6 najczęstszych błędów popełnianych przy oświetlaniu kuchni
Podczas remontu szczególną uwagę poświęcamy meblom. Ich logistyczne rozplanowanie i design są istotne dla końcowego wyglądu naszego mieszkania. Kluczową rolę odgrywa oświetlenie, które często jest przez nas lekceważone. Nieprawidłowości związane ze światłem są o wiele trudniejsze do naprawy niż źle dobrane kolory ścian lub blatów. Aby uniknąć takich nieprzyjemności, w poniższej lekturze, przedstawiamy 6 najczęstszych błędów popełnianych przy oświetlaniu kuchni.
Nieodpowiednia barwa światła w kuchni
Przy urządzaniu mieszkania nie powinniśmy być zero-jedynkowi. Tak samo jak możemy się bawić stylami wnętrz, tak również odcieniami światła. Jeśli chcemy się czuć komfortowo w naszej kuchni, to żarówki powinny mieć różną temperaturę barwową. Zimne światło sprawia, że potrafimy się lepiej skupić. Sprawdzi się ono zatem nad blatem kuchennym, przy którym przygotowujemy posiłki. Zachowamy przy tym realistyczny kolor warzyw, owoców czy mięsa. Jeśli lubimy podzielić się naszymi zdolnościami kulinarnymi w mediach społecznościowych, to ciepłemu oświetleniu mówimy stanowcze nie. Pomarańczowe odcienie wprowadzają przytulny klimat, dlatego dla nich miejsce jest nad stołem kuchennym, przy którym wspólnie spędzamy czas z bliskimi.
Źle dobrany design oświetlenia kuchni
Podczas remontu za dużą uwagę poświęciliśmy meblom, a chcąc mieć go już za sobą, wykończenia zrobiliśmy na szybko? Nierzadko zdarza nam się kupować coś pod chwilą impulsu. Zafascynowani danym przedmiotem w sklepie, sądzimy, że na pewno znajdziemy dla niego miejsce w domu. Nie ważne, że urządzamy kuchnię w stylu glamour a trzymana przez nas w rękach lampa to definicja stylu loftowego. Takie historie zdarzają się często. Wynikiem tego są źle dobrane elementy wystroju wnętrz. Kończymy z niepasującym żyrandolem, kinkietami lub innym niepasującym oświetleniem kuchennym. Styl eklektyczny jest bardzo oryginalny, ale czasami nieprzemyślany zakup może jedynie niepotrzebnie opróżnić nasz portfel. Podsumowując, prawidłowe oświetlenie kuchni powinno współgrać z meblami.
Niepraktyczne materiały lamp kuchennych
Sam design to nie wszystko. Ważny jest również materiał, z jakiego wykonane są nasze klosze. Nowoczesne oświetlenie kuchenne powinno być odporne na zabrudzenia i wilgoć. Nie wybierajmy zatem lamp zrobionych ze szkła lub z tkanin. Łatwe w czyszczeniu są te wykonane z tworzywa sztucznego lub metalowe.
Nieprawidłowo umiejscowione włączniki
Ważne jest logistyczne rozmieszczenie włączników. Powinniśmy o tym pamiętać już na samym początku remontu. Naprawa układu łączników jest o wiele cięższa niż zmiana źle dobranej temperatury barwowej żarówki lub niepasującej stylistycznie lampy. Zastanówmy się, w jakim miejscu powinny zostać one umieszczone, abyśmy mogli wygodnie z nich korzystać.
Za mała ilość oświetlenia kuchennego
Kuchnia powinna być wypełniona światłem. Niedoświetlone pomieszczenie może wprowadzić w uczucie przygnębienia i zmniejszyć komfort przygotowywania posiłków. Nie musimy się zatem ograniczać jedynie do kuchennego oświetlenia sufitowego. Do szafek znajdujących się nad blatami warto przymocować liniowe oświetlenie LED. Jadalnię warto wyposażyć w kinkiety na wyciągniku oraz oprawy natynkowe. Różne źródła światła nie tylko ułatwią nam wykonywanie kulinarnych czynności za dnia, ale także pozwolą na wygodne użytkowanie kuchni nocą.
Za słaba moc światła w kuchni
Źródła światła mogą okazać się niewystarczające, jeśli moc żarówek jest za słaba. Odcień neutralny uzyskamy od 4000 do 4500 K. Światła poniżej tej liczby dają cieplejsze barwy, powyżej chłodniejsze. Przed zakupem żarówek do wszystkich lamp, warto kupić po jednej i sprawdzić, czy na pewno takie ich nasilenie nam odpowiada. W prawidłowo oświetlonej kuchni, na metr kwadratowy powinno przypadać od 300 do 400 lumenów (30-35 watów).
O tym oświetleniu do kuchni pomyśl!
Znamy już 6 najczęstszych błędów popełnianych przy oświetlaniu kuchni i wiemy, jak ich unikać. Wybierzmy źródła światła, które musimy sprawdzić przed remontem jadalni:
- Oświetlenie sufitowe centralne w postaci np. żyrandolu, plafonu, reflektory z możliwością regulacji
- Oświetlenie miejscowe stołu, blatu, kuchenki lub zmywaka
- Oświetlenie podszafkowe
- Oświetlenie nadszafkowe
- Oświetlenie dekoracyjne
Remontując nasz dom, powinniśmy pamiętać o wszystkim w równym stopniu. Wybór mebli, koloru ścian, lamp i żarówek do naszej kuchni jest tak samo ważny. Warto zadbać o właściwe oświetlenie kuchenne sufitowe, jak i to dodatkowe. Należy znaleźć balans między estetyką a funkcjonalnością. Aby prawidłowo oświetlić kuchnię, kierujmy się wyglądem pomieszczenia o zmroku, w którym nie ma światła naturalnego.