji.

oswietlenie do jadalni

Lampa wisząca nad stół do jadalni

Lampy wiszące mogą być przezroczyste, matowe, lśniące, kolorowe, bogato zdobione lub wręcz przeciwnie. Jednak niektórzy idą o krok dalej i zamiast klasycznych wiszących lamp stawiają na efektowne żyrandole. Projektanci oświetlenia oferują nam naprawdę całe mnóstwo żyrandoli do jadalni. Do wyboru mamy modele łączące klasykę z nowoczesnością, żyrandole z abażurem, żyrandole o nowoczesnej formie lub żyrandole wpisujące się w stylistykę retro z żarówkami bez kloszy, wyglądem przypominające oświetlenie prosto z industrialnej fabryki.

Od żyrandoli po plafony, czyli sposób na oświetlenie małej jadalni

Plafon, czyli lampy przylegające bezpośrednio do sufitu to dobre rozwiązanie do małych jadalni. Plafony świetnie prezentują się w niskich pomieszczeniach oraz w mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym lub industrialnym. Są eleganckie, dyskretne, a przede wszystkim zajmują niewiele miejsca. Plafony mogą mieć różny kształt – kwadratu, prostokąta, koła. Mogą być gładkie lub kolorowe, błyszczące albo matowe. Często przybierają one też różnorakie formy, co owocuje niestandardowymi i oryginalnymi projektami. Plafony, zwłaszcza te minimalistyczne, dobrze będą wyglądać w połączeniu z lampami stojącymi lub kinkietami umocowanymi do najbliższych ścianach.

Zapisz się do naszego newslettera