8 pomysłów na oświetlenie do dużej łazienki

Łazienka należy do pomieszczeń, które często pozbawione są okien lub z powodu chęci zachowania intymności, są one zaciemnione czy bardzo małe. Efektem tego jest niewielka ilość naturalnego światła wpadającego do łazienek.

Czy łazienka powinna być więc miejscem pogrążonym w mroku? Zdecydowanie nie!

Aby zapewnić w tego typu pomieszczeniach dostateczną ilość światła, producenci stworzyli wiele interesujących modeli lamp. 

Jeżeli łazienka jest dużym pomieszczeniem, to aby je odpowiednio oświetlić potrzebne będzie zapewne więcej niż jedno, duże źródło światła. Jakie są więc sposoby pozwalające na rozświetlenie dużej łazienki? Na te pytania odpowiemy w artykule. Zapraszamy do lektury!

Spoty LED do dużej łazienki – do podwieszanego sufitu i nie tylko

Często stosowanym obecnie rodzajem oświetlenia łazienek są spoty LED umieszczone w podwieszanym suficie. Ten sposób doświetlenia łazienki nie tylko wygląda elegancko, ale pozwala też na równomierne rozprowadzenie światła w pomieszczeniu. Inną zaletą tego sposobu rozświetlania wnętrza jest energooszczędność, gdyż diody LED pobierają niewiele mocy. Dają przy tym dużą jasność światła, co sprawia, że w porównaniu z oświetleniem przy pomocy tradycyjnych żarówek zaoszczędzimy sporo pieniędzy i zadbamy o środowisko, co w obecnych czasach jest nie tylko konieczne, ale też modne.

Spoty najczęściej wykorzystywane są w podwieszanych sufitach, ale nie jest to jedyny sposób ich użycia. Mogą one być wykorzystane do oświetlenia punktowego. Gdy zależy nam na doświetleniu określonego miejsca w dużej łazience, np. elementu ozdobnego, możemy z powodzeniem wykorzystać do tego spoty.

Oświetlenie mebli w dużej łazience – fanaberia czy konieczność?

W dużych łazienkach oprócz urządzeń przeznaczonych do mycia, jak wanna, umywalka czy kabina prysznicowa znajduje się także spora ilość mebli do przechowywania ręczników oraz przyborów toaletowych. Innym sposobem pomagającym rozświetlić duże pomieszczenie do kąpieli jest zamontowanie oświetlenia w meblach łazienkowych. Można to zrobić zarówno przy pomocy spotów, jak również przyklejając taśmy LED do mebli oraz np. pod półki. Ten sposób dodaje pomieszczeniu elegancji, ale także pomaga w oświetleniu dużych pomieszczeń i powoduje, że łatwiej jest nam znaleźć w szafce czy na półce potrzebne rzeczy.

Jak oświetlić lustro w dużej łazience?

Duża łazienka to idealne pomieszczenie, by umieścić w nim duże lustro, nierzadko zajmujące powierzchnię całej ściany. Takie miejsce może być idealne do robienia makijażu. By użytkowniczki łazienek mogły bez trudu podkreślać walory swej urody, jednocześnie maskując niedoskonałości, potrzebują właściwego oświetlenia. Tu z pomocą przyjdą taśmy LED oraz/lub kinkiety umieszczone po obu stronach lustra z żarówkami o neutralnej lub zimnej barwie światła.

Lampy wiszące do dużej łazienki – wady i zalety tego rozwiązania

Duże wnętrze wymaga zastosowania wielu punktów świetlnych. Warto różnicować ich rodzaje, by ich funkcjonalności wzajemnie się uzupełniały. Taka różnorodność pozwala nam na wybranie pasującego do danej sytuacji oświetlenia.

W dużej łazience dobrze sprawdzą się np. lampy wiszące pająki, o co najmniej pięciu ramionach. Dzięki możliwości regulacji jesteśmy w stanie rozmieścić je tak, by doświetliły nam najważniejsze miejsca w łazience. We wnętrzach glamour dobrze będą wyglądać szklane i kryształowe żyrandole szczególnie jeśli w łazience mamy dużo luster. Rozproszone światło odbijające się od kryształów i luster nada wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Kinkiety w dużej łazience – gdzie najlepiej je umieścić?

Innym rozwiązaniem, dzięki któremu nie tylko oświetlimy dużą łazienkę, ale też możemy dodać temu pomieszczeniu eleganckiego wyglądu, jest zamontowanie na ścianach kinkietów.

Mogą one zarówno stanowić główne oświetlenie, jak również stanowić uzupełnienie światła w pomieszczeniu. Do dużej łazienki warto wybrać kinkiety z regulacją kierunku i kąta padania światła. Dobrym miejscem do zamontowania kinkietów jest także okolica lustra. Takie rozwiązanie sprawi, że łatwiej będzie się golić czy malować, ale również pomoże dodać łazience eleganckiego wyglądu.

Nietuzinkowe rozwiązania oświetleniowe do dużej łazienki

Duża łazienka daje nam wiele możliwości aranżacyjnych. Warto korzystać z technicznych nowinek i oświetlić pomieszczenie tak, by było nie tylko funkcjonalne, ale i piękne.

Oświetlenie podłogowe do dużej łazienki

Fani nowoczesnego wyglądu pomieszczeń z pewnością docenią zalety oświetlenia podłogowego. Mogą to być zarówno taśmy LED umieszczone nad podłogą, jak również źródło światła może znajdować się w samych płytkach, którymi wyłożona jest podłoga w łazience. Oczywiście musimy uważać, by taka lampa nie stanęła w bezpośrednim sąsiedztwie wanny czy umywalki, by nie została przypadkowo uszkodzona. Jednak jak najbardziej warto sięgnąć po nią w innych miejscach.

Oświetlenie ściemniane do łazienki

Nie wszyscy wiedzą, że do każdego łazienkowego oświetlenia możemy zamontować ściemniacze, czyli specjalne włączniki, które sterują natężeniem światła. Jest to doskonały sposób na tworzenie nastroju i dostosowywania ilości światła do danej sytuacji.