Oświetlenie dekoracyjne salonu — czy może być funkcjonalne? Poradnik

Tworząc mieszkanie, często musimy wybierać między estetyką a funkcjonalnością. Zwykle wybieramy to, co praktyczne, a piękne wnętrza widzimy tylko w marzeniach. Czy faktycznie tak musi być? Czy oświetlenie ozdobne może być też funkcjonalne?

Oświetlenie centralne — funkcjonalność i dekoracja w salonie

Kiedy projektujemy salon, lampa jest pewnie ostatnią rzeczą, o której myślimy. Wydawałoby się, że najważniejszym punktem są kanapa, stolik albo fotele. Trzeba jednak pamiętać, że bez dobrego oświetlenia, salon nie może spełniać swojej funkcji. Podstawową rzeczą, na którą musimy więc zwrócić uwagę, myśląc o salonie, są żarówki. To od ich rodzaju i mocy zależy, czy będzie to miejsce relaksu, pracy czy zabawy. Skupiliśmy się teraz na funkcjonalności salonu, a co z jego dekoracją? O to możemy zadbać, dobierając odpowiednią oprawę.

Lampy wiszące dekoracją salonu

Oświetlenie jest podstawą salonu. Może być jednak też jego główną dekoracją. Wystarczy postawić na efektowną lampę i odpowiednio ją wyeksponować. A jak zrobić to lepiej niż wybierając lampę wiszącą? Umieszczając ją na wysokości wzroku, jesteśmy pewni, że zostanie zauważona. Jej wzór możemy podkreślić, dobierając lampy dodatkowe z tej samej serii.

Piękno i funkcjonalność, czyli żyrandol w salonie

Żyrandole oprócz swojej niewątpliwej funkcji dekoracyjnej są też bardzo funkcjonalne. Mają bowiem wiele punktów świetlnych, co pozwala na zmianę mocy światła. Daje to możliwość tworzenia wnętrza dopasowanego do naszych potrzeb. Większość żyrandoli klasycznych może być spięta z więcej niż jednym włącznikiem światła. Dzięki temu, podpinając tylko kilka żarówek do każdego z nich, sami decydujemy o stopniu oświetlenia w naszym salonie. Chcąc mieć mniej światła, włączamy tylko część żarówek, a kiedy potrzebujemy lepszego oświetlenia, wystarczy włączyć je wszystkie.

Abażury — funkcjonalna ozdoba

Mając funkcjonalną podstawę, czyli żarówkę, czas zadbać o aspekt dekoracyjny. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą ozdobnego abażura. Ten jeden element może dodać akcent kolorystyczny, zaznaczyć styl salonu i ozdobić wnętrze, będąc jednocześnie praktycznym oświetleniem. Jeśli więc zastanawiasz się, czy lampy ozdobne mogą być funkcjonalne, odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak.

Światło punktowe funkcjonalnym doświetleniem salonu

Zdarza się czasem, że światło główne nie wystarcza do oświetlenia całego pomieszczenia. Salon jest za duży, albo ułożony w taki sposób, że jedna lampa nie może być jedynym punktem świetlnym. Idealnym i funkcjonalnym rozwiązaniem są wtedy lampy dodatkowe.

Lampy dodatkowe jako wydzielenie stref w salonie

Lampy mogą podzielić strefy w pomieszeniu, jednocześnie oświetlając je dodatkowym światłem, jeśli jest taka potrzeba. Salon zwykle jest miejscem o różnych funkcjach, służy na przykład do relaksu, zabawy, czytania, jedzenia. Wszystkie powinny mieć osobną strefę, a żeby ją wydzielić wystarczy każdej przydzielić inny rodzaj oświetlenia.

Wybierz oświetlenie punktowe, gdy światło główne nie wystarcza

Funkcją oświetlenia dodatkowego jest też dostanie się tam, gdzie światło główne nie dociera. Jeśli mamy nietypowe rozłożenie pomieszczenia, może się okazać, że centralna lampa nie będzie w stanie oświetlić każdego zakamarka. Najłatwiej w takich sytuacjach postawić na lampę dodatkową. Jej światło zawsze możemy skierować w miejsce, w którym tego potrzebujemy.

Rodzaje funkcjonalnego światła punktowego 

Rodzajów lamp jest bardzo dużo i każda może służyć jako oświetlenie dodatkowe. To, jaką wybierzemy, zależy od naszych potrzeb i możliwości oraz od wielkości salonu. Oto najczęściej wybierane rodzaje oświetlenia punktowego:

Kinkiety funkcjonalnym oświetleniem punktowym

Kinkiety są najbardziej efektownym oświetleniem dodatkowym. Są też bardzo funkcjonalne, dzięki temu, że można je powiesić na każdej wysokości. Od nas zależy ile i w jaki sposób chcemy ich użyć. Często spotyka się dwa kinkiety ustawione po dwóch stronach obiektu, który chcemy oświetlić, na przykład szafy lub lustra. Można jednak też postawić na więcej lamp powieszonych w rzędzie nad stołem lub kanapą. 

Zwisy i lampy wiszące rozwiązaniem problematycznego salonu

Styl loftowy pokazał nam, że nie ma miejsca, do którego nie pasowałaby wisząca lampa. Jest to idealne rozwiązanie w pomieszczeniach ze skosami, gdzie trudno jest zaprojektować klasyczne oświetlenie. Zwisy pasują także jako ozdoba wydzielająca strefę. Powieszone, na przykład nad stołem, bądź toaletką oddzielają to miejsce od reszty salonu.

Lampy podłogowe i stojące — dodatkowe światło w salonie

Najprostszym i jednocześnie najczęściej wybieranym rodzajem światła dodatkowego są lampy podłogowe i stołowe. Są mobilne, nie trzeba więc martwić się o przenoszenie ich w trakcie przemeblowania. Ich światło najczęściej można skierować w konkretny punkt, dzięki czemu o wiele łatwiej jest oświetlić wybrane miejsce.