Jakie oświetlenie wybrać do pracowni artystycznej?

Każdy artysta wie, jak istotne jest odpowiednie oświetlenie w jego pracowni. Choć idealnie byłoby tworzyć wyłącznie przy naturalnym świetle dziennym, nie zawsze jest to możliwe. Zwłaszcza w porze jesienno – zimowej, także w ciągu dnia, nie da się uniknąć skorzystania ze sztucznego oświetlenia. Wówczas przed artystą stoi prawdziwe wyzwanie – niektóre rodzaje lamp mogą bowiem zakłamywać kolorystykę przestrzeni, co jest szczególnie niepożądane na przykład dla malarzy. Podpowiadamy, jakie oświetlenie wybrać do pracowni artystycznej. 

Najlepsze oświetlenie do pracowni artystycznej – zwróć uwagę na barwę światła

Choć wybór oświetlenia do pracowni artystycznej jest sprawą indywidualną, to jednak większość malarzy zgodzi się, co do barwy światła żarówek – powinny one dawać białe światło, jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Ponadto oświetlenie musi być mocne i raczej chłodne niż ciepłe. Żarówki wytwarzające ciepłe światło nie sprawdzają się dobrze – mogą na przykład zakłócać kolory farb, utrudniając malowanie. O ile w przypadku malarza kolorystyka obrazu jest dowolna i zależna od jego fantazji, to już w przypadku konserwatora dzieł sztuki nie ma miejsca na jakikolwiek błąd. Poza tym ciepły rodzaj światła jest na dłuższą metę męczący dla oczu, co sprawi, że kilkugodzinna praca raczej nie będzie należała do najprzyjemniejszych. Warto postawić na żarówki LED. Po pierwsze dlatego, że są energooszczędne, co ma szczególne znaczenie w przypadku użytkowania światła przez wiele godzin w ciągu dnia. Po drugie, takie lampy nie nagrzewają się tak jak klasyczne, co minimalizuje ryzyko oparzenia się w trakcie pracy. 

Najczęściej wybierane oświetlenie do pracowni artystycznej – oświetlenie punktowe

Niektórzy artyści lubią pracować w półmroku – taki klimat napędza ich energię twórczą. Wówczas posiłkują się jedynie lampami zamontowanymi bezpośrednio przy ich miejscu pracy. Oświetlenie punktowe to dobry wybór zwłaszcza dla malarzy – mogą je zamontować bezpośrednio nad sztalugami, co znakomicie imituje naturalne światło. Takie reflektory sufitowe dodają ponadto wnętrzu nowoczesności. Dobrze sprawdzą się we wnętrzach loftowych, które przecież często zamieszkiwane są właśnie przez artystów. Ogromną zaletą takich reflektorów jest możliwość regulowania kąta padania światła. Dzięki temu artysta może oświetlić swoją pracownię tak naprawdę w dowolny dla siebie sposób. Ponadto, reflektory sufitowe znakomicie sprawdzają się w dzieleniu pomieszczenia na strefy. Skierowanie światła wyłącznie na sztalugi, pędzle i cały artystyczny ekwipunek, pozwoli stworzyć przestrzeń do pracy, oddzielając ją jednocześnie od reszty mieszkania. 

Dla artystów pracujących przy biurku – lampka biurowa, kreślarska 

Część artystów pracuje przy biurkach, posiłkując się wówczas lampkami biurowymi. Ważne, żeby ramię takiej lampy było zginane, co pozwoli na dowolne manipulowanie punktem światła. Warto wybierać spośród lamp z szerszym kloszem, ponieważ dają one automatycznie szerszy kąt padania światła. Niektóre lampy biurowe posiadają dodatkowo mocowanie na klips, co może być przydatne dla tych artystów, którzy pracują zarówno przy biurku, jak i na sztalugach. Wówczas taką lampę można wygodnie przypiąć do sztalug i ustawić wedle swoich preferencji. 

Dla tworzących instalacje artystyczne – lampa wisząca 

Tworzenie instalacji artystycznej wymaga odpowiedniego oświetlenia. Jeśli naszym miejscem pracy jest stół i pracujemy na ogół na stojąco, dobrym wyborem jest wisząca lampa. Wówczas światło będzie padało bezpośrednio na układaną przez nas kompozycję. Ważne jest jednak zamontowanie lampy nad stołem na odpowiedniej wysokości – jeśli zrobimy to za wysoko, będziemy sobie zasłaniać instalację własnym cieniem. Z kolei zbyt niskie zamontowanie może narazić nas na uderzenie w lampę głową. 

Oświetlenie do pracowni artystycznej – postaw na kinkiet

Kinkiety wracają do łask i świetnie sprawdzą się w pracowni artystycznej. Ponadto nie dla wszystkich artystów naturalne, białe światło jest sprawą priorytetową. Na przykład artyści zajmujący się rękodziełem, którzy nie pracują z farbami, często działają przy świetle ciepłym. Taki wybór jest częsty, zwłaszcza w przypadku kiedy handmade jest nie tylko sposobem na zarobek, ale również formą relaksu. Wówczas ciepłe światło lepiej zdaje egzamin. Kinkiet może wówczas zostać zawieszony na przykład bezpośrednio nad fotelem, w którym artysta tworzy rękodzieło. Takie rozwiązanie nie tylko daje sporo światła, ale również pozwala wydzielić przytulny kącik do pracy.