Oświetlenie do garażu – na jakie lampy się zdecydować, aby oświetlić każdy kąt?

Wybór oświetlenia do garażu często spychany jest na dalszy plan. Uznajemy bowiem, że lampy nie są czymś, co będzie tam często używane. Nic bardziej mylnego. Garaż bowiem, oprócz oczywistej funkcji „schowka” na samochód, na wiele innych, równie ważnych zadań. Warto więc już na etapie jego budowy lub remontu zastanowić się, jakie lampy do garażu najlepiej wybrać. A żeby wybór ten był nieco łatwiejszy do podjęcia, przedstawiamy nasz poradnik, który opisuje najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę!

Prawidłowe oświetlenie męskiego królestwa – czy lampy w garażu mają znaczenie?

Garaż to pomieszczenie, w którym zazwyczaj najwięcej czasu spędzają mężczyźni. Jest to oczywiście duże uogólnienie, jednak każdy zna żarty, mówiące o tym, że jak żona nie wie, gdzie jest jej mąż, to znaczy, że w garażu. Płeć męska rzeczywiście dość sporo czasu tam spędza, jednak często jest to spowodowane różnego rodzaju pracami, które muszą wykonać. Skręcenie nowej szafy lub stołu, drobne naprawy samochodu czy klejenie modelu samolotu na zajęcia szkolne dziecka. Wszystko to wymaga odpowiedniej ilości przestrzeni, którą oferuje garaż. 

Nie można jednak zapomnieć o tym, że aby praca we wspomnianym pomieszczeniu była łatwa, a jednocześnie bezpieczna, musimy zadbać o obecność w nim odpowiedniego oświetlenia. Rodzaj i ilość lamp w garażu mają więc ogromne znaczenie, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, na jakie się decydujemy.

Jaka powinna być ilość lamp w garażu?

Odpowiednia ilość lamp do garażu uzależniona jest od kilku podstawowych czynników. Jednym z nich jest wielkość danego wnętrza. Zależność jest dość oczywista: im garaż jest większy, tym więcej lamp powinniśmy w nim zamontować. Należy jednak mimo wszystko znać zdrowy umiar. Zbyt duża ilość źródeł światła może okazać się niepotrzebna, a pieniądze na ich zakup zbędnie wydane.

Zastanawiając się nad ilością lamp do garażu, warto przemyśleć również to, czy w pomieszczeniu znajdują się miejsca, które powinny zostać szczególnie doświetlone. Może to być m.in. ściana z narzędziami, miejsce, w którym stoi auto, czy biurko, przy którym odbywa się składanie poszczególnych elementów mebli. Są to miejsca newralgiczne, na które w szczególności warto zwrócić uwagę.

Jaki rodzaj lamp wybrać do przydomowego garażu?

Jeśli chodzi o rodzaj lamp do garażu, jest to kolejna kwestia, która powinna zostać dopasowana bezpośrednio do danego wnętrza. Dobrym wariantem są lampy wiszące, które nie zajmują cennej powierzchni na podłodze. Nie można jednak przez to wykluczać lamp stojących. Jeśli garaż jest na tyle duży, można wybrać również lampy stojące, które są o tyle fajną opcją, że są mobilne. Oznacza to, że można je przestawiać „z kąta w kąt” w zależności od aktualnej potrzeby.

Jakie żarówki sprawdzą się najlepiej w garażowych lampach?

Podczas wyboru żarówek do lamp w garażu, warto zwrócić uwagę na ich moc. Fajnie w tym przypadku sprawdzą się żarówki ledowe, które mają dość dużą maksymalną moc świecenia. Co ciekawe, niektóre tego rodzaju żarówki do lamp garażowych mają możliwość regulowania natężenia światła. Dzięki temu można dozować sobie jego ilość w zależności od tego, czym akurat się zajmujemy.

W kwestii oświetlenia do garażu równie dobrze sprawdzą się tzw. świetlówki. Są to podłużne żarówki, które mają niezwykle długą żywotność. Wyróżniają się także wysoką wydajnością i energooszczędnością. 

Kolor oświetlenia w garażu – na którą barwę się zdecydować?

Na rynku dostępne są żarówki w dwóch podstawowych kolorach: białym i żółtym. Wybór odpowiedniej barwy żarówki do lamp garażowych jest kwestią indywidualną, zależną od upodobań i potrzeb właściciela danego wnętrza. Warto jednak pamiętać, że kolor żółty uspokaja, wprowadza senny, spokojny, domowy nastrój. Barwa biała z kolei pobudza i motywuje do działania. To, na którą się zdecydujemy, zależy więc m.in. od tego, jaką mamy wizję danego pomieszczenia. 

Żarówki ledowe, które często wybierane są jako oświetlenie do lamp w garażu, często mają możliwość wyboru aktualnej barwy światła. Jednak ciekawe w tym przypadku jest to, że kolor ten nie ogranicza się jedynie do barwy białej i żółtej. Często mamy możliwość wyboru całego przekroju barw spośród takich jak: zielona, niebieska, żółta, pomarańczowa itd.