Jak dobrać oświetlenie do salonu w stylu industrialnym?
Oświetlenie domu ma wiele funkcji, a do tego sprytnie zaplanowane, może ułatwić wiele codziennych czynności. Na pewno świetnie wiedzą o tym rodzice, którzy nie raz byli zmuszeni do zapalania lampek małym rozrabiakom, czy posiadacze schowków w przedpokoju, do których lampka ułatwia dostęp. Takie rozwiązania są Ci zupełnie obce? W takim razie zapraszamy do przeczytania artykułu, który z pewnością zainspiruje Cię do małych zmian w otoczeniu.
Lampka do szafy, LEDy na klatce schodowej i inne proste rozwiązania, które oszczędzają czas
Projektując mieszkanie, najpierw myślimy o kolorze ścian, podłogach, meblach, a dopiero na końcu wybieramy właściwe oświetlenie. Takie podejście jest nie tyle przereklamowane, ile błędne. Światło w naszym życiu gra o wiele większą rolę, niż się nam wydaje. Właściwie zaprojektowane oświetlenie przyczynia się między innymi do:
bardziej wydajnej pracy;
mniejszego zmęczenia oczu podczas wykonywania dokładnych czynności;
ogólnej poprawy nastroju;
regulacji zegara biologicznego.
Wydaje się niemożliwe, żeby kilka żarówek LED mogło wpływać na to, jak się wysypiamy i z jakim tempem pracujemy? Słońce w pewien sposób określa funkcjonowanie mózgu, zatem poziom jasności i natężenia światła w mieszkaniu ma podobne znaczenie. Dobre samopoczucie osiągniemy, imitując oświetlenie z zewnątrz w domu. Pokoje dzienne powinny być jasne, z temperaturą barwową zbliżoną do neutralnej. Podobnie nasze stanowiska pracy. Z kolei do sypialni i pokoju, w którym zazwyczaj się relaksujemy, wybierzmy LEDy o ciepłej barwie. Nasz organizm odczyta je jako bodziec, rozpoczynający wyciszanie przed snem.
Kolejnym aspektem właściwego oświetlenia jest usytuowanie lampek w miejscach, do których dostęp jest zwykle utrudniony. Nie warto sięgać do nich po ciemku. Klatka schodowa, składziki, szafy garderobiane – to lokalizacje, które aż proszą się o dodatkowe lampki. Wybierając żarówki, postawmy na światło neutralne, które nie przekłamuje kolorów. Dzięki temu zawsze wybierzemy odpowiednie ubranie, czy inny przedmiot, po który akurat sięgamy.
Rodzaje dodatkowego oświetlenia – co wybrać do różnych pomieszczeń?
Dodatkowe oświetlenie to nie tylko małe lampki, które przytwierdzimy do mebli. Oferta sklepów jest bardzo szeroka i pozwala dopasować źródło światła do designu pomieszczeń, osobistych preferencji, czy innych wybranych funkcjonalności. Świetnym pomysłem są kinkiety – znajdziemy je w wielu modelach, co ułatwia decyzję. Wygląd tych nowoczesnych został zaprojektowany tak, żeby lampa wtapiała się w otoczenie i nie zwracała na siebie uwagi. Z kolei kinkiety klasyczne częściej są ozdobne i z dużymi, dekoracyjnymi kloszami. Te pierwsze najlepiej sprawdzą się w bardziej zatłoczonych miejscach, takich jak schowki i garderoby.
Dobrze dobrana lampa = wygodny dom
Właściwie dobrane lampy to dobre samopoczucie, wydajniejsza praca i łatwe poruszanie się po domu. Oświetl niepozorne miejsca, a bardzo szybko zauważysz różnicę. Odpowiednio dobrane lampy to również pamiętanie o innych użytkownikach naszego domu. Jeśli mieszkamy z dziećmi, to zaplanujmy włączniki tak, żeby bez problemu do nich sięgały. Ponadto wyposażmy przestrzeń w dodatkowe lampki, które ułatwią naszym podopiecznym poruszanie się po zmroku. LEDy nie będą dla nas dużym wydatkiem ani nie zaburzą przestrzeni, a ułatwią dzieciom nocne wycieczki do łazienki czy kuchni.
Sprytne oświetlenie też może budować nastrój
Wbrew pozorom dodatkowe oświetlenie może okazać się bardzo nastrojowe. Świetnym przykładem jest wykorzystywanie listew LED, które odmieniają wnętrza. Dzięki nim z łatwością stworzymy futurystycznie wyglądający salon, nowoczesną sypialnię, ale także sprytnie ukryjemy oświetlenie w schowku czy garderobie, czyli miejscach, gdzie klasyczna lampa lub kinkiet mogą przeszkadzać i niepotrzebnie zabierać przestrzeń.
Dopasuj ilość lamp do rodzaju aktywności
Ilość i rodzaj lamp w pomieszczeniu może wpływać na nasze aktywności, dlatego warto je dobrze zaplanować. Jak już wspominaliśmy, oświetlenie oddziałuje na mózg, co przekłada się na samopoczucie i wydajność. Szczególnie mocno można odczuć to w małych mieszkaniach, w których ta sama przestrzeń przeznaczona jest na odpoczynek i pracę. Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie kilku lampek – każda z nich będzie miała inne zastosowanie. Pozwoli to włączyć ciepłe LEDy wieczorem, a za dnia doświetlić ponure pomieszczenie neutralnym lub zimnym światłem, które zadziała jeszcze bardziej pobudzająco.
Sprytne sposoby na oświetlenie domu – podsumowanie
Sprytne oświetlenie oznacza, że łączymy właściwy design z funkcjonalnością. Dzięki LEDom możemy sporo zaoszczędzić, co pozwala na kilka źródeł światła. Czasy, kiedy na pomieszczenie przypadała jedna lampa, już dawno minęły. Jeśli nie lubimy zaśmiecać mieszkania elektroniką, postawmy na listwy LED, zgaszone nie będą rzucać się w oczy. Ponadto ich montaż nie jest skomplikowany, a z większością projektów poradzimy sobie samodzielnie. Pamiętajmy również, że w sklepach z oświetleniem możemy uzyskać dodatkowe informacje i szczegółowe instrukcje montażu.