W większości polskich i zagranicznych domów znajdziemy schody: na piętro, na strych czy do piwnicy. Planując oświetlenie domu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę właśnie na schody. Ich dobre doświetlenie bowiem może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo lub zwiększenie ryzyka urazów. Jakimi zasadami powinniśmy kierować się, planując oświetlenie schodowe?

Zasada 1: Funkcjonalność jest ważniejsza od designu

Oświetlenie schodowe musi zostać starannie rozplanowane. Powinno być przede wszystkim praktyczne – włączniki światła muszą znajdować się zarówno na dole, jak i na górze. Zaplanujmy je tak, byśmy nie musieli chodzić po ciemku, by do nich dotrzeć. Sam rodzaj oświetlenia, jaki dobierzemy na schody może być bardzo różnorodny. To, na co się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji, ale warto korzystać z rozwiązań znanych i dobrze się sprawdzających. Nie warto akurat w tym miejscu eksperymentować z niesprawdzonymi odmianami oświetleń.

Nie możemy również zapominać, że oświetlenie schodowe należy dopasowywać pod kątem jego funkcjonalności, a dopiero na drugim miejscu pod kątem jego wyglądu. Bogata oferta rynkowa pozwala bez trudu znaleźć do każdego wnętrza idealne lampy, łączące modny wygląd z praktycznością i skutecznym oświetleniem.

Zasada 2: Oświetlenie schodowe LED jest jednym z najlepszych rozwiązań

Od kilku lat dużą popularnością cieszy się oświetlenie schodów w postaci taśm ledowych. Jest ono niezastąpione, jeśli chcemy podświetlić osobno każdy schodek bądź też ich podstawę. Oświetlenie LED przyda się zarówno wewnątrz domów, jak również na schodach zewnętrznych, na klatkach schodowych czy w hotelach. Wystarczy dobrać taśmy LED o odpowiednich parametrach oraz dopasowanych do warunków (inne są stosowane na zewnątrz). Zaletą takiego oświetlenia jest niskie zużycie energii, przez co są ekologiczne i tanie w eksploatacji. Dodatkowo możemy wybierać spośród różnego natężenia i koloru światła LED do schodów. Bez trudu możemy więc “pobawić” się światłem i przygotować kolorową aranżację schodów.

Zasada 3: Kinkiety są przydatne do oświetlenia schodów

Kolejną grupą lamp, po którą warto sięgnąć, by oświetlić schody, są kinkiety. Można z nich przygotować stylowe oświetlenie, pasujące do każdego domu. Do wyboru mamy kinkiety nowoczesne, industrialne, klasyczne, stylizowane i wiele innych rodzajów. Jak najlepiej rozmieścić kinkiety? Przede wszystkim powinny być zaplanowane na dole i górze schodów oraz regularnie po ich długości. Nie da się jednoznacznie określić, ile kinkietów będzie potrzebne, ponieważ zależy to od ich konstrukcji i układu. Dużo uwagi powinniśmy poświęcić doborowi wysokości, na jakiej zostaną zawieszone. Nie mogą być zbyt wysoko, bo światło będzie zbyt rozproszone i za słabe. O kinkiety umieszczone zbyt nisko, możemy z kolei zawadzać, zwłaszcza jeśli jesteśmy wysocy. Dobrze jest zrobić sobie test różnych rozmieszczeń i sprawdzić, które będą dla nas najlepsze.

Kinkiety dobrze sprawdzą się jako oświetlenie schodowe, ponieważ dadzą miękkie, rozproszone światło o nie za wielkiej mocy. Będą również proste w utrzymaniu czystości.

Zasada 4: Oświetlenie schodowe może być artystyczne

Oświetlenie schodów można również wykorzystać w celach artystycznego ozdobienia domu. Jeśli ścianę nad schodami zdobi galeria zdjęć, obrazów czy ozdób, warto dodatkowo je podświetlić. Połączymy wtedy górne oświetlenie schodów z podkreśleniem dekoracji. W tym celu możemy wykorzystać halogeny, oświetlenie LED lub nawet wiszące lampy. Nie ma również przeszkód, by łączyć i zestawiać ze sobą różne modele oświetlenia schodów.

Zasada 5: Oświetlenie schodów powinno być ekonomiczne

Korytarze i przedpokoje są pomieszczeniami, w których nie spędzamy za dużo czasu. Dlatego konieczne jest zadbanie o to, by oświetlenie schodów było ekonomiczne. Co to oznacza w praktyce? Możemy zamontować oświetlenie LED, które będzie miało małe zużycie energii, a co za tym idzie, nie zawyży naszych rachunków za prąd. Konieczne jest praktyczne rozmieszczenie włączników tak, byśmy mogli szybko włączyć i wyłączyć światło zgodnie z naszymi potrzebami (oraz nie musieć w tym celu przechodzić pół domu).

Możemy również zdecydować się na oświetlenie schodowe na fotokomórkę. Wtedy będzie się ono włączało tylko wtedy, kiedy ktoś nimi przejdzie. Rozwiązanie ma wiele zalet, jednak konieczne jest wybieranie oświetlenia z regulacją czasu włączenia, który można dopasować do tego, ile zajmuje nam skorzystanie ze schodów.

Co jeszcze możemy zrobić, by zadbać o dobrze oświetlone schody? Na pewno warto dobrze przemyśleć rozmieszczenie świateł i zminimalizować ich ilość. Chodzi o znalezienie równowagi pomiędzy tym, ile lamp oświetlających schody musi mieć, a ekonomią.