Jakie lampy wybrać nad wyspę kuchenną wolnostojącą?
Remont kuchni wcale nie musi oznaczać, że będziemy wymieniać wszystkie jej elementy. Czasami wystarczy przemalowanie ścian, nowa zabudowa kuchenna czy efektowne dodatki. W dużej kuchni, w której nie brakuje miejsca, dobrym pomysłem będzie wolnostojąca wyspa kuchenna, która świetnie podkreśli nowoczesny klimat kuchni.
Oświetlenie wyspy kuchennej
W dużych kuchniach często pojawia się wolnostojąca wyspa kuchenna. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba przygotowująca posiłek może swobodnie przyrządzać obiad czy kolacje na blacie roboczym, jednocześnie prowadząc konwersację z domownikami lub zaproszonymi gośćmi. Wyspa umożliwia też gotowanie większej liczbie osób, które mogą gromadzić się wokół niej i uczestniczyć w przygotowaniu posiłku. Pomimo wielu zalet, jednym z głównych błędów popełnianych przy aranżacji wyspy kuchennej, jest niedostosowanie odpowiedniej ilości oświetlenia. Ten błąd może spowodować, że praca przy blacie roboczym będzie dość uciążliwa. Dlatego dobre oświetlenie wyspy jest wręcz niezbędne.
Jakie lampy wybrać nad wyspę kuchenną?
Lampy sufitowe, kinkiety czy halogeny nie tylko wpływają na estetykę wnętrza, ale poprawiają również funkcjonowanie z pomieszczenia. Musimy pamiętać, że podczas przygotowywania posiłków mamy do czynienia z ostrymi narzędziami i sprzętem elektrycznym, dlatego tak ważne jest zapewnienie dobrych warunków oświetleniowych. Jakie lampy będą zatem idealne nad wyspę kuchenną wolnostojącą? Czy lepiej postawić na kilka punktów świetlnych czy może na jedną wiszącą lampę umieszczoną w centralnym punkcie wyspy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.
Lampy sufitowe w kuchni
Lampa wisząca – pomimo że jest to tylko jeden z wariantów – to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Zamiast jednej lampy nad wyspą możemy wybrać kilka punktów świetlnych ustawionych w równej odległości. W tej roli doskonale sprawdzi się kilka szeregowo ustawionych lamp połączonych np. panelem.
Jakie modele są teraz na topie?
Obecnie modne są wykończenia lakierem, które dają efekt błysku. Mogą też być w wersji matowej lub półmatowej. Bardzo porządne są również kolorowe szklane klosze, stal, aluminium i miedź. Wybór modeli lamp jest tak szeroki, że z pewnością dopasujemy coś zarówno do stylu skandynawskiego, jak i nowoczesnego.
Lampy sufitowe – o czym jeszcze pamiętać?
Niezależnie, na jaką lampę sufitową się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, aby dawała ona jasne, skupione światło skierowane w dół, tak aby dostatecznie oświetlać blat, a nie oślepiać osób siedzących przy nim. Optymalna odległość pomiędzy punktami światła powinna wynosić 40-60 cm. Najczęściej do oświetlenia wyspy kuchennej stosuje się lampy z dużym otwartym kloszem. Nad wyspą kuchenną najlepiej sprawdzą się modele o regulowanej wysokości sznura.
Pozostałe lampy w kuchni
Poza oświetleniem wyspy kuchennej musimy pamiętać o oświetleniu ogólnym w kuchni. Tradycyjnym sposobem oświetlenia kuchni jest lampa umieszczona w centralnym punkcie sufitu, dzięki czemu zyskujemy równomierną dystrybucję światła w całym pomieszczeniu. Jednak nie zawsze jest to wystarczające. Ponieważ meble kuchenne umieszczone są zazwyczaj przy ścianach, przygotowując tam posiłki – lampę główną będziemy mieli za plecami. Dlatego w wielu zakamarkach, takich jak: wiszące szafki kuchenne sprawdzi się oświetlenie punktowe, np. diody LED. Oświetlenie punktowe powinno być jasne, ale nie może oślepiać.
Jakie żarówki wybrać do kuchni?
W doborze właściwych lamp należy uwzględnić rodzaj i moc światła. Warto sięgać po żarówki energooszczędne, które zużywają zdecydowanie mniej energii niż tradycyjne źródła światła. Najlepszym wyborem będą żarówki LED-owe. Ich zaletą jest długa żywotność, a także możliwość uzyskania różnych barw światła w zależności od konkretnego modelu. Żarówki LED-owe zyskują coraz większą popularność nie tylko w domach, ale również pomieszczeniach biurowych i obiektach użyteczności publicznej. Są one również ekologiczne, nie zawierają niebezpiecznych dla środowiska materiałów, nie nagrzewają się, a ich światło nie męczy wzroku.