Jak oświetlić zewnętrzną część domu? Kilka pomysłów na rozświetlenie z zewnątrz
Najczęściej podczas budowy domu i jego aranżacji skupiamy się na akcesoriach i oświetleniu wewnątrz pomieszczeń. Zapominamy, że równie istotną rolę odgrywa źródło światła zewnętrznego naszego budynku mieszkalnego. Zanim jednak przystąpi się do umieszczania lamp wokół elewacji, warto zastanowić się, gdzie je zamontować. W naszym artykule podpowiadamy, jak oświetlić zewnętrzną część naszego domu.
Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne?
Pierwsze co należy zrobić, zanim przystąpimy do oświetlenia naszego domu, to odpowiednie zaplanowanie doświetlenia z pomocą architekta. Światło posiada wiele funkcji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszego budynku. Dokładne rozplanowanie lamp w naszym ogrodzie jest zdecydowanie lepszym i wygodniejszym sposobem, niż np. poruszanie się z latarką w telefonie.
Dlaczego warto zdecydować na nowoczesne oświetlenie zewnętrzne?
Jest kilka bardzo ważnych i istotnych powodów, dlaczego warto wybrać oświetlenie zewnętrzne domu. Oto kilka z nich:
- poczucie bezpieczeństwa – jeśli zastosujemy oświetlenie wokół naszego terenu, to będziemy mogli kontrolować, to co się dzieje na naszej posesji szczególnie w nocy,
- łatwość poruszania się po ogrodzie – kolejnym istotnym powodem, dla którego warto rozważyć latarnie ogrodowe, jest bezpieczne pokonywanie drogi od furtki do wejścia do domu. Jeśli ścieżka będzie dobrze doświetlona, to będziemy mogli szybciej trafić do pomieszczenia i zniknie problem szukania kluczy,
- efekt wizualny w ogrodzie – nasz taras i cała przestrzeń przed naszym domem będzie o wiele lepiej się prezentować, jeśli zastosujemy doświetlenie w postaci latarni zewnętrznych.
Podstawowy projekt aranżacji świetlnej, który wykonamy u architekta lub przygotujemy sami, powinien obejmować miejsca, w których oświetlenie jest niezbędne. Takie miejsca to między innymi furtka, wejście do domu czy ścieżka od bramy do budynku. Podczas wyboru nowoczesnych lamp zewnętrznych należy zwrócić na ich budowę oraz poziom szczelności. Oprawy powinny być przede wszystkim odporne na warunki atmosferyczne, jak śnieg i deszcz czy niekorzystne czynniki w postaci kurzu. Poziom ich nieprzepuszczalności powinien być co najmniej o klasie IP44 lub większym. Następnie dość istotna będzie barwa światła, którą dobiera się na podstawie stylu, w jakim wykończony jest nasz budynek.
Jak rozmieścić oświetlenie na zewnątrz?
Jeśli chcesz mieć dobrze oświetlony ogród, taras i całą przestrzeń na swojej działce to warto zadbać o odpowiednie światło w kilku punktowych miejscach, np. meble ogrodowe, czy stolik. Najczęściej zastanawiamy się, gdzie umieścić nasze lampy z czujnikiem lub bez. Jest kilka obszarów, które warto doświetlić, chociażby dla własnego bezpieczeństwa.
Oświetlenie najazdowe i bramy do garażu
Zapewne domownikom, ale i naszym gościom, kiedy zapada zmrok ciężko jest znaleźć klucze, klamkę lub dzwonek do drzwi. Jest na to rozwiązanie, które z pewnością ułatwi funkcjonowanie, jak np. zamontowanie lamp przy domu. Doskonałym wyborem będą oprawy LED z czujnikiem, które zaświecą się, tylko jak ktoś wejdzie na naszą posesję. Warto zadbać także o oświetlenie podjazdu. W tym przypadku możemy zastosować lampy solarne po obu stronach drogi prowadzącej do garażu. Dodatkowo można zamontować halogenowe źródło światła nad bramą garażową.
Oświetlenie zewnętrzne domu – wejście główne
Jednym z najważniejszych obszarów, o które powinniśmy szczególnie zadbać, żeby je oświetlić, jest wejście główne. Powinno być dostatecznie podświetlone, żeby zapewnić nam i naszym gościom bezpieczeństwo. Szczególnie podczas pokonywania schodów, jeśli się takie znajdują przy naszym domu. Idealnie sprawdzą się, jako oświetlenie kinkiety lub lampy ścienne ledowe z czujnikiem ruchu.
Oświetlenie zewnętrzne elewacji domu
Oświetlenie elewacji naszego domu pełni funkcję nie tylko praktyczną, ale i estetyczną. Głównym zadaniem źródła światła na budynku jest doświetlenie tabliczki z adresem. Dodatkowo emitowane światło z lamp będzie podkreślać elementy ozdobne naszego budynku. Warto zastosować kinkiety równomiernie rozmieszczone na elewacji wokół domu, co z pewnością nada większego uroku i elegancji.
Oświetlenie zewnętrzne ogrodowe
Kolejnym bardzo istotnym elementem, który warto podświetlić, to ogród. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z łona natury w ciepłe dni, nawet kiedy na zewnątrz zrobi się ciemno. Lampy należy ustawić wzdłuż ścieżek, które prowadzą do konkretnych miejsc na naszej działce, jak np. meble, na których możemy odpocząć po ciężkim dniu, Oświetlenie ogrodowe LED w tym przypadku będzie idealnym rozwiązaniem. Jeśli znajdują się w nim oczka wodne, rzeźby lub fontanny, to warto podkreślić te miejsca dodatkowym źródłem świata. Dzięki temu przykują uwagę naszych gości, a ogród stanie się bardziej klimatyczny. Promienie świetlne powinny być skierowane właśnie na elementy wyróżniające naszą działkę.