4 inspiracje na oświetlenie skandynawskie do salonu

Styl skandynawski jest jednym z najbardziej popularnych sposobów urządzania wnętrz w naszym kraju. Cechuje się on minimalizmem, a także wykorzystaniem elementów zrobionych z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy ratan. Wielu z nas urządzając swoje mieszkania, pragnie zrobić to właśnie w stylu skandynawskim. O ile dobór mebli w tym stylu nie stanowi wyzwania, o tyle należy dobrze przemyśleć kwestie związane z oświetleniem. Salon stanowi niejako wizytówkę naszego domu lub mieszkania i wymaga szczególnej dbałości podczas doboru wyposażenia. Dotyczy to także wyboru źródeł światła, które nie tylko muszą być funkcjonalne, ale także same znakomicie współgrać z resztą wyposażenia salonu. O tym jak wybrać odpowiednie źródła światła do salonu urządzonego w stylu skandynawskim traktuje niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzują się lampy w stylu skandynawskim?

Zanim przejdziemy do omówienia przykładowych inspiracji na modne lampy skandynawskie do salonu, przypomnijmy pokrótce najważniejsze cechy, którymi muszą wyróżniać się te produkty. Przede wszystkim lampy do salonu w stylu skandynawskim muszą być w jasnej kolorystyce. W grę wchodzą oprawy białe, beżowe lub jasnoszare. Kolejną cechą, o której już wspomnieliśmy, są naturalne materiały, z których powinny być wykonane lampy w stylu skandynawskim. Nie może w nich więc zabraknąć elementów drewnianych. Nie ma jednak przeszkód, by nasza lampa do skandynawskiego z salonu, nie miała elementów drewnianych, a wykonane z innych naturalnych materiałów, takich jak bawełna, juta, wełna czy len. Styl skandynawski utożsamiany jest również z motywami roślinnymi. Oprócz naturalnej roślinności, która powinna znaleźć się w takim salonie, również oświetlenie może czerpać z niej inspiracje. Nasze lampy mogą więc opierać się o motyw roślinny.

Modne lampy wiszące do salonu w stylu skandynawskim

Salon urządzony w stylu skandynawskim to wnętrze, które kojarzyć będzie nam się z nowoczesnością, ale i też przytulnością. Aby odpowiednio oświetlić takie pomieszczenie, nie możemy zapominać o oświetleniu górnym w postaci lamp wiszących. Modnymi lampami pasującymi do stylu skandynawskiego z powodzeniem mogą być białe lub szare oprawy wiszące. Warto sięgnąć po drewniane żyrandole bądź też te wykonane z rattanu. Do salonu w stylu skandynawskim warto również dobrać wiszące lampy z drewnianym kinkietem. Każda z wymienionych opraw będzie nie tylko dobrze wyglądać, ale również zapewni nam funkcjonalny oświetlenie salonu. Jeśli zależy nam na dodaniu wnętrzu optycznej lekkości, dobrze jest postawić na wiszące lampy ażurowe. Dzięki temu nasz salon będzie wydawał się jaśniejszy.

Spoty sufitowe – czy warto sięgnąć po nie do salonu urządzonego w skandynawskim stylu?

Oprócz lamp wiszących w salonie w stylu skandynawskim możemy pokusić się o zainstalowanie spotów sufitowych. Jest to typ lampy sufitowej, który w przeciwieństwie do lampy wiszącej, jest krótki i zlokalizowany przy samym suficie. Mimo tego jest równie praktycznym rozwiązaniem, daje dużo rozproszonego światła oraz z pewnością dodaje przytulnego charakteru temu wnętrzu. Spoty sufitowe do salonu w stylu skandynawskim najczęściej opierają się o drewnianą podstawę mocowaną do sufitu oraz regulowane kinkiety wykonane ze szkła lub innych materiałów naturalnych. Jeśli zależy nam na możliwości zmiany ustawień takich lamp sufitowych, zdecydowanie powinniśmy wybierać modele z regulowanymi ramionami. Dzięki temu w zależności od potrzeb i sytuacji możemy łatwo dostosować kierunek i kąt padania światła.

Skandynawskie kinkiety do salonu, jak je wykorzystać?

W skandynawskim w salonie niezależnie od jego wielkości i kształtu nie może zabraknąć niewielkich lamp ściennych, jakimi są kinkiety. Jest to rodzaj dodatkowego oświetlenia, który przyda się szczególnie wtedy, jeśli salon służy nam jako miejsce popołudniowego i wieczornego relaksu. Kinkiety do salonu w stylu skandynawskim, podobnie jak lampy wiszące, powinny czerpać z naturalnych materiałów i delikatnej kolorystyki ziemi. Warto więc postawić na modele, ze szklanymi lub metalowymi oprawami, ale również na te, z elementami wykonanymi z drewna czy bambusa. A gdzie w skandynawskim salonie umieścić takie kinkiety? Na pewno warto zamontować kinkiety na ścianie przy kanapie lub fotelu, w którym czytamy czy oglądamy telewizję. Takie rozwiązanie sprawi, że zyskamy praktyczne oświetlenie, ale również wyjątkowo przytulny kącik relaksu.

Stojące lampy do skandynawskiego salonu

Kolejnym typem lampy, której nie może zabraknąć w skandynawskim salonie, są lampy stojące. Są one praktycznym rozwiązaniem, ponieważ w prosty sposób możemy je przestawiać i wykorzystywać, gdzie aktualnie ich potrzebujemy. Dodatkowo lampy stojące w stylu skandynawskim są wyjątkowo klimatycznym dodatkiem. Będą nie tylko praktycznym, ale i elementem dekoracyjnym w naszym salonie. A jakie modele najlepiej wybrać? 

Przede wszystkim polecamy lampy stojące do salonu w stylu skandynawskim z ozdobnymi kloszami, które wykonane zostały z bawełny, wełny czy lnu. Wszelkie ażury i koronki są tu mile widziane.