5 pomysłów na modne i funkcjonalne oświetlenie do eklektycznego salonu

Eklektyzm to styl, który wielu osobom nie kojarzy się dobrze. Uważamy, że jest on przeładowany i niezbyt funkcjonalny. Problematyczne wydaje się również dobranie modnego i praktycznego oświetlenia do salonu w stylu eklektycznym. Dziś chcemy się zmierzyć z tymi mitami i wątpliwościami. Dlatego też podpowiemy, jakie lampy warto dobrać to takiego wnętrza, jak je rozmieścić i jak sprawić, by było to oświetlenie funkcjonalne. Zapraszamy do lektury!

Czym jest styl eklektyczny?

Styl eklektyczny to sposób urządzania wnętrz dla osób, które nie mogą zdecydować się na wybór tylko jednego stylu dla swojego pomieszczenia. Wiele osób uważa, że jest to kompletne pomieszanie i artystyczny misz masz. Rzeczywiście eklektyzm opiera się połączeniu ze sobą przedmiotów z wielu różnych stylów. Nie musimy w nim ograniczać się wyłącznie do jednej stylistyki, a możemy dać ponieść się fantazji i w jednym wnętrzu wykorzystywać meble, lampy, dodatki, kolory charakterystyczne dla przeróżnych stylów. Podczas urządzania salonu eklektycznego musimy jednak uważać i dość świadomie łączyć ze sobą różne aranżacje. Nie chodzi bowiem o to, by w jednym pokoju zmieszać przypadkowe przedmioty, a oto, by stworzyć z nich spójną całość.

Kilka inspiracji na modne oświetlenie do eklektycznego salonu

Nie ma jednej reguły na to, jak wybrać modne i funkcjonalne oświetlenie do eklektycznego z salonu, ponieważ wiele zależy od tego, jak jest on zaprojektowany. Wybierając oświetlenie do tego pomieszczenia, musimy wpasować je w nasz pokój. W zależności więc od tego, jak wygląda nasz salon, powinniśmy dobrać do niego oświetlenie. Oto kilka przykładów na modne w 2022 roku lampy glamour:

Oświetlenie w stylu naturalnym

W najbliższych miesiącach modne będą proste lampy naturalne. Zazwyczaj opierają się one na materiałach naturalnych jak drewno, szkło, len, wełna, metal. Dominującymi kolorami są z kolei barwy ziemi takie jak biel, beż, ecru, zielenie i brązy. Zaletą lamp drewnianych jest to, że dają przyjemne, ciepłe, rozproszone światło oraz w łatwy sposób wpasowują się w każde wnętrze. Niewątpliwie oświetlenie naturalne w najbliższym czasie będzie zyskiwać na popularności. Wiele osób jest coraz bardziej świadome tego, że musimy dbać o środowisko naturalne. Wybierając lampy z naturalnych materiałów, mamy pewność, że możliwie mocno ograniczymy negatywny wpływ na naszą planetę.

Szklane i kryształowe lampy

Bardzo dobrym pomysłem na modne oświetlenie do eklektycznego salonu są modele lamp ze szklanymi lub kryształowymi kloszami. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie zależy nam na dodaniu pomieszczenia szyku i elegancji. Lampy wiszące czy stojące ze szklanymi kloszami w różnych kształtach mają wiele zalet. Przede wszystkim dobrze rozpraszają światło, są w stanie również ocieplić salon. Co więcej, lampa z tego materiału doskonale wpasuje się w styl eklektyczny. Szklane lampy sufitowe będą eleganckim i prostym dodatkiem. Dodatkowo jest to dość tani rodzaj oświetlenia

Lampy klasyczne do eklektycznego salonu

Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie w eklektycznym salonie lamp klasycznych. Będą to wszystkie dość proste modele, pozbawione zbędnych elementów dekoracyjnych. Zazwyczaj są one wykonane z materiałów sztucznych lub metali. Prosta forma, stonowana kolorystyka to cechy charakterystyczne dla klasycznych lamp. Jeśli więc widzimy, że nasz eklektyczny salon jest już dość przepełniony różnego rodzaju dodatkami, postawmy na stonowane oświetlenie klasyczne. Będzie to bezpieczny i funkcjonalny sposób na zapewnienie wnętrzu odpowiedniej ilości światła w każdej sytuacji.

Nowoczesne i industrialne lampy do eklektycznego salonu

Jeśli zaś naszemu sercu bliższa jest nowoczesna stylistyka, w salonie eklektycznym powinniśmy postawić na lampy industrialne. Mają one dosyć prostą formę, zazwyczaj korzystającą z różnego rodzaju metali. Możemy sięgnąć po modele lamp loftowych z wieloma, giętkimi ramionami, tzw. pająki. Są to bardzo proste lampy bez kloszy, które wykorzystują jedynie żarówki zawieszone na gwintach. Ponieważ występują w wielu kombinacjach kolorystycznych, w wersji od jedno do nawet siedmioramiennej, będziemy mogli łatwo dopasować je do naszego salonu. Innym modnym rozwiązaniem na lampę do salonu eklektycznego będą modele druciane. Cieszą się one dużą popularnością (niezależnie czy mowa o lampach stojących, czy wiszących), ponieważ są proste, tanie i zapewnią wnętrzu dużą ilość rozproszonego światła.

Stylizowane lampy do salonu w stylu eklektycznym

Będąc zwolennikami stylu eklektycznymi, z pewnością lubimy stylistyczne eksperymenty. Jeśli cenimy sobie dawne style, warto jako oświetlenie do eklektycznego salonu wybrać lampy retro lub stylizowane. Będą to zarówno modele lamp odnalezione w domu babci czy na strychu domu, jak i również współczesne jedynie inspirowane tą stylistyką. Wśród najmodniejszych modeli znajdziemy te przypominające świeczniki, świece lub małe latarenki. Wszystkie z powodzeniem spełnią rolę funkcjonalnego oświetlenia w eklektycznym salonie.