Jak dobrać oświetlenie do salonu w stylu industrialnym?

Wybór lampy do jadalni może nam przysporzyć nie lada kłopotów. Wszyscy wiemy, jak istotnym elementem wystroju pomieszczenia jest oświetlanie. Odpowiada ono nie tylko za wygląd, ale przede wszystkim za funkcjonalność wnętrza. Jak połączyć te dwie kwestie i zaaranżować piękną oraz jasną jadalnię?

Lampa do jadalni – czym kierować się przy wyborze?

Każda lampa powinna spełniać kilka funkcji. Musi być dostosowana do stylu wnętrza tak, żeby odpowiednio komponowała się z wystrojem i stanowiła element dekoracyjny zgrany z resztą pomieszczenia. Na szczęście istnieje wiele rozmaitych modeli lamp jednopunktowych i wielopunktowych, dzięki czemu każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Oczywiście najbardziej uniwersalne będą klasyczne modele. Jednak warto zastanowić się, czy w naszym przypadku lampa nie może być ciekawym designerskim dodatkiem, np. w stylu industrialnym. 

Nadrzędnym zadaniem lampy jest dostateczne oświetlenie pokoju. Jak zaprojektować efektywne oświetlenie jadalni? Kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę to: wysokość pokoju, jego kształt oraz ułożenie mebli. Odpowiedni dobór lampy jest sprawą bardzo indywidualną, ponieważ należy uwzględnić wszystkie te czynniki. Na szczęście istnieje kilka prostych, uniwersalnych zasad, które bardzo ułatwiają proces projektowania i wyboru oświetlenia!

Lampa jedno czy wielopunktowa? Przede wszystkim funkcjonalna!

  • Zastanów się, które obszary pomieszczenia są szczególnie często używane. To właśnie one powinny zostać oświetlone najintensywniej. Wybierz do nich lampy wiszące, które będą dawały dużo światła. W pozostałych częściach pokoju można rozlokować mniejsze, punktowe źródła światła. 
  • Pamiętaj, że oświetlenie musi być funkcjonalne. Weź pod uwagę takie przeszkody jak: niski sufit, rozległy pokój, brak okna w pokoju. 
  • Lampa wielopunktowa rewelacyjnie poradzi sobie w większych pokojach, jednopunktowa będzie dobrą opcją dla mniejszych pomieszczeń lub na przykład nad stół/wyspę jadalną.
  • Nie zapominaj, że dobrze rozlokowane lampy stojące i stołowe mogą pomóc w doświetleniu pokoju. 
  • Weź pod uwagę różne rodzaje żarówek – w nowoczesnym wnętrzu lepiej sprawdzi się chłodny odcień światła, do bardziej casualowego stylu odpowiedniejsze będzie ciepłe światło.

Jaka lampa nad stół – jedno czy wielopunktowa?

Lampy wiszące są bardzo dobrą opcją na oświetlenie stołu. Klosze montowane około metra nad wysokością blatu wspaniale się prezentują, a zarazem stanowią ciekawy aspekt wizualny pokoju. To, na jakie wiszące lampy postawimy, zależy oczywiście od wielkości i kształtu stołu oraz naszego indywidualnego poczucia estetyki. Należy jednak pamiętać, żeby dostosować styl lampy do stylu mebla. Przykładowo, cięższe modele będą wspaniale się prezentować przy masywnym drewnianym lub kamiennym blacie, a te delikatniejsze, stworzą piękną kompozycję z lekkim białym stołem.

Do stołu z okrągłym blatem najodpowiedniejsza będzie lampa jednopunktowa. Nad większym modelem o prostokątnym kształcie lepiej sprawdzi się światło wielopunktowe. Doświetli ono większy obszar pomieszczenia, dzięki czemu w jadalni będzie jasno i przytulnie. 

Lampa jednopunktowa – solo czy w duecie?

Lampa jednopunktowa może rozświetlać pokój w pojedynkę. Szczególnie dobrze poradzi sobie w mniejszych wnętrzach. Najczęściej montuje się ją w centralnym punkcie pokoju lub nad stołem. Jeśli zależy nam na bardziej designerskim charakterze, warto zastanowić się nad stworzeniem kompozycji z kilku lamp. Najpopularniejszym trendem jest wieszanie obok siebie dwóch albo trzech identycznych modeli. Można oczywiście mieszać lampy i powiesić kilka podobnych, ale różniących się wielkością, kolorem, kształtem. 

Oświetlenie do salonu z jadalnią – czy lampa wielopunktowa spełni wymagania?

Lampa wielopunktowa będzie dobrą opcją, jednak nie jedyną. Świetnie sprawdzi się przy niezbyt rozległym pokoju. Istnieją lampy wielopunktowe, które można dowolnie dostosowywać do własnych potrzeb. Mają one najczęściej formę kilku lamp, których kable spotykają się w jednym miejscu, a które można ułożyć i zawiesić w dowolnym kształcie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest efektywne oświetlenie pomieszczenia przy użyciu jednej lampy wielopunktowej.

Jeśli pokój jest rozległy, warto zastanowić się, czy nie da się go podzielić za pomocą oświetlenia na mniejsze strefy. Wtedy jedną lampę moglibyśmy powiesić nad stołem, a drugą nad stolikiem kawowym lub kanapą. Taki układ pozytywnie wpłynąłby na funkcjonalność pokoju i rozdzielił część jadalną do wypoczynkowej.