Czy lampy mogą podnieść jakość potraw? Poradnik dobierania oświetlenia punktowego do kuchni
Oświetlenie to jeden z elementów wystroju wnętrz, który niestety wielu z nas traktuje jako mało istotny. To, na czym się skupiamy to estetyka lamp, natomiast całkowicie pomijamy jego inne właściwości. Szczególnie w kuchni odpowiednie oświetlenie może nam nie tylko ułatwić samo przygotowywanie potraw, wprawić nas w przyjemny nastrój, ale również i uprzyjemnić oraz spotęgować doznania podczas spożywania posiłków. Jedzenie powinno być bardzo dobrze oświetlone, natomiast sama barwa światła oddawać naturalne barwy posiłków. Sprawi to, że widok naszych ulubionych potraw, jeszcze bardziej pobudzi apetyt oraz kubki smakowe.
Jaki rodzaje oświetlenia możemy zastosować w kuchni?
Oświetlenie w kuchni może być bardzo różnorodne i zlokalizowane w różnych strefach tego pomieszczenia. Jeżeli mamy taką możliwość, warto już na etapie projektowania kuchni zacząć planować jego rozmieszczenie i rodzaj.
- Światło centralne — inaczej światło górne, którego źródłem zazwyczaj jest lampa sufitowa. Oświetla całe pomieszczenie, dlatego powinno zapewniać dużą moc. Jego zadaniem jest rozjaśnienie całego wnętrza.
- Oświetlenie dekoracyjne — czyli takie, które pełni nie tylko funkcję oświetleniową, ale również dekoracyjną. Niesie ono za sobą walory estetyczne i sprawia, że nasza kuchnia nabiera dla nas wyjątkowego klimatu.
- Oświetlenie stołu jadalnianego — umiejscowienie centralnie wiszącej lampy rozprowadzającej ciepłe oświetlenie równomiernie po całym stole sprawi, że jedzenie będzie wyglądało apetycznie, wprowadzi odpowiedni nastrój.
- Oświetlenie punktowe — umieszczane w miejscach, które wymagają dodatkowego oświetlenia. Jest to najbardziej istotne źródło światła w naszej kuchni ze względu na swoją zadaniowość. To jemu powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi.
Najważniejsze miejsca, w jakich należy umieścić oświetlenie punktowe w kuchni to:
- strefa robocza — od jej oświetlenia w szczególności zależy nasze bezpieczeństwo podczas gotowania, ale także komfort naszych oczu. Bardzo ważne jest tutaj wykorzystanie wysokiej jakości oświetlenia o ciepłej barwie, która jak najbardziej będzie przypominała światło naturalne. W zależności od tego, jak umeblowana jest nasza kuchnia, do oświetlenia blatu roboczego użyć możemy lamp wiszących, kinkietów lub możemy zainstalować źródła światła pod górnymi szafkami. Dobrym wyborem będzie w tym wypadku montaż płaskiego oświetlenia liniowego lub punktowego, a także paski LED.
- inne miejsca potrzebujące dodatkowego oświetlenia — najczęściej potrzebne w takich miejscach jak zlewozmywak, kuchenka, płyta indukcyjna. Prace, które tam wykonujemy, wymagają od nas przyjęcia postawy pionowej, co powoduje zasłonięcie światła górnego i tworzenie się cieni. Montaż punktowej lampy LED w kuchni lub innej rozwiąże problem zmywania naczyń „po ciemku”. Co więcej, jeżeli nasza kuchnia posiada wyspę, powinniśmy zastanowić się również nad jej oświetleniem.
Jakie typy oświetlenia punktowego mamy do wyboru?
- Lampy halogenowe — cieszą się dużą popularnością, pomimo tego, że na rynku są już od dłuższego czasu. To o czym należy przede wszystkim pamiętać, wybierając ten typ oświetlenia to odpowiedni montaż, który musi być niezwykle precyzyjny i staranny. Jest to grupa żarowych źródeł światła, co oznacza, że oferują nam one o wiele wyższą sprawność niż zwykłe żarówki. Dzięki ich wykorzystaniu uzyskujemy więcej światła i jest ono bielsze, a ich żywotność od dwóch do pięciu razy większa niż tradycyjne.
- Taśmy i listwy LED — montaż punktowej lampy LED to zastosowanie, które ciągle zyskuje na popularności. Jego niewątpliwą zaletą jest elastyczność, energooszczędność, a także trwałość i łatwość montażu. Oferta jest tak szeroka, że z pewnością bez problemu znajdziemy model, który idealnie sprawdzi się w naszym wnętrzu. Ten typ lampy punktowej pozwoli uzyskać delikatne i nastrojowe oświetlenie. Natomiast taśmy i listwy często wykorzystywane jako oświetlenie podszafkowe, mogą mieć diody rozmieszczone z różną gęstością, co sprawia, że z łatwością dopasujemy model odpowiedni do naszej kuchni.
- Żarówki punktowe LED — wybierane coraz częściej jako alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia. Łatwy montaż, wygoda w późniejszym użytkowaniu oraz duża oszczędność energii sprawia, że podbijają serca wielu użytkowników. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że żarówki punktowe LED służą przede wszystkim do oświetlania poszczególnych elementów znajdujących się w kuchni. Nie będą odpowiednie jako główne źródło światła.
Jaką barwę oświetlenia do kuchni najlepiej wybrać?
Wybierając żarówki, warto zwrócić uwagę, jakie oznaczenie znajduje się na ich opakowaniu. Zawsze znajduje się tam informacja, czy barwa światła jest ciepła, zimna czy neutralna. Każda z nich daje inny efekt, dlatego mając na uwadze właściwości oświetlenia punktowego, najlepszym rozwiązaniem będzie pomieszanie kilku źródeł światła o różnej barwie. Wybierając oświetlenie podszafkowe najlepiej wybrać te o barwie neutralnej lub zimnej, ponieważ najwygodniej wykonuje się przy nim różne czynności podczas gotowania. Przy długim stosowaniu może ono jednak męczyć oczy. Oświetlenie nad stołem jadalnianym powinno mieć barwę ciepłą, co sprawi, że spożywanie posiłków będzie przebiegało w przytulnej atmosferze.