Oświetlenie kominka w salonie – jakie wybrać?
Salon z kominkiem to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych domach. Zapewnia nie tylko dodatkowe ciepło, szczególnie doceniane w długie zimowe wieczory, ale także pozwala na stworzenie niesamowitego klimatu w pomieszczeniu i prawdziwej strefy relaksu. Mogłoby się wydawać, że do kominka niepotrzebne jest dodatkowe oświetlenie, skoro sam z siebie jest on źródłem światła. Stylowe lampy lub designerskie kinkiety ledowe pozwolą jednak nie tylko osiągnąć jeszcze lepszy efekt dekoracyjny, ale spełniają również ważne funkcje praktyczne. Jakie rozwiązanie wybrać, aby doświetlić kominek w salonie? Podpowiadamy!
Kominek w salonie – jakie ma zalety?
Elegancki kominek to rozwiązanie coraz częściej spotykane w nowoczesnych salonach. Jego obecność należy dobrze zaplanować, ponieważ wiąże się to z koniecznością wbudowania kanału dymowego w projekt domu. Nie bez powodu jednak tak wiele osób decyduje się na aranżację salonu z kominkiem. Jakie zalety ma ten ponadczasowy dodatek?
- Przede wszystkim stanowi dodatkowe źródło ciepła, co jest szczególnie doceniane w sezonie jesienno-zimowym. Najcieplej jest przed samym kominkiem, więc warto ustawić tam duży fotel, kanapę, sofę lub wygodny narożnik.
- Ogień zapewnia nastrojowe światło, a tlące się drewno niezwykły zapach.
- Kominek pozwala stworzyć idealną przestrzeń do relaksu i odpoczynku.
- Jest też elementem dekoracyjnym salonu, który sprawdzi się w przeróżnych stylach wnętrzarskich, na przykład skandynawskim, minimalistycznym, loftowym, boho.
Jak zaaranżować kominek w salonie?
Miejsce, w którym powinien znajdować się kominek, zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. Najczęściej usytuowany jest on w centralnej części salonu, ale nierzadko również z boku lub w rogu wnętrza. Alternatywą dla kominka wolnostojącego lub do zabudowy jest kominek elektryczny, który nie wymaga ciągu kominowego ani wentylacji, a również jest przytulnym elementem wystroju. Warto pamiętać, że do uzyskania niepowtarzalnego klimatu niezbędne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.
Oświetlenie kominka – jakie wybrać?
Dzięki dobraniu odpowiedniego oświetlenia można w efektowny wyeksponować kominek, a tym samym stworzyć w salonie magiczny, wyjątkowy klimat. Jak to zrobić?
Lampy i plafony
W otoczeniu kominka świetnie sprawdzą się dodatkowe punktowe źródła światła. Może to być zarówno stylowy plafon lub żyrandol dające oświetlenie od góry, lampa stołowa na stoliku kawowym lub funkcjonalne lampy ścienne rozmieszczone nieopodal. Sprawią one, że oświetlenie w salonie będzie bardziej nastrojowe, a designerskie klosze lub nowoczesne obudowy pozwolą dodać strefie wypoczynkowej eleganckiego charakteru.
Kinkiety i taśmy ledowe
Niebanalny efekt można również uzyskać za pomocą nowoczesnych kinkietów lub taśm ledowych. Mogą być one zamontowane po bokach kominka lub w jego górnej części, oświetlając delikatnie całą strefę relaksu. Równie dobrze sprawdzi się oświetlenie podłogowe, zainstalowane na listwach tuż przy parkiecie. To rozwiązanie zapewni subtelny efekt świetlny, który wspaniale dopełni całości, a przede wszystkim nie przytłoczy pomieszczenia i nie odwróci uwagi od kominka.
Z której strony podświetlić kominek?
Oświetlenie kominka powinniśmy dobrać do swoich potrzeb i preferencji. Lampy sufitowe o niebanalnych kloszach czy bogate żyrandole z pewnością zwrócą na siebie uwagę, a jednocześnie ich światło ładnie wyeksponuje kominek i blask płomieni. Natomiast taśmy ledowe zainstalowane po bokach obudowy kominka, w górnej części lub tuż przy podłodze, dadzą delikatniejsze światło, sprawiając wrażenie bardziej ciepłego i przytulnego wnętrza. Sposób oświetlenia zależy więc w dużej mierze od efektu, jaki chcemy osiągnąć, ale również konkretnego stylu i indywidualnych upodobań. Każde z tych rozwiązań zapewni jednak wyjątkowy nastrój i oryginalny design.
Jakie zalety ma oświetlenie ledowe?
Zastanawiając się nad oświetleniem salonu, warto zadbać nie tylko o jak najlepszy efekt wizualny, ale również wybrać najnowocześniejsze i ekologiczne rozwiązania. Można to osiągnąć na przykład dzięki popularnym i wysoko cenionym żarówkom ledowym. Jakie są zalety ich użycia?
- Diody LED zużywają znacznie mniej światła niż tradycyjne żarówki, ponieważ nie emitują ciepła i nie nagrzewają się. Dodatkowo cechują się o wiele dłuższym czasem pracy (nawet do 30 000 godzin!), dzięki czemu jest to rozwiązanie ekologiczne i przyjazne środowisku.
- W produkcji oświetlenia ledowego nie wykorzystuje się rtęci ani innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji.
- Żarówki typu LED są znacznie tańsze w eksploatacji niż ich tradycyjne odpowiedniki.
- Diody ledowe wyróżnia duży wybór kolorów. Oznacza to, że możemy wybrać barwę światła (ciepłą lub chłodną) bez konieczności używania dodatkowych filtrów.
- Oświetlenie ledowe świeci z pełną mocą zaraz po włączeniu – nie potrzebuje kilku chwil na osiągnięcie pełnej jasności, jak zwykłe żarówki.
- Ten typ oświetlenia jest kompatybilny z różnymi aplikacjami, za pomocą których można sterować natężeniem światła. Wchodzi również w skład tak zwanego inteligentnego domu.