Oświetlenie biura i gabinetu
Prawidłowe oświetlenie biura to podstawa. To, jakie warunki panują w miejscu do pracy ma bezpośredni wpływ na samopoczucie, jakość i czas wykonywania obowiązków, a więc efektywność pracy, dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiemy, jakie oświetlenie do biura wybrać.
Biuro w domu
Tzw. home office, czyli praca zdalna, to ostatnio bardzo popularny trend. Coraz więcej ludzi pracuje zdalnie, co wiąże się z koniecznością zaaranżowania osobnej przestrzeni, które będzie pełnić rolę miejsca do pracy. Co powinno znaleźć się w domowym biurze? Przede wszystkim biurko i fotel, jednak nie można zapominać również o odpowiednim oświetleniu biura. Odpowiednio dobrane światło pozwoli zachować niezbędną energię do pracy. Natomiast nieodpowiednie oświetlenie miejsca, w który pracujemy, może mieć negatywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również jakość wykonywanych obowiązków.
Dostęp do światła dziennego
Z wiekiem potrzebujemy coraz więcej światła. Osoba w średnim wieku potrzebuje kilka razy więcej światła niż dziecko w wieku szkolnym. Oczywiście – niezależnie od wieku – najlepszym rozwiązaniem będzie światło dzienne. Naukowcy udowodnili, że brak dostępu do światła dziennego obniża jakość wykonywanej pracy. Objawy wynikające z niedostatecznego dostępu do światła dziennego to m.in. senność, brak energii, szybsze męczenie się. Z tego właśnie względu praca w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego sprawia, że jesteśmy lepiej zmobilizowani do wykonywania powierzonej pracy. Niezależnie jednak od światła dziennego, konieczne jest odpowiednie doświetlenie biura za pomocą światła sztucznego. Jest to ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień staje się zdecydowanie krótszy.
Jakie oświetlenie dobrać do biura?
Oświetlenie biurowe śmiało może pełnić funkcje dekoracyjne, niemniej jednak podstawowym parametrem takiego oświetlenia jest zapewnienie komfortowych warunków do pracy. Według najogólniejszej klasyfikacji oświetlenie można podzielić na ogólne i punktowe, zwane również miejscowym. Najwięcej równomiernego światła zapewnia oczywiście oświetlenie główne, dlatego to właśnie od niego powinniśmy zaczynać. W roli oświetlenia głównego najlepiej sprawdzą się lampy sufitowe. W dużych i przestronnych biurach możemy postawić na wiszące lampy sufitowe, jednak do tych mniejszych pomieszczeń zdecydowanie lepszym wyborem będą minimalistyczne plafony. Plafony mają tę zaletę, że zapewniają szeroką wiązkę światła, nie zajmując dużo przestrzeni, która w biurze jest bardzo cenna. Designerskie plafony będą bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza do minimalistycznych i nowoczesnych biur. Oświetlenie sufitowe to jednak nie wszystko. Podstawowym wyposażeniem każdego biura jest lampa biurkowa.
Jaką lampkę biurkową wybrać?
Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, aby lampka posiadała długie ramię, które będzie można regulować w zależności od potrzeb. Lampka powinna być ustawiona w taki sposób, aby nie odbijała światła od monitora. Najczęściej zlokalizowana jest tuż obok biurka.
Jaka powinna być moc lampki biurkowej?
Do wyboru mamy różne typu żarówek: LED, halogeny czy świetlówki. Kiedyś podawano informacje o mocy żarówki głównie w Watach. Dzisiaj ważna jest wartość nominalnego strumienia światła, która podawana jest w lumenach. Moc żarówek w lampce biurkowej powinna wynosić około 500 luksów, co jest odpowiednikiem 40 W żarówki. Jednak najbardziej ekonomiczną opcją jest kupienie żarówek LED. Na korzyść żarówek LED przemawia głównie fakt, że są one bardziej energooszczędne, a przy ich umiejętnym doborze możemy zyskać bezpieczne, przyjazne dla oczy i komfortowe światło – zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Oświetlenie LED charakteryzuje się wysokim współczynnikiem oddawania barw, co oznacza, że przedmioty mają naturalne kolory i nie pojawia się przekłamanie, które jest charakterystyczne dla tradycyjnych żarówek. Ponadto używanie oświetlenia LED jest znacznie korzystniejsze dla środowiska naturalnego.
Barwa światła w biurze
Oświetlenie biurowe powinno mieć wskaźnik oddawania barw, czyli RA o wartości minimum 80 jednostek. Temperatura barwowa emitowana przez lampę w miejscu pracy powinna być jak najbardziej zbliżona w kierunku światła dziennego. Temperatura barwowa, która wynosi 3300 Kelwinów wskazuje, że światło będzie emitować barwę ciepłą, odpowiednią do miejsc, w których odpoczywamy. Natomiast temperatura o wartości 6000K informuje nas, że mamy do czyniania ze światłem zblizonym do naturalnego. Im ta wartość będzie wyższa, tym światło będzie coraz chłodniejsze, czyli będzie przechodziło w stronę koloru niebieskiego. Przyjmuje się, że najlepsza temperatura barwowa, który stymuluje nas do pracy to między 4000-5300K.
Nie od dziś wiadomo, że światło przy którym pracujemy ma niemały wpływ na jakość wykonywanych czynności, dlatego dbanie o odpowienie oświetlenia miejsca do pracy z pewnością przyniesie korzyści zawodowe, jak i w kwestii samopoczucia.
Widget not in any sidebars