7 sposobów na mądre oświetlenie sufitowe w salonie

Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne. Odpoczywamy w nim po dniu pełnym wrażeń, bawimy się z dziećmi, spotykamy się ze znajomymi, a nawet pracujemy. Niezmiernie ważne jest w nim właściwe oświetlenie. Powinno być dopasowane do każdej salonowej aktywności. Jak więc wybrać właściwe lampy, zgodne z ciągle zmieniający się trybem życia?

Zapraszamy do lektury naszego tekstu, który rozwieje większość wątpliwości.

Sposób 1. Dobierz odpowiednie oświetlenie sufitowe do salonu

Dobrze dobrane oświetlenie sufitowe pozwoli na prawie każdą aktywność. Najważniejszy jest odpowiedni podział na strefy. W każdej z nich powinna znaleźć się lampa, która doświetli najczęściej oblegane miejsca. Jeśli salon jest mały, to zdecydujmy się na jedną lampę, która będzie posiadała regulowane klosze – takie bez problemu skierujemy w kluczowe miejsca. Funkcjonalna lampa również może być stylowa, świetnym przykładem są lampy pająki.

Sposób 2. Lampy do salonu — aranżacje w ciekawym stylu

Lampa do salonu nie musi być nudna. Wybierzmy styl, który najbardziej pasuje do wymarzonej aranżacji. Mamy dość centralnej lampy? W takim razie zdecydujmy się na punktowe LEDy i kinkiety, które umieścimy przy fotelach. Duże pole do popisu dadzą płyty regipsowe, ponieważ lampy możemy w nie wkomponować i uczynić częścią ścianek.

Ciekawy efekt uzyskamy za pomocą reflektorków, które w razie potrzeby bez problemu skierujemy w inne miejsce. Dajmy się ponieść fantazji.

Sposób 3. Lampy do salonu — druciane pomysły rodem z garażu

Moda na industrialne wnętrza trwa w najlepsze. Popularność oryginalnych drucianych lamp także nie słabnie i możemy zakupić wiele ich wariantów. Od pełnych żyrandoli pająków, z regulowanymi ramionami, do pojedynczych lamp zwisów, których wysokość możemy zmieniać wedle naszych potrzeb. Pamiętajmy jedynie o zasadzie doświetlenia miejsc, z których korzystamy najczęściej. Inaczej trudno nam będzie w pełni oddawać się przyjemnościom.

Sposób 4. Abażur do salonu — czy jest staroświecki?

Kiedy oglądamy katalogi z lampami, najpewniej naszą uwagę przyciągają lampy w nowoczesnym stylu. Jednak stawiając na klasykę, zapewnimy sobie ponadczasowy design, który ozdobi nasz salon na wiele lat. Materiałowe abażury z frędzlami wracają do łask i świetnie współgrają z wnętrzami w stylu boho oraz duchem hygge, gdzie króluje prostota i funkcjonalność. Chcielibyśmy, żeby salon lepiej oddawał nasz charakter? Pod abażurem możemy ukryć jasną żarówkę, która będzie imitowała taką z żarnikiem.

Sposób 5. Zgromadź w jednym pokoju różne rodzaje lamp

Zgromadzenie w jednym pokoju różnych typów światła wydaje się szalonym pomysłem, jednak jest to bardziej użyteczne, niż nam się wydaje. Najlepsze oświetlenie to takie, które imituje światło naturalne, lub jest od niego cieplejsze, co pozwoli na lepszy wypoczynek. Niestety decydując się na tylko jedną lampę, nie będziemy w stanie skorzystać z żarówek o różnej temperaturze barwnej. Taką możliwość da nam tylko mądre wykorzystanie różnych lamp, umieszczonych w strategicznych miejscach pokoju.

W miejscu, gdzie zwykle odpoczywamy, możemy zainstalować żarówkę dającą ciepłe i miękkie światło, a w kąciku do pracy nieco chłodniejsze, które ożywi atmosferę i nie będzie nas usypiało podczas różnych czynności.

funkcjonalne oświetlenie do salonu

Sposób 6. Podział na strefy z lampami sufitowymi? To da się zrobić!

Było już o różnych rodzajach lamp. A jakby dokonać podziału na strefy tylko za pomocą lamp sufitowych? Taki typ oświetlenia to nie tylko klasyczne wiszące w różnych wariantach. Do wyboru mamy także stylowe plafoniery, reflektory i systemy szynowe.

Te ostatnie prezentują się niezwykle ciekawie i pozwalają na szaleństwo w każdej chwili. Marzy nam się przemeblowanie, jednak nie chcemy wymieniać lamp? Żaden problem! Reflektor możemy przesunąć w inne miejsce szyny i w taki sposób szybko zmienić styl naszego oświetlenia, a nawet klimat całego pomieszczenia.

Sposób 7. Salon połączony z aneksem kuchennym — takie oświetlenie też można pogodzić

Salon z aneksem kuchennym może być uciążliwy w dobieraniu oświetlenia. Wszystko z powodu podziału na strefy. W jednej części pokoju wypoczywamy, drugą zaś wykorzystujemy do jedzenia i spotykania się z domownikami przy stole. Świetnym rozwiązaniem wydaje się tutaj duża lampa pająk z ruchomymi ramionami, które możemy umieścić jednocześnie w obu strefach.

Jeśli potrzebujemy innego rodzaju oświetlenia, to wystarczy tylko zamontować żarówki różnych typów. Jaśniejsze nad stołem, a nieco przygaszone i cieplejsze nad strefą wypoczynkową.