Lampy w kształcie kuli – 4 inspiracje na okrągłe lampy

Okrągłe lampy to model oświetlenia modny od wielu lat. Nic dziwnego jest uniwersalny i ponadczasowy. Co więcej, można go wykorzystać w każdym wnętrzu, niezależnie od tego, czy będzie to salon, sypialnia czy pokój dziecka. Warto również podkreślić, że lampy w tym kształcie występują w wielu odmianach. Na rynku znajdziemy okrągłe lampy wiszące, stojące, kinkiety czy lampki nocne. Oto kilka inspiracji na funkcjonalne lampy w kształcie kuli. Zapraszamy do lektury.

Lampy wiszące w kształcie kuli – modne oświetlenie do każdego wnętrza

Jednym z podstawowych rodzajów oświetlenia, stosowany w praktycznie każdym wnętrzu, niezależnie od jego wielkości i stylu, są lampy wiszące. W sklepach z oświetleniem znajdziemy szeroki wybór modeli okrągłych lamp sufitowych w przeróżnych stylach. Jednym z najchętniej wybieranych są lampy szklane i kryształowe. Są lekkie wizualne, ale równocześnie eleganckie. Do wyboru mamy lampy okrągłe przezroczyste bądź też koloryzowane czy mleczne. Takie oświetlenie zapewni nam światło rozproszone, idealne do każdego wnętrza jako to główne. Zaletą lamp w tym kształcie jest prostota ich pielęgnacji. Będzie to doskonała forma dla osób z alergiami, ponieważ na nim mniej będzie osadzał się kurz niż na lampach o niestandardowych kształtach. Co równie ważne okrągłe, szklane lampy wiszące będą równomiernie oświetlać całe pomieszczenie.

Lampy wiszące w kształcie kuli są wykonywane również z innych, niż szkło, materiałów. Popularne są lampy okrągłe z metali szlachetnych. Możemy jednak znaleźć w sklepach z oświetleniem lampy wiszące o tej formie z innych materiałów naturalnych, tkanin, piór, rattanu. To sprawia, że do każdego stylu wnętrza będziemy mogli dobrać pasujące wiszące lampy w kształcie kuli.

Stojące lampy okrągłe – skuteczne oświetlenie wspomagające

Lampy w kształcie kuli występują również w wersji stojącej – podłogowej. Taka lampa jest idealnym dodatkowym oświetleniem do każdego wnętrza. Co więcej, można ją wprost sposób przenosić i ustawiać dokładnie tam, gdzie tego akurat potrzebujemy. Podłogowa lampa z kloszem w kształcie kuli będzie również idealną dekoracją i elementem aranżacji naszego salonu, sypialni czy innego pokoju.

Okrągłe lampy podłogowe również dostępne są w wielu wersjach. Najczęściej klosze osadzony jest na prostej nodze, ale istnieją także modele z regulowanymi ramionami. Takie modele będą bardziej funkcjonalne i mogą być stosowane również do pracy czy nauki. Możemy postawić zarówno na lampy okrągłe z kloszem zamkniętym, jak i otwartym – w formie półkuli. Lampy stojące najczęściej mają jeden okrągły klosz, ale dostępne są także modele z wieloma źródłami światła. Bogactwo wyboru różnych modeli sprawia, że możemy mieć problem z wyborem najładniejszej lampy. Dostępne są lampy typowo designerskie, ale i proste, w pełni funkcjonalne. W zależności od naszych upodobań możemy dobrać stojące lampy w kształcie kuli ze szkła, metalu oraz innych materiałów.

Okrągłe kinkiety do salonu i sypialni

Kolejnym typem lamp okrągłych, które warto zamontować w swoim domu, są kinkiety. To ścienne oświetlenie ma wiele zalet. Przede wszystkim nie zabierają zbyt dużo miejsca, są niewielkie, a mogą dać dużo światła. Kinkiety w kształcie kuli sprawdzą się przede wszystkim w salonie, sypialni pokoju dziecka, ale i biurze czy w przedpokoju. Okrągłe kinkiety mogą kierować światło ku dołowi lub górze. Wbrew pozorom mają dość szerokie zastosowanie. Warto je wykorzystać:

  • w okolicy kanapy i fotela, na których odpoczywamy, czytamy czy gramy;
  • w okolicy biurka – jako forma oświetlenia biurowego;
  • w miejscach, które są najciemniejsze w naszym pokoju.

Wybierając kinkiet w kształcie kuli, warto zwrócić uwagę na to, czy lampa posiada możliwość regulacji. Dzięki temu zyskamy łatwą możliwość dostosowania kierunku czy kąta padania światła w zależności od aktualnych potrzeb.

Jeśli chodzi o aspekty wizualne okrągłych kinkietów, to najpopularniejszymi są:

  • z kloszem szklanym bezbarwnym lub mlecznobiałym;
  • z elementami drewnianymi (najczęściej ramieniem);
  • z elementami metalowymi (ramionami lub kloszem);
  • w stylu industrialnym z kloszem z metalowych prętów.

Okrągłe lampy, które nie są kulami

Lampy okrągłe nie muszą być kulami, na rynku znajdziemy wiele modeli, które mają klosze w kształcie okręgu. Jest to forma wbrew pozorom bardziej nietuzinkowa i nowoczesna. Sprawdzi się we wnętrzach glamour, industrialnych czy właśnie nowoczesnych. Takie lampy nie będą się jednak dobrze komponować z pomieszczeniami urządzonymi klasycznie czy retro. Raczej nie warto sięgać po nie w salonach eklektycznych bądź skandynawskich. W tych zdecydowanie lepiej będą wyglądać klasyczne lampy w kształcie kuli.

Jakie źródło światła do lamp w kształcie kuli?

Decydując się na zakup okrągłych lamp, nie zapominajmy również o dobraniu odpowiednich żarówek. Nie mogą być one zbyt duże, by nie wystawały poza krawędzie klosza. Najlepsze będą klasyczne, żarówki w kształcie gruszki.