Kinkiet wraca do łask! Poznaj trendy oświetleniowe sypialni w 2021 roku

Sypialnia to miejsce odpoczynku. Powinna być urządzona tak, abyśmy mogli się w niej zrelaksować, porządnie wyspać, a czasami popracować lub poczytać książki. Co jest więc, oprócz wygodnego łóżka, jednym z ważniejszych elementów jej wyposażenia? Oświetlenie, które zapewni odpowiednią ilość światła – zwłaszcza w tych miejscach, w których jest ono niezbędne. Jeśli jesteś na etapie urządzania sypialni lub chcesz coś w niej zmienić, zdecyduj się na gorący trend zbliżającego się sezonu, czyli znany od lat kinkiet! 

W którym miejscu sypialni powinien znaleźć się kinkiet? Gdzie go powiesić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta i wbrew pozorom jest to bardzo dobra wiadomość! Świadczy bowiem o tym, że nic Cię nie ogranicza. Nie ma jednej, ściśle określonej reguły, która mówi o najlepszym miejscu na kinkiet w sypialni. To, gdzie go powiesisz, zależy jedynie od Twojej wizji i potrzeby. Aby jednak pomóc Ci w podjęciu decyzji, przedstawiamy kilka sprawdzonych miejsc, w których ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się idealnie.

Kinkiety powieszone po obu stronach łóżka w sypialni

Niektórzy mogą stwierdzić „Aż dwa? Po co mi tyle?”. Jest to jak najbardziej zasadne pytanie, bo propozycja ta tyczy się głównie dużych łoży małżeńskich, w których śpią 2 osoby. Wariant ten jest przydatny, gdy użytkownicy łóżka lubią wieczorem, tuż przed snem nieco sobie poczytać. Nie muszą wówczas męczyć się z oświetleniem sufitowym, które prawdopodobnie nie doświetla wystarczająco kartek książki – a co jest bardzo szkodliwe dla oczu. Co więcej, jeśli jedna osoba z pary chce pójść spać wcześniej, nie będzie musiała męczyć się z mocnym światłem, uniemożliwiającym komfortowy sen. Kinkiet oświeci bowiem jedynie tę stronę łóżka, po której się znajduje. 

Kinkiet umieszczony nad damską toaletką

Pomysł ten jest idealnym rozwiązaniem, kiedy kobiecie zależy na możliwości wykonywania codziennej pielęgnacji lub makijażu w wygodnym, przeznaczonym do tego miejscu. Kinkiet powieszony tuż nad toaletką sprawi, że miejsce to będzie dobrze doświetlone. Oprócz swoich zalet praktycznych ma też wiele wizualnych. Sprawi, że umieszczona na blacie biżuteria będzie ładnie połyskiwać, a sypialnia wyda się bardziej tajemnicza. 

Ciekawostka

Już na etapie remontu warto pomyśleć o swojej wygodzie. Decydując się na kinkiety umieszczone po obu stronach łóżka, obok ich wyłączników, warto zamontować również wyłączniki do pozostałych świateł w danym pomieszczeniu. Wyeliminuje to konieczność wstawania z łóżka w celu włączenia lub wyłączenia innego oświetlenia, np. sufitowego.

Na jakie kinkiety do sypialni się zdecydować? Co jest ważne w ich wyglądzie?

Kinkiety często kojarzą się ze starym, niemodnym już oświetleniem. Nic bardziej mylnego. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rynek i jego asortyment podąża wraz z duchem czasu. Obecnie produkowane są kinkiety, które wyglądem pasują do wszelkich stylów dekoratorskich.

Kształt kinkietu do sypialni

W zależności od tego, w jakim stylu urządzona jest Twoja sypialnia, możesz wybrać pasujący do niej kinkiet. Jeśli wnętrze jest nowoczesne, warto rozważyć kinkiety w formie żarówek Edisona, tzw. loftowe. Zapewnią one dużą ilość światła, jednocześnie wprowadzając do wnętrza element zaskoczenia.

Inną opcją jest zdecydowanie się na klasyczne kinkiety z abażurem. Ten kojarzony jest często z latami 60. ubiegłego wieku, jednak obecnie dostępne są różne wzory i kroje, które idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Bardzo popularne w ostatnim czasie są papierowe klosze. Kojarzą się one z naturą, zapewniają więc świeży wygląd, a przy tym wszystkim nie są szkodliwe dla środowiska.

Kolory sypialnianych kinkietów

Podobnie jak z kształtem, kolor kinkietu do sypialni zależy wyłącznie od Twojej wizji. Dostępne są różne barwy tego rodzaju oświetlenia i jej wybór zazwyczaj dokonywany jest na podstawie dominującego w pomieszczeniu stylu:

  • czarne kinkiety – klasyka sama w sobie. Pasuje do większości wnętrz, a zwłaszcza tych urządzonych w stylu loftowym lub nowoczesnym. Czerń jest niezobowiązująca, dzięki czemu idealnie połączy się z innymi kolorami obecnymi w sypialni;
  • srebrne kinkiety – elegancki szyk. Sprawdzą się zarówno w klasycznym wnętrzu, jak i tym urządzonym w stylu glamour. Dodatki, jak np. ozdobne kryształki sprawią, że pomieszczenie wyda się bogatsze, jednak nadal będzie zaaranżowane ze smakiem;
  • złote kinkiety – element ekstrawagancji. Rozwiązanie dla osób, które lubią wnętrza ciepłe, przytulne, ale jednocześnie z pazurem. Sprawdzą się zarówno na jasnych ścianach, jak i tych całkowicie ciemnych, w odcieniach czerni lub butelkowej zieleni.