Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do kuchni? PORADNIK
Dobór oświetlenia do kuchni powinien zacząć się już na etapie planowania remontu. Jest to dobry czas na to, by zastanowić się i określić, w którym miejscu chcemy umieścić przewody do lamp. Niezwykle ważne dla codziennego komfortu użytkowania kuchni, jest doświetlenie każdej strategicznej jej części, dlatego oświetlenie do kuchni powinno składać się z minimum jednego oświetlenia głównego oraz oświetlenia miejscowego, doświetlającego poszczególne strefy, takie jak blat kuchenny, stół, kuchenka czy półki kuchenne.
Oświetlenie ogólne (centralne) do kuchni
Tradycyjnym sposobem oświetlania kuchni jest lampa umieszczona w centralnym punkcie. Wybierając lampę do kuchni, warto kierować się zarówno wystrojem, jak i metrażem kuchni. Duże wiszące lampy z ażurowymi lub szklanymi kloszami najlepiej sprawdzą się w przestronnych wnętrzach. Z kolei montowane tuż przy suficie tzw. reflektory sufitowe znakomicie nadadzą się do tych mniejszych pomieszczeń. W przypadku oświetlenia ogólnego można postawić na jedną górną lampę na środku kuchni lub zastosować kilka punktów świetlnych zamontowanych na listwach.
Kilka rodzajów światła w kuchni
Najczęstszym błędem popełnianym przy doborze oświetlenia do kuchni jest postawienie tylko na jeden rodzaj światła, którym najczęściej jest oświetlenie ogólne. Oświetlenie centralne, pomimo że jest niezbędne, bo zapewnia równomierne doświetlenie pomieszczenia, najczęściej jest niewystarczające, by odpowiednio oświetlić całe wnętrze. Z tego powodu w każdej kuchni, poza oświetleniem ogólnym, powinno być również dodatkowe źródło światła. Wykorzystując różne rodzaje oświetlenia, można stworzyć niepowtarzalny klimat i doświetlić powierzchnie robocze tak, aby zapewnić maksymalnie komfortową pracę.
Oświetlenie blatu kuchennego i pozostałych stref roboczych
Najważniejszym miejscem w kuchni jest blat roboczy, dlatego należy zadbać o to, by dobrze go wyeksponować i oświetlić tak, by nie zasłaniać sobie źródła światła podczas przygotowywania posiłków. Popularnym rozwiązaniem stosowanym do oświetlenia blatów kuchennych są diody LED, montowane punktowo w szafkach lub taśmy ledowe montowane pod szafkami kuchennymi. Alternatywą dla takiego oświetlenie mogą być wiszące lampy zamontowane tuż nad blatem lub kinkiety nadszafkowe.
Niezależnie od tego, czy łączymy kuchnię z salonem, stół stanowi centralne miejsce spotkań rodzinnych, dlatego również i ten element wystroju wnętrza musi być odpowiednio oświetlony.
Oświetlenie dekoracyjne do kuchni
Ozdobą i dopełnieniem każdego wnętrza kuchennego będzie oświetlenie dekoracyjne. Taką funkcję doskonale spełnią podświetlane szafki z przeszklonymi frontami, podświetlane panele, czy światło uwydatniające kuchenne dekoracje. Za pomocą światła można uzyskać wiele różnorodnych rozwiązań, które sprawią, że w kuchni będzie przebywało się niezwykle miło i przyjemnie. Trzeba jednak w tym wszystkim zachować umiar, by nie przesadzić z nadmiarem i różnorodnością światła.
Żarówki LED do kuchni
To, co jest niezaprzeczalną zaletą oświetlenia ledowego to fakt, że lampy LED znacznie lepiej oddają kolory niż zwykłe żarówki. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w kuchni, ponieważ przygotowywane i spożywane posiłki mają świeży i apetyczny wygląd. Co więcej, żarówki LED w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami są bardziej energooszczędne – pozwalają zmniejszyć zużycie energii nawet o 90% i wykazują zdecydowanie dłuższą żywotność.
Temperatura barwowa
Wybierając oświetlenie do kuchni, koniecznie należy zwrócić uwagę na temperaturę barwową (TC), czyli to, czy żarówka emituje światło zimne czy ciepłe. Idealne światło do kuchni to światło zbliżone do światła dziennego o temperaturze barwowej około 4000-5000K. Warto pamiętać, że im niższa temperatura barwowa, tym światło będzie cieplejsze. Wartość temperatury barwowej zawsze podana jest na opakowaniu.
Widget not in any sidebars