Jak dobrać oświetlenie do salonu w stylu industrialnym?

Mieszkanie w bloku zwykle wiąże się z mniejszą, niż w domu jednorodzinnym, ilością przestrzeni, którą możemy zagospodarować. Tym chętniej zatem użytkujemy dodatkowe powierzchnie, jakimi dysponujemy. W przypadku mieszkań są to: balkony i tarasy. Aby komfortowo móc z nich korzystać, warto przemyśleć kwestię odpowiedniego oświetlenia, dzięki któremu chętniej będziemy je wykorzystywać. O tym, jak oświetlić taras i balkon traktuje niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Czym wyróżnia się oświetlenie zewnętrzne?

Oświetlenie zewnętrzne charakteryzuje się dużo wyższą odpornością na czynniki takie jak wiatr, woda niż to wewnętrzne. Musi być ono dostosowane do miejsca, w którym je zastosujemy. Poza tymi właściwościami lampy zewnętrzne są analogiczne. Możemy również wyróżnić i stosować takie same odmiany oświetlenia zewnętrznego: lampy stojące, wiszące, sufitowe, LED, ozdobne.

Jak oświetlić mały balkon w bloku?

Mały balkon w bloku można oświetlić na kilka różnych rodzajów, w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz co będziemy na nim robić. Kilka pomysłów na modne i praktyczne oświetlenie balkonu opisujemy poniżej.

Taśmy LED

Jednym z najprostszych sposobów na oświetlenie małego balkonu w bloku jest wykorzystanie taśm LED. Szczególnie jeśli nie potrzebujemy mocnego oświetlenia, a jedynie nastrojowego. W takim przypadku taśmy LED, zwłaszcza te o różnych barwach, będą idealnym rozwiązaniem. Możemy umieścić je w kilku miejscach, np. przy barierce, podłodze, ale również np. wokół balkonowych dekoracjach.

Innym pomysłem na oświetlenie LED na niewielki balkon w bloku jest wykorzystanie dekoracyjnych sznurów, które występują w przeróżnych kombinacjach. Takie dekoracyjne oświetlenie na balkon w bloku bez trudu dopasujemy do różnych okazji. A do tego będą funkcjonalne.

Lampy stojące na balkon

Wbrew pozorom taśmy i sznury LED nie są jedynym rozwiązaniem, jakie możemy wykorzystać do oświetlenia małego balkonu w bloku. Niecodziennym, ale bardzo dobrym sposobem będzie wykorzystanie lamp stojących. Możemy je postawić w narożnikach balkonu bądź przy fotelach czy mini kanapie, czyli miejscach, w których będziemy odpoczywać na naszym balkonie. Lampy stojące sprawdzą się szczególnie wtedy, kiedy będziemy podejmować się jakichś czynności, wymagających mocniejszego oświetlenia (np. czytanie, praca na laptopie, rozwiązywanie krzyżówek, gra w planszówki). Na małym balkonie w bloku warto wykorzystać szczególnie lampy stojące z regulowanymi ramionami, które będziemy mogli dostosować do naszych potrzeb.

Kinkiety ścienne na balkon

Ciekawym rozwiązaniem na zewnętrzne balkonowe oświetlenie będą również kinkiety ścienne. Są one w pełni dostosowane do stosowania również poza wnętrzami. W sklepach stacjonarnych i internetowych z oświetleniem znajdziemy szeroki wybór ściennych kinkietów, o klasycznym lub nowoczesnym wyglądem. Takie kinkiety na małym balkonie warto umieścić na tych ścianach, przy których będziemy odpoczywać. Warto również odpowiednio dostosować wysokość, na jakiej je umieścimy. Dopasujmy je do naszego wzrostu, wysokości siedziska i potrzeb.

Jak dobrać oświetlenie na taras w bloku?

Nieco bardziej skomplikowanym może być odpowiednie zaplanowanie oświetlenia tarasu w bloku, głównie ze względu na jego wielkość. Przede wszystkim musimy zacząć od dokładnego rozplanowania mebli i akcesoriów, które rozmieścimy na tarasie. Do nich dopiero warto dostosować oświetlenie. Kluczem do funkcjonalnie zagospodarowania tarasu jest zapewnienie oświetlenia nie tylko w miejscach, w których będziemy odpoczywać, ale również w pozostałych jego strefach. Mamy wiele możliwości, najlepiej sprawdzi się połączenie różnych lamp.

Główne oświetlenie tarasu

Zacznijmy od pomysłów na główne oświetlenie tarasu. Możemy wykorzystać zarówno lampy wiszące, spoty sufitowe jak i kinkiety. Każdy z tych typów lamp sprawdzi się w roli oświetlenia tarasowego. Najważniejsze, byśmy zadbali o kilka różnych źródeł światła, dzięki czemu zapewnimy sobie skuteczne i funkcjonalne oświetlenie.

Jak stworzyć nastrój oświetleniem na tarasie w bloku?

Podobnie jak i na balkonie, tak i na tarasie w bloku warto zadbać o nastrojowe oświetlenie. Możemy do tego celu wykorzystać taśmy LED, girlandy świetlne, małe i duże lampiony i świetlne sznury LED. Warto eksperymentować i sięgnąć po różne rozwiązania.

Jaka barwa światła będzie najlepsza na balkon i taras w bloku?

Wybór barwy światła jest indywidualną sprawą każdego użytkownika. Współczesne, dostępne w sklepach żarówki LED oraz taśmy umożliwiają nam wybór pomiędzy zimną (4600-6500K), neutralną (3300-4500K) i ciepłą barwą (2200-3200K). Dodatkowo, jeżeli pragniemy oświetlić balkon czy taras na kolorowo, możemy użyć żarówek lub taśm LED pracujących w gamie RGB, a nawet współpracujących z aplikacją, dzięki której możemy zmieniać kolor oświetlenia za pomocą telefonu, bądź dedykowanego pilota. Na balkonie i tarasie możemy bawić się światłem. Polecamy szczególnie oświetlenie ciepłe i kolorowe. Ciekawym rozwiązaniem będzie sięgnęcie po taśmy LED ze zmiennym światłem, którego barwę możemy dostosować do naszych potrzeb.