5 pomysłów na funkcjonalne oświetlenie lustra

Lustro jest tym przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie żadnego mieszkania czy domu. Sam wybór zwierciadła to jednak nie wszystko, byśmy mogli się cieszyć funkcjonalnym przedmiotem. Kluczowe, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach jest to, w jaki sposób nasze lustro będzie oświetlone. Okazuje się bowiem, że górne lampy to zdecydowanie za mało. Jak więc prawidłowo oświetlić lustro w łazience, przedpokoju i innych pomieszczeniach? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Jakie cechy powinno mieć oświetlenie nad lustro?

Wybierając oświetlenie nad lustro, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych cech lamp. Przede wszystkim funkcjonalne oświetlenie w mieszkaniu, domu czy biurze to takie, które jest dobrane do wielkości i kształtu wnętrza oraz jest zróżnicowane. Im więcej typów lamp będziemy mieli, tym dokładniej i lepiej jesteśmy w stanie rozplanować oświetlenie. Dotyczy to zarówno całego pomieszczenia, jak i konkretnych miejsc, np. lustra. Jakie jeszcze powinny być lampy do oświetlenia lustra?

  • muszą być łatwe do utrzymania w czystości, nie polecamy modeli z wieloma, drobnymi elementami, które ciężko będzie nam umyć;
  • wygodne opcje włączania – lampy mogą mieć bardzo różne przełączniki, warto dobrze rozważyć, jakie rozwiązanie będzie dla nas najwygodniejsze;
  • muszą pasować do stylu całego wnętrza i uzupełniać ogólne oświetlenie;
  • mieć przydatne dla nas funkcje jak możliwość zmiany kierunku i kąta padania światła;
  • mieć opcję zmiany natężenia światła;
  • mieć odpowiednią barwę światła lub opcję jej zmieniania;
  • chodzi o to, by lampy nad lustro miały możliwie dużo funkcji pozwalających regulować światło i pomagać nam dostosowywać światło do naszych potrzeb, np. regulowania brwi, malowania się, dobierania kolorów ubrań, stylizacji itd.

Jak oświetlić lustro łazienkowe?

Sposobów na funkcjonalne oświetlenie lustra łazienkowego jest wiele. Przede wszystkim musimy zadbać o górne, sufitowe oświetlenie. Mogą to być zarówno lampy podtynkowe w suficie podwieszanym, lampy natynkowe, plafony jak również lampy wiszące. Niezależnie od naszego wyboru, jeśli będą odpowiednio rozmieszczone, będą stanowić idealną bazę do oświetlenia lustra.

Jeśli chodzi o samo oświetlenie lustra, to możemy podejść do niego na kilka sposobów:

Kinkiety do oświetlenia lustra w łazience

Jednym z częściej wybieranych rozwiązań do oświetlenia lustra łazienkowego są kinkiety. Te niewielkie lampy ścienne sprawdzą się bardzo dobrze, jeśli rozmieścimy je po obu stronach zwierciadła. Jeśli będą miały odpowiednio dobraną moc źródła światła i będzie się ono rozpraszać równomiernie, kinkiety będą wystarczającym oświetleniem lustra. Dodatkowo kinkiety mogą być modnym dodatkiem oraz kropką nad i w naszej aranżacji łazienki. Zaletą rozmieszczenia lamp po obu stronach zwierciadła jest to, że zmniejszone zostaną zminimalizowanie tworzenia się cieni.

Listwy LED naookoło lustra łazienkowego

Kolejnym pomysłem na funkcjonalne oświetlenie lustra łazienkowego jest otoczenie go listwami lub taśmami LED. Jest to tańsze rozwiązanie niż kupowanie zwierciadła z wbudowanym oświetleniem. A przy tym zyskujemy możliwość dostosowania tego oświetlenia do naszych potrzeb czy też wielkości wnętrza. Zawsze kluczem jest moc oświetlenia. Zakłada się, że lustro łazienkowe powinno być oświetlone lampą o wartości minimum 800–1000 lumenów.

Lampy wiszące przy lustrze łazienkowym

Nieco niecodziennym sposobem na oświetlenie zwierciadła jest zastosowanie lamp wiszących przy lustrze. Choć uznaje się, że takie rozwiązanie jest nieco bardziej dekoracyjne, to jednak mimo to, nadal spełnia wszelkie funkcje skutecznego oświetlenia. Kluczem będzie to, na jakiej wysokości umieścimy lampy. By były praktyczne, nie mogą być ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko. A najlepiej jest dopasować ją do wzrostu domowników i wielkości łazienki.

Lampy nad lustrem łazienkowym

Ostatnim, funkcjonalnym rozwiązaniem do oświetlenia luster łazienkowych jest zamontowanie nad nim kinkietów lub innych lamp, dających światło od góry. Tu musimy jednak uważać, ponieważ może być niewystarczające, jeśli planujemy przy lustrze wykonywać chociażby makijaż. Do pozostałych czynności będzie to jednak oświetlenie wystarczające.

Jak funkcjonalnie oświetlić lustro w przedpokoju?

Nieco inaczej powinniśmy podejść do tematu oświetlenia lustra w przedpokoju czy każdym innym wnętrzu. Oczywiście zasady będą podobne, ale jednak zazwyczaj będziemy mieć do czynienia z pomieszczeniami lepiej oświetlonymi niż łazienka. A co za tym idzie, nie będziemy potrzebować aż tak złożonego i mocnego oświetlenia lustra. Zazwyczaj wystarczą nam małe kinkiety, lampa nad lustrem lub po prostu otoczenie zwierciadła taśmą LED. W przedpokoju możemy się również pokusić o umieszczanie lampy wiszącej nad naszym lustrem. Jeśli będziemy wykorzystywać je tylko do podstawowych celów, takie oświetlenie zwierciadła w przedpokoju będzie zupełnie wystarczające.