5 ciekawych propozycji oświetlenia pokoju młodzieżowego

W trakcie aranżacji pokoju młodzieżowego powinniśmy kierować się preferencjami nastolatka. Jednym z ważniejszych elementów urządzania jest oświetlenie. W końcu pomieszczenie musi spełniać zarówno warunki do wypoczynku, jak i nauki. Wówczas niezbędny okazuje się podział na strefy. W każdej z nich możemy skorzystać z innych rozwiązań oświetleniowych. Poznaj lampy i źródła światła, które idealnie sprawdzą się w pokoju każdego nastolatka. 

Lampa do pokoju młodzieżowego

Głównym elementem każdego pomieszczenia, w tym pokoju młodzieżowego jest lampa sufitowa. Jako główne źródło światła powinna zapewniać oświetlenie całej przestrzeni. Dlatego jej natężenie i rozmiar muszą zostać dopasowane do wymiarów powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem są lampy regulowane z kilkoma kloszami. Dzięki temu możemy zadbać o równomierne rozmieszczenie światła w całym pokoju.

W niskich i niewielkich pomieszczeniach lampy wiszące mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń. Wówczas lepszym pomysłem będą plafony – mocowane do sufitu. Co ważne, oświetlenie dla nastolatków powinno współgrać z resztą wystroju. W młodzieżową estetykę bardzo dobrze wpisują się lampy industrialne i skandynawskie. Geometryczne i surowe wykończenie kloszy nie będzie też rozpraszać w trakcie nauki lub odpoczynku.

Lampa młodzieżowa do nauki – oświetlenie dla nastolatków

Niezbędnym elementem każdego pokoju nastolatka jest strefa nauki. Prawidłowe oświetlenie biurka pozwala zadbać o wzrok i lepszy komfort pracy. W tym miejscu powinna stanąć lampka na biurko. Oprócz tego dobrze sprawdzą się kinkiety, przymocowane tuż nad miejscem nauki. Dzięki temu o dowolnej porze dnia będziemy mogli zwiększyć ilość światła w pomieszczeniu. Wielu pasjonatów gier komputerowych ucieszy się również z dodatkowych lamp młodzieżowych led wzdłuż biurka.

Stylistyka lamp do pokoju młodzieżowego

W zależności od wystroju pomieszczenia możemy zdecydować się na zupełnie inny rodzaj oświetlenia. W końcu odmienne oczekiwania będzie miał fan gier komputerowych od miłośniczki czytania książek do późna lub pasjonatki artystycznych makijaży. W każdym z tych pokojów możemy zastosować inny rodzaj lamp i dodatkowych źródeł światła, aby finalnie stworzyć komfortową przestrzeń do odpoczynku, nauki i rozwoju.

W małym pomieszczeniu młodzieżowym najlepszym wyborem będzie wariant minimalistyczny. Proste i jasne klosze nie przytłoczą niewielkiej powierzchni, a jednocześnie zadbają o wygodę nastolatka.

Żyrandole do pokoju młodzieżowego w stylu glamour

Jeśli chcemy podkreślić elegancki wystrój pokoju nastolatki, to wystarczy wybrać nowoczesne lampy ze zdobieniem. Kinkiety w estetyce glamour dobrze oświetlą strefę toaletki lub garderoby. Dzięki temu spełnią swoją funkcję i dodatkowo podkreślą klimat wnętrz. W tym przypadku warto stawiać na kolory srebra i złota lub klosze z chromowaniem.

Rustykalne oświetlenie dla nastolatków

W urządzeniu pokoju młodzieżowego nie bez znaczenia pozostaje oświetlenie stref relaksu. W końcu po długim dniu w szkole lub zajęciach dodatkowych równie ważny jest odpoczynek. Przytulny klimat wnętrz stworzą lampy w stylu rustykalnym. Drewniane klosze z ciepłym źródłem światła będą działać odprężająco.

Lampy w stylu retro do pokoju młodzieżowego

Oświetlenie do pokoju młodzieżowego w stylu retro to idealny sposób na podkreślenie indywidualnych upodobań nastolatka. Nietypowe kształty kloszy do lamp vintage uzupełnią nawet proste i minimalistyczne pomieszczenia. Dzięki temu za pomocą kilku elementów możemy stworzyć nastrojowy klimat wnętrza. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem są lampy typu druciak, które doskonale prezentują się w połączeniu z żarówkami dekoracyjnymi.

Źródła światła w pokoju młodzieżowym

Nowoczesne oświetlenie młodzieżowe to zestawienie komfortu z designem. Właśnie dlatego warto wybrać kilka źródeł światła, które dopełnią przestrzeń. Oprócz głównego żyrandola na suficie należy zaopatrzyć nastolatka w lampki nocne. Sprawdzają się w trakcie wieczornego czytania ulubionej książki lub czasopisma.

Obecnie bardzo popularne jest również oświetlenie szynowe wzdłuż pokoju. W ten prosty sposób zadbamy o lepszy klimat pomieszczenia. Ten dodatek okaże się szczególnie efektowny w trakcie dłuższych wieczorów.

Designerskie lampy młodzieżowe

Oświetlenie pokoju nastolatka powinno również nawiązywać do najnowszych trendów. Poza tym warto skonsultować oczekiwania właściciela pokoju z naszą wizją na aranżację. Oto kilka propozycji na nowoczesny design:

  • Oświetlenie szaf – np. specjalne żarówki LED montowane wewnątrz mebli.
  • Oświetlenie toaletki – np. dodatkowe spoty i reflektory.
  • Lampy podłogowe – np. z abażurem z juty.
  • Lampa stołowa/nocna – np. z kolorowym kloszem i geometryczną podstawą.
  • Lampki do czytania – np. kinkiet nad łóżkiem do wieczornego czytania.

Oświetlenie funkcyjne zapewnia dostęp do odpowiedniej ilości światła w wybranych strefach pomieszczenia. W pokoju nastolatka znajduje się zarówno miejsce wypoczynku, jak i nauki. W związku z tym to bardzo ważne, aby zadbać o elastyczność względem natężenia oświetlenia.