Co powinniśmy wiedzieć o kinkietach przed zakupem? 6 najważniejszych cech kinkietów

Kinkiety z roku na rok stają się coraz popularniejszym sposobem na oświetlenie naszych wnętrz. Ten typ źródła światła posiada cechy, które sprawiają, że pasuje do większości pomieszczeń. Nie do przecenienia jest również fakt, że kinkiety możemy nabyć w wielu różnych wariantach stylistycznych, co powoduje, że zarówno miłośnicy stylu glamour, jak i uwielbiający industrialny design hipsterzy znajdą coś dla siebie. O tym, co powinniśmy wiedzieć, by wybrać kinkiet odpowiadający naszym potrzebom, traktuje niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Jak rozpoznać kinkiety?

Zacznijmy od uświadomienia sobie, czym tak naprawdę są kinkiety. Jest to popularny rodzaj oświetlenia, który montowany jest nie do sufitu, a ściany. Zazwyczaj klosz i ramię umieszczone jest na podstawie, w której ukryte są kable k włącznik. Kinkiety są praktycznym rozwiązaniem, po które warto sięgnąć w każdym pomieszczeniu mieszkania czy domu, a także w biurze. Dużą zaletą kinkietów są niewielkie rozmiary. To, że można je montować do ściany, sprawia, że oszczędzamy sporo przestrzeni, np. w porównaniu z lampą stojącą.

Jakiej wielkości kinkiety wybrać?

Kinkiety dostępne na rynku, w sklepach stacjonarnych i internetowych występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto przemyśleć, jakiej wielkości lampa będzie nam odpowiadać. Przeanalizujmy, gdzie ją powiesimy. Jeśli planujemy zawodzić kinkiet na dość niskiej wysokości zbyt duży klosz, będzie zwyczajnie przeszkadzał nam w codziennych czynnościach. A nie ma nic gorszego niż lampa, o którą ciągle zaczepiamy. Wielkość kinkietu warto również dopasować do wielkości pomieszczenia i stylu, w którym został zaaranżowany.

Typ kinkietu, czyli kierunek padania światła

Ważnym kryterium podczas wyboru idealnego kinkietu jest kierunek padania światła. Należy bowiem mieć świadomość, że kinkiety mogą emitować światło do góry lub do dołu. To, na którą opcję się zdecydujemy, powinno zależeć przede wszystkim od miejsca montażu i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Kinkiety świecące ku górze dadzą mniej światła, będzie ono bardziej rozproszone i nastrojowe. Takie lampy idealnie sprawdzają się w przedpokoju, sypialni czy pokoju dziecka. Jeśli jednak szukamy lampy do punktowego doświetlenia, to idealnym wyjściem są kinkiety świecące ku dołowi.

Opcja regulacji w kinkietach

Bardzo ciekawą opcją są kinkiety z regulacją. O jaką regulację chodzi? Przede wszystkim o możliwość poruszania ramieniem i abażurem. Dzięki temu będziemy w stanie dopasować kierunek i kąt padania oświetlenia do naszych aktualnych potrzeb. Kinkiety z regulacją stają się więc bardzo uniwersalnymi lampami, a przede wszystkim funkcjonalnymi. Cześć kinkietów posiada regulację, zarówno samego abażuru, jak również ramienia lampy. Te z pewnością dadzą nam najwięcej możliwości ustawień. Istnieją również kinkiety, w których poruszać można jedynie abażurem. Mają one zdecydowanie mniej możliwości dopasowania, ale często są one wystarczająco. Wszystko zależy bowiem od tego, czego dokładnie oczekujemy od naszego kinkietu. Dlatego właśnie, zanim przejdziemy do zakupu, dobrze jest solidnie przemyśleć, jaka lampa będzie dla nas najlepsza.

Jaki abażur w kinkiecie wybrać?

W kinkietach znaleźć możemy kilka różnych rodzajów abażurów. Przede wszystkim wyróżnić powinniśmy abażury przezroczyste i kryjące. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli poszukujemy lampy, która da nam dużo rozproszonego światła, warto postawić na klosz przezroczysty, np. kryształowy czy szklany bądź też całkiem otwarty, z prześwitami, np. druciany. Gdy wolimy z kolei kinkiety dające światło punktowe, które skierujemy w jednym kierunku, najlepsze będą kinkiety z kryjących materiałów, np. tworzyw sztucznych. Wtedy mamy pewność, że cała moc światła skierowana będzie na jeden punkt.

Jak poprawnie zamontować kinkiety?

By ten typ lampy był dla nas możliwie funkcjonalny, powinniśmy dokładnie zaplanować miejsce i wysokość na ścianie, gdzie go umieścimy. Można to zrobić na wiele sposobów i tym samym uzyskać zupełnie odmienne oświetlenie. Na przykład jeśli chcemy mieć punktowe oświetlenie do czytania w fotelu, postawmy na kinkiet ze światłem kierowanym ku dołowi, umieszczony dość nisko tuż obok siedziska. Gdy z kolei potrzebujemy dodatkowego doświetlenia całego pokoju, postawmy na kinkiety otwarte, że światłem kierowanym ku górze, umieszczone zdecydowanie wyżej. W każdej z tych sytuacji warto wybierać kinkiety z regulacją, ponieważ dają one dużo więcej możliwości aranżacji i ustawień.

Ile kinkietów umieścić w jednym pomieszczeniu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od kilku czynników. Jednym z częściej spotykanych sposobów na rozmieszczenie kinkietów jest montowanie ich symetrycznie, czyli wtedy musimy mieć ich parzystą ilość, minimum dwa (np. na obie strony łóżka). Oczywiście kinkiet możemy mieć jeden i umieścić go przy fotelu czy kanapie. Jeśli ma to być forma głównego oświetlenia lub wspomagającego, to konieczne będzie zakup większej ilości kinkietów.