8 ciekawych pomysłów na oświetlenie kącika do czytania
Jedną z częściej wybieranych form relaksu jest dla wielu osób czytanie. Zajęcie wygodnego miejsca w fotelu czy na kanapie i oddanie się lekturze, pozwala nam na wypoczęcie. Jednak, by czytanie było relaksem, a nie męką, konieczne jest zadbanie o prawidłowe oświetlenie kącika czytelniczego. Oto kilka pomysłów na ciekawe i praktyczne doświetlenie miejsca, w którym czytamy.
Industrialna lampa stojąca
Lampy stojące są bardzo często wykorzystywane do doświetlenia kącika do czytania. Na rynku jest wiele tego typu lamp w różnych kolorach, stylach czy rozmiarach. Jednak niewiele osób sięga po lampy industrialne w tej formie. Dlaczego warto sięgnąć po oświetlenie loftowe? Przede wszystkim daje on bardzo dużo światła, szczególnie, jeśli wybierzemy modele z drucianym kloszem. Dzięki temu zyskamy nie tylko piękną ozdobę wnętrza, zwłaszcza nowoczesnego, ale i gwarancję prawidłowego oświetlenia kącika czytelniczego.
Regulowane kinkiety na ścianie
Jeśli nasze miejsce do czytania znajduje się przy ścianie (szczególnie warto mieć ją po lewej stronie), możemy do oświetlenia go wybrać kinkiety. Te małe, przytwierdzane do ściany lampy punktowo rozjaśnią miejsce, w którym będziemy siedzieć. Warto wybrać kinkiety regulowane, które pozwolą nam bardzo precyzyjnie skierować źródło światła na książkę, gazetę czy też czytnik e-booków. Takie rozwiązanie z pewnością nie będzie męczyć oczu podczas lektury.
Giętka lampka stołowa
Bardzo często w okolicach kanapy czy fotela mamy zlokalizowane stoliki lub półki. Możemy z powodzeniem wykorzystać je do montażu czy postawienia giętkiej lampki biurkowej, czy też lampy stołowej nocnej. Wybierajmy modele, które posiadają regulowane ramiona czy wysokość. Pozwoli nam to idealnie dopasować takie oświetlenie do potrzeb. Jest to szczególnie przydatne, kiedy z kącika czytelniczego korzysta wiele osób o różnym wzroście. Regulowane lampki mają jeszcze inną zaletę, w czasie, gdy nie czytamy, możemy je powyginać tak, by zajmowały mało miejsca i nie przeszkadzały w codziennym korzystaniu z pomieszczenia.
Długa lampa wisząca jako oświetlenie kącika czytelniczego
Rzadko wykorzystywanym rozwiązaniem jest sięganie po długie zwisy, czyli specyficzne lampy wiszące. Warto jednak rozważyć ten pomysł, szczególnie jeśli nasze miejsce czytania jest stałe. Można postąpić podobnie jak w przypadku oświetlania stołu w jadalni – nad fotelem czy kanapą powiesić lampę wiszącą. Wybierając tę metodę, warto dokładnie przeanalizować wysokość, na jakiej może ona zostać umiejscowiona. Zbyt wysoko nie uzyskamy odpowiedniej ilości światła, a zbyt nisko może być niewygodnie podczas użytkowania pokoju.
Lampka LED z długim ramieniem
Ciekawym wyborem oświetlenia do kącika czytelniczego jest lampka LED z jednym, długim ramieniem. W przeciwieństwie do punktowych kinkietów takie oświetlenie będzie bardziej rozproszone i intensywne. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy cenią sobie dobrze oświetlone pomieszczenia. Będzie ono mniej nastrojowe, ale z pewnością nie obciąży wzroku.
Halogenowe oświetlenie kącika czytelniczego
Halogenowe oświetlenie kojarzy nam się głównie z podwieszanymi sufitami w łazienkach, salonach czy przedpokojach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ten typ oświetlenia zastosować również w kąciku do czytania. Sprawdzi się to przede wszystkim w okolicach wezgłowia łóżka w sypialni. Halogeny mogą zostać ukryte w półce czy samym łóżku. Jeśli czytamy właśnie w tym miejscu, takie oświetlenie sprawdzi się bardzo dobrze. Podobnym sposobem na światło do czytania jest również wykorzystanie LED-owych taśm. Choć może się wydawać, że będą one za słabe, to w połączeniu z lampką stojącą, sprawdzą się bardzo dobrze.
Wybierz idealną żarówkę do kącika do czytania
Oprócz prawidłowego doboru lampy istotne jest również to, jaką żarówkę do niej dobierzemy. W tym przypadku warto przetestować różne opcje, ponieważ wiele zależy od naszych preferencji. Część osób będzie wolało żarówki LED, inni nie wyobrażają sobie czytania przy niczym innym niż klasyczne żarówki. Wbrew pozorom moc nie może być zbyt duża, ponieważ światło będzie się odbijać od kartek i razić nas w oczy. Najczęściej do punktowego oświetlania kącika czytelniczego wybiera się żarówki o mocy 40-60 W. W kwestii barwy światła z kolei warto szukać oświetlenia jak najbardziej przypominające to dzienne. Z tego powodu najlepsze będą odcienie chłodne, ale nie całkiem zimne.
Oświetlenie dekoracyjne do czytania
Czytanie jako sposób relaksu kojarzy nam się z nastrojowością. Warto więc zadbać, by w naszym kąciku do czytania, oprócz oświetlenia głównego, pojawiło się również to bardziej ozdobne. W tym celu możemy sięgnąć po wciąż popularne cotton balls czy innego typu girlandy świetlne. Sprawdzą się również ozdobne lampki LED w różnych kształtach, np. serca, chmury, ulubionego zwierzaka czy napisu. Wszystkie te zabiegi sprawią, że łatwiej będzie nam odpocząć i się zrelaksować.