Oświetlenie w naturalnym wnętrzu — jakie wybrać?

Wakacje 2020 to szczególny czas, ponieważ budzimy się do życia po długiej izolacji. Rytm życia odmienił się na tyle, że zaczęliśmy przykładać jeszcze większą wagę do naszego otoczenia i jego wyglądu. Dom już nie jest jedynie miejscem, gdzie wyłącznie odpoczywamy i planujemy kolejne wojaże, ale stał się także naszym centrum pracy. Coraz więcej ludzi przechodzi na tryb zdalny i organizuje sobie w domowym zaciszu wygodny kącik. A co najlepiej koi nasz zmęczony pracą wzrok? Dopasowane oświetlenie i zielone otoczenie. W poniższym poradniku postaramy się pokazać kilka popularnych modeli lamp, które świetnie pasują do naturalnego wnętrza. Zapraszamy do czytania!

Z czego wykonane jest naturalne oświetlenie?

Naturalne oświetlenie kojarzy nam się głównie ze starymi lampami i lampionami, jednak nie o to tutaj chodzi. Nowoczesne LEDy świetnie radzą sobie z imitowaniem naturalnego światła i są zdrowe dla wzroku. Mamy pełną kontrolę nad ich natężeniem i barwą, co pozwala zredukować szkodliwy niebieski odcień. Liczy się także konstrukcja takich lamp. Plastik idzie w odstawkę, chyba że stanowi imitację któregoś z naturalnych materiałów. Świetną inspiracją dla osób konstruujących oświetlenie są ciekawe kształty znalezione w przyrodzie. Stąd coraz więcej modeli przypomina falę, ptasie skrzydło lub delikatne gałązki kołyszące się na wietrze.

Lampy w złotych i czarnych barwach

Lampy w złotych i czarnych kolorach prezentują się elegancko i szykownie. Ich szczególnym atutem jest łatwe dopasowanie się do różnorodnej stylistyki, w tym naturalistycznej. Złoto pięknie komponuje się z granatami, zieleniami, brązami i czerwieniami. Ponadto spektakularnie wyglądają w połączeniu z minimalistycznymi projektami, takimi jak hygge czy skandi. Złote lampy są także prawdziwymi kameleonami wśród oświetlenia. Równie dobrze, jak w minimalistycznych nurtach prezentują się w połączeniu z przepychem oraz art deco i glamour.

Lampy w kształcie kuli

Kula kojarzy nam się bardzo naturalnie. Nic dziwnego, jest to kształt często występujący w naturze. Ponadto gładkie powierzchnie z jakiegoś powodu przynoszą ukojenie, którego na próżno szukać w kanciastych i postrzępionych strukturach. Coraz popularniejsze w naturalnych wnętrzach stają się lampy przypominające księżyc i lampy połączone z projektorami, które wyświetlają na suficie gwiazdki lub inne kojące obrazy. Do wnętrz w stylu naturalistycznym warto rozważyć lampki kule ze szkła, które do niedawna kojarzono jedynie z loftem i wysokimi pomieszczeniami.

Lampy z naturalnych materiałów

Świetnym rozwiązaniem pasującym do wnętrz urządzonych zgodnie z rytmem natury, są lampy wykonane z drewna, kamienia lub metalu. W niektórych przypadkach akryl może je łudząco przypominać, jednak gdy przyjrzymy mu się z bliska, zauważymy kilka wyraźnych różnic. Drewno świetnie komponuje się ze wszystkimi naturalnymi odcieniami, takimi jak brązy, zielenie, niebieskości i beże. Ponadto ich bogata faktura praktycznie sama dopasuje się do pokoju wypełnionego kwiatami i bujną roślinnością.

Lampy mobilne i przenośne

Wnętrze urządzone w zgodzie z naturą ma być przede wszystkim wygodne. Powinniśmy czuć się w nim swobodnie, co pozwoli nam na intensywniejszy wysiłek umysłowy i efektywniejsze przerwy, które z kolei umożliwią szybkie zgromadzenie utraconej energii. Lampy przenośne idealnie wpisują się w takie założenie, gdyż możemy ustawić je tam, gdzie w danej chwili są najbardziej potrzebne. Na biurku, obok łóżka, kanapy czy ulubionego fotela.

Łatwe w montażu lampy magnetyczne

Ciekawą alternatywą dla klasycznie instalowanych lamp są modele z systemem magnetycznym. Pozwalają one na łatwy montaż bez kucia ścian. Ponadto raz zainstalowany profil pozwala dowolnie żonglować punktami oświetleniowymi – wedle pory roku, naszych potrzeb czy chwilowego kaprysu. Lampy magnetyczne mogą przypominać punktowe halogenki lub nowoczesne lampy-żarówki instalowane w loftach.

Zdobne żyrandole sposobem na dobrze oświetlone wnętrze

Kolejną propozycją pasująca do naturalnego wnętrza jest żyrandol. Jednak nie do końca taki klasyczny, a nowoczesny i niewiarygodnie zdobny. Takie oświetlenie z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom niebanalnych dodatków. Jak dokładnie wygląda taki żyrandol? Najczęściej jest to duża ilość małych lampek na linkach, przymocowanych do okrągłego stelażu. Wielkość lampy zależ od modelu, jednak jednego możemy być pewni. Żyrandol zapewni dużą ilość światła.

Lampa do naturalnego wnętrza – podsumowanie

Naturalne wnętrze to nie tylko ekologiczne surowce. To także wygodne otoczenie, które powoli nam na łatwy relaks w komfortowych warunkach. Wybierając odpowiednią lampę, zwróćmy uwagę, czy zapewni nam optymalną ilość światła. Ponadto zastanówmy się, ile punktów oświetleniowych potrzebujemy w pomieszczeniu. Najprościej obliczyć je na podstawie naszej aktywności. Każda skomplikowana czynność wymaga prawidłowego oświetlenia o odpowiednim natężeniu.