Oświetlenie salonu z aneksem – praktyczne wskazówki
W nowoczesnym budownictwie coraz popularniejsze stało się łączenie salonu z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się w przypadku małego metrażu – pozwala zaoszczędzić miejsce, ale również stosuje się je na rozległych przestrzeniach. Jeżeli jedno pomieszczenie pełni kilka ważnych funkcji, duże znaczenie ma wybór właściwego oświetlenia, które powinno być szczegółowo zaplanowane. Jak zatem powinno wyglądać oświetlenie salonu połączonego z kuchnią?
Jak wybrać oświetlenie salonu połączonego z kuchnią?
Wnętrze pełniące kilka różnych jednocześnie wymaga zastosowania zróżnicowanego oświetlenia, które pozwoli wyeksponować poszczególne strefy. W salonie połączonym z kuchnią możemy wyróżnić następujące strefy, które wymagają doświetlenia miejscowego:
- stół do spożywania posiłków;
- strefa wypoczynkowa;
- blat kuchenny lub wyspa kuchenna;
- blaty i szafki przy kuchence i umywalce.
Jak oświetlić salon?
Salon najczęściej pełni funkcję wypoczynkową, Bardzo często pełni też funkcję jadalni, gdzie znajduje się duży stół, przy którym wspólnie spożywane są posiłki. Nad takim stołem obowiązkowo powinna znaleźć się lampa. Lampa wisząca musi zostać umieszczona w odległości 50-60 cm nad stołem tak, aby nie oślepiała siedzących przy nim osób. Jeżeli stół jest niewielkich rozmiarów, wystarczy jedna lampa. Umieszczenie większej ilości lamp wiszących wzdłuż stołu sprawdzi się w przypadku większych i bardziej podłużnych stołów.
Salon to również miejsce, gdzie relaksujemy się, zatem oświetlenie salonu powinno sprzyjać codziennemu wypoczynkowi. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie przy kanapie lub fotelu lampy podłogowej. Lampy do salonu powinny umożliwiać czytanie, dlatego warto jest inwestować w modele, w których możliwe jest regulowanie kierunku strumienia światła. Duże znacznie ma też waga. Warto wybierać lampy, które są stosunkowo lekkie tak, aby można było je z łatwością przenosić z jednego miejsca w drugie.
Diody LED do salonu
Jeżeli mowa o oświetleniu salonu z kuchnią, warto pomyśleć o diodach LED, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Listwę z diodami LED możemy umieścić np. na ścianie za telewizorem. W tym wypadku warto zadbać o to, aby listwa dawała zimne i niezbyt inwazyjne światło, które nie będzie “przekłamywać” kolorów. Nie możemy zapominac również o nowoczesnych lampach wiszących, pełniących funkcje oświetlenia centralnego. Takie oświetlenie jest niezwykle ważne, bo to właśnie dzięki niemu możemy zapewnić sobie właściwy rozkład światła w całym pomieszczeniu.
Jakie wybrać oświetlenie do kuchni?
Kuchnia to najbardziej użytkowane pomieszczenie w domu. W kuchni przygotowujemy posiłki, często też je spożywamy, co wymaga zastosowania zróżnicowanego oświetlenia. Jeżeli aneks kuchenny jest niewielki, oświetlenie ogólne salonu powinno wystarczyć, by oświetlić również kuchnie. Wówczas pozostanie nam tylko doświetlenie poszczególnych miejsc, takich jak blat roboczy, wyspa kuchenna, stół czy szafki kuchenne.
Oświetlenie blatu kuchennego
Blat kuchenny w kuchni jest szczególnym miejscem, dlatego wymaga on dodatkowego oświetlenia. Najczęściej oświetlenie ogólne nie dociera już do naszego blatu, bo zasłaniamy je sobie sylwetką, z tego też powodu oświetlenie punktowe w tym miejscu jest niezbędne. Przy wyborze oświetlenia blatu kuchennego istotne znaczenie ma rodzaj i kolor materiału, z jakiego blat został wykonany. Jeżeli blat odbija sporą część światła, nie ma potrzeby stosowania bardzo mocnego światła. Inaczej może być w przypadku, gdy blat jest ciemny. Oświetlenie blatu kuchennego może być realizowane na dwa sposoby. Można wybrać oświetlenie punktowe i w tym przypadku postawić na oprawy, w których montuje się żarówki halogenowe lub zdecydować się na lampy wiszące umieszczone tuż nad blatem.
Oświetlenie stołu kuchennego
Jeżeli zamiast blatu kuchennego w naszej kuchni znajduje się stół, najlepiej postawić na lampę wiszącą umieszczoną centralnie nad stołem. W tym wypadku najrozsądniej będzie kupić lampę z kloszem. W małych kuchniach nad stołem wystarczy umieścić kinkiet.
Oświetlenie szafek kuchennych
Szafki kuchenne to kolejna strefa funkcjonalna w kuchni, która wymaga doświetlenia. Oświetlenie szafek kuchennych spełnia funkcję dekoracyjną, a jednocześnie służy doświetleniu strefy użytkowej podczas korzystania z niej lub szukania czegoś. Do takiego oświetlenia stosuje się lampy halogenowe, które można umieścić na specjalnych wysięgnikach. W roli oświetlenia szafek kuchennych doskonale spiszą się również taśmy LED. Taśmy LED są uniwersalne, co oznacza, że idealnie komponują się z kuchnią w każdym stylu. Ponadto umieszczenie ich pod szafkami zapewni funkcjonalność i wyjątkowy nastrój. Warto również podkreślić, że oświetlenie LED to oszczędność energii. Taśmy LED można zastosować również we wnękach i szafkach i wszelkich zakamarkach. Ułatwi nam to odnalezienie potrzebnego sprzętu lub produktu oraz sprawi, że kuchnia nabierze oryginalnego wyglądu.
Widget not in any sidebars