Jak przystosować oświetlenie w mieszkaniu do pracy zdalnej? Sprawdzone porady
Początek roku 2020 wiązał się dla wielu z nas z przemeblowaniem. Jednym z powodów była praca zdalna, na którą przeniosło się wiele firm z dziedziny IT. Zmiany te nie były tylko związane z odpowiednimi meblami, takimi jak biurko czy wygodny fotel. Dopasować do nowej sytuacji należało również oświetlenie. Jeśli dopiero urządzasz domowe biuro i nie do końca wiesz, jakimi zasadami kierować się podczas wyboru odpowiednich lamp, to nasz tekst jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak dopasować żarówki do rodzaju wykonywanej pracy i co zrobić, żeby poprawić swoje samopoczucie.
Co ma wspólnego oświetlenie z jakością pracy?
Oświetlenie wpływa na wiele aspektów naszego życia. To nie tylko narzędzie, którym rozjaśniamy otoczenie, możemy wpływać nim na stan zdrowia. Świetnym przykładem są niektóre rośliny i zwierzęta, które wymagają doświetlania podczas sezonu zimowego. Jeśli dbasz o nie, kupując im specjalne żarówki, dlaczego nie robisz tego samego dla siebie?
Wpływ światła różni się w zależności od jego temperatury barwowej oraz natężenia. Ciepłe i miękkie żarówki mogą wywoływać senność i odprężenie, natomiast intensywne i zimne światło będzie pobudzało do działania. Warto wykorzystać te właściwości podczas projektowania biura, czy nawet małego kącika do pracy. Jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić całej lampy w pomieszczeniu, to zdecydujmy się na oświetlenie dodatkowe, które zapewni nam optymalne warunki do działania.
Odpowiednie oświetlenie biurowe – co wybrać?
Dopasowanie odpowiedniego oświetlenie biurowego może na początku okazać się nieco problematyczne. W końcu na rynku jest tak wiele różnych żarówek i lampek, że łatwo zgubić się w tym gąszczu oznaczeń. Na szczęście wybór oświetlenia jest trudny tylko z pozoru, wystarczy poznać kilka oznaczeń, a nigdy nie pomylimy ciepłego źródła światła z zimnym.
Oto oznaczenia, które producenci umieszczają na swoich produktach:
- moc żarówki – wyrażana w watach, pod tym symbolem kryje się ilość prądu konieczna do zasilenia żarówki, jednak nie jest to równowartość jasności;
- ilość światła/jasność – to z jaką intensywnością żarówka świeci, wyrażane jest w lumenach. Im więcej jednostek, tym jaśniejsza będzie nasza lampka. Warto uważać na najjaśniejsze żarówki, gdyż bardzo duża ilość lumenów znacznie skraca ich żywotność;
- temperatura barwowa – wartość wyrażana w kelwinach. Barwa światła może być ciepła, zimna lub neutralna. Pierwszą poznamy po żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu, a ostatnią po niebieskiej poświacie. Neutralna barwa nie zmienia zabarwienia otoczenia i może okazać się wygodnym rozwiązaniem, gdy mamy ograniczoną ilość lampek w pomieszczeniu;
- typ gwintu – jest ich bardzo dużo, jednak to jeden z ważniejszych aspektów wyboru odpowiedniej żarówki. Gwint powinien pasować do posiadanej przez nas lampy, inaczej nie wkręcimy go na miejsce.
Lampa do domowego biura – czy kształt i forma mają znaczenie?
Wygląd naszego otoczenia może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie biura tak, aby przebywanie w nim stanowiło dla nas przyjemność. Jednak czy sam typ oświetlenia ma znaczenie? Niektóre lampy mają klosze, które wzmacniają właściwości samej żarówki i intensywniej rozpraszają lub skupiają światło. Lampka stojąca na biurku powinna świecić punktowo, dzięki czemu łatwo skierujemy ją w potrzebne miejsce. Z kolei oświetlenie główne, czyli lampa sufitowa, sprawdzi się najlepiej, jeśli będzie rozpraszać blask żarówki na całe pomieszczenie.
Do biura nie poleca się kinkietów i lamp podłogowych z ciemnymi materiałowymi kloszami, gdyż tłumią światło i lepiej sprawdzają się w salonie lub sypialni, czyli tam gdzie odpoczywamy.
Temperatura i moc światła w biurze – jakie żarówki sprawdzą się do pracy zdalnej?
Światło sprzyjające pracy jest zimne i intensywne. Nawet badania naukowe dowiodły, że lepiej skupiamy się w południowym słońcu. Gdy zmierzymy wtedy temperaturę barwową, to okaże się, że mamy do czynienia ze światłem zbliżonym do zimnego lub neutralnego, o dość mocnym natężeniu. Podobne warunki dobrze jest oddać w biurze. Na szczęście nie przysporzy nam to kłopotów, wystarczy zakupić lampę o szerokim kącie świecenia i zaopatrzyć się w mocne żarówki. Wybór oświetlenie w sklepach jest tak szeroki, że z łatwością uda nam się zamówić trendy rozwiązania oświetleniowe przez internet.
Biuro w sypialni – da się to połączyć?
Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na komfort wydzielenia osobnego pomieszczenia na biuro. Z tego powodu warto pomyśleć o składanym stoliku, który łatwo schowamy pod łóżko lub za szafę po skończonej pracy. Z kolei lampka do oświetlenia takiego miejsca pracy powinna być sprytnie przemyślana. Świetnie sprawdzą się wszelkie źródła światła na klipsie, które zapewniają dużą mobilność. Kiedy biurko jest złożone, można taką lampkę przyczepić do ramy łóżka i zyskać dodatkowe oświetlenie do czytania książek lub wyszywania.