Oświetlenie blatu kuchennego

Jak prawidłowo oświetlić blat kuchenny?

Blat kuchenny pełni funkcję nie tylko praktyczną, ale również dekoracyjną. Zdobi wnętrze, a w przypadku małych pomieszczeń dodatkowo oddziela kuchnię od salonu. Odpowiednio oświetlony blat kuchenny wpływa na komfort przygotowywania posiłków. Blat kuchenny najczęściej oświetla się, montując oświetlenie pod lub nad szafkami. Oświetlenie podszafkowe można zamontować w specjalnie wyciętych otworach od spodu szafki. W zależności od natężenia światła, oprawy instaluje się co 40-60 cm.

Jeszcze innym rozwiązaniem do oświetlenia blatu kuchennego są taśmy LED. Efektowne taśmy ledowe zainstalowane pod szafkami w kuchni mogą nadać pomieszczeniu jeszcze bardziej nowoczesnego charakteru. Warto dodać, że oprawy led nie tylko nadają się do kuchni, ale doskonale sprawdzą się również w salonie, sypialni, łazience czy przedpokoju.

Dobrym sposobem oświetlenia blatu kuchennego są też źródła światła zamontowane nad szafkami. Z reguły mają one szerszy zasięg niż te podszafkowe. Ich główną wadą jest jednak to, że mogą nie oświetlić całego blatu roboczego, zwłaszcza obszaru bezpośrednio pod szafkami. Tego typu źródła światła umieszcza się co 60-70 cm w oprawach zainstalowanych na wysięgnikach.

 

oswietlenie punktowe blatu kuchennego

Jakie oświetlenie podszafkowe będzie najlepsze do kuchni?

Podstawowym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie podszafkowe do kuchni, to rodzaj źródła światła. Do wyboru mamy tradycyjne żarówki, lampy halogenowe oraz coraz bardziej popularne oświetlenie led. Tradycyjne żarówki nie stanowią w tym wypadku dobrego wyboru, ponieważ ich główną wadą jest szybkie nagrzewanie się oraz duży pobór prądu. Energooszczędność przy wyborze oświetlenia do kuchni jest bardzo ważnym czynnikiem, bowiem w kuchni spędzamy dużo czasu.

O wiele lepszą alternatywą w stosunku do tradycyjnych świetlówek są żarówki halogenowe. Posiadają one przyjemną barwę światła, zbliżoną do światła dziennego, dzięki czemu dobrze oddają kolory. Ich wadą jest jednak również szybkie nagrzewanie się do wysokich temperatur.

Obecnie dużą popularnością cieszy się oświetlenie podszafkowe LED, które jest energooszczędne, a przy tym charakteryzuje się wolnym nagrzewaniem, wysoką wydajnością i długą żywotnością. Oświetlenie LED jest również odpowiednie dla osób, dbających o środowisko naturalne, gdyż nie zawiera rtęci i innych metali.

Zapisz się do naszego newslettera