Poznaj 4 sposoby na praktyczne oświetlenie kuchni na poddaszu
Właściwe oświetlenie w kuchni powinno zapewnić nam możliwość optymalnego korzystania z pomieszczenia o każdej porze. Nie ważne czy mamy zamiar tylko podgrzać resztki z obiadu, czy ugotować wykwintną kolację. Najważniejsze są miejsca pracy, gdyż przez źle umieszczoną lampę, możemy sami zasłaniać sobie blat. W przypadku kuchni na poddaszu jest to nieco utrudnione, gdyż często mamy do czynienia ze skosami, które nie tylko zabierają potrzebna przestrzeń, ale również utrudniają instalacje oświetlenia. Oto kilka pomysłów, dzięki którym Twoja kuchnia zawsze będzie idealnie doświetlona. Zapraszamy do czytania.
Oświetlenie kuchni na poddaszu – jakie lampy wybrać?
Optymalne warunki w kuchni zapewnią nam dobrze rozmieszczone lampy. Jednak o wiele łatwiej powiedzieć niż zrobić. Sklepy pełne są ciekawych produktów, które bez trudu przyciągają do siebie uwagę. Postarajmy się nie wybierać lampek pochopnie, gdyż nietrzymanie się planu może poskutkować błędami oświetleniowymi. Jakiego planu? Takiego, jaki wcześniej przygotujemy! Warto rozglądnąć się po kuchni i właściwie dobrać punkty oświetleniowe. Powinno ich być kilka, a przynajmniej dwa – jedna lampa w centrum pomieszczenia, aby doświetlała całą kuchnię, a druga nad blatem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy zasłaniać sobie światła.
Sposoby na właściwe oświetlenie kuchni na poddaszu
Wspominaliśmy już o podstawie oświetlenia kuchni, jednak czy to, gdzie znajduje się pomieszczenie, ma wpływ na wybór lampy? Poddasze kojarzy się zazwyczaj z ciemnymi pomieszczeniami. Światło dociera tu najczęściej przez okna dachowe, których i tak jest jak na lekarstwo. Wiele poddaszy nie było wstępnie zaprojektowanych do zamieszkania, decyzja ta następuje dopiero później, w miarę zasiedlania całego domu. Bywa i tak, że nietypowo zorganizowane osiedla również posiadają strychy, które możemy pomysłowo zaadaptować na dodatkowe pomieszczenie. Poniżej prezentujemy kilka możliwości na ciekawe oświetlenie kuchni na poddaszu.
Sposób 1. Dużo lampek punktowych w kuchni na poddaszu
Nie ma bardziej klimatycznego rozwiązania niż lampy punktowe. Szczególnie jeśli połączymy je z zabudowanym sufitem, który pomoże wydobyć głębię i optycznie powiększyć małe poddasze. Jeśli wybierzemy takie lampki do kuchni, to warto zdecydować na taśmę nad stołem lub małą wyspą i kilka halogenów umieszczonych nad blatem. Ułatwią nam skomplikowane czynności kulinarne i zapewnią poprawne postrzeganie barw, co dodaje maku potrawom.
Sposób 2. Lampa pająk i kuchnia na poddaszu – połączenie idealne
Lampa pająk była modna wraz z falą minimalizmu i wnętrz komponowanych na modłę skandynawską. Jednak tego typu oświetlenie dalej bez problemu dostaniemy w sklepach, a zawdzięczamy to ich ogromnej uniwersalności. Lampa pająk to nic innego jak kilka żarówek na bardzo długich przewodach, które można dowolnie rozłożyć po całym pokoju. W przypadku pomieszczeń na poddaszu będzie to rozwiązanie optymalne, gdyż bez problemu zapewnimy oświetlenie w centrum kuchni, ale i nad blatem.
Sposób 3. Skromny plafon i halogeny z regulacją świetnie uzupełnią kuchnię na poddaszu
Nasza trzecia propozycja należy do tych klasycznych. Niskie i ciemne pokoje na poddaszu najlepiej rozświetlać czymś, co nie będzie zabierać dodatkowej przestrzeni. W taki styl najlepiej wpasuje się mały plafon, który wystarczająco mocno oświetli całą kuchnię. Z kolei nad przestrzenią roboczą umieśćmy halogenową listwę z regulowanymi kątami świecenia, co zapewni wygodne doświetlanie całej płaszczyzny blatu. Nie przepadamy za plafonem? Zastąpmy go otwartym kinkietem, który łatwo zainstalować na skośnej ścianie.
Sposób 4. Nowoczesna kuchnia na poddaszu oświetlona lampą stojącą
Nie wszystkie pomieszczenia muszą być oświetlone klasycznie, czyli przez lampy sufitowe. Warto wypróbować kilka niekonwencjonalnych rozwiązań, do których należy między innymi wykorzystanie stojących lamp podłogowych. Wybierajmy takie z regulowanym kierunkiem świecenia, dzięki czemu łatwiej będzie doświetlić najważniejsze punkty pomieszczenia, czyli stolik i blat. Ponadto pamiętajmy, że w przypadku lamp stojących warto zakupić więcej niż jedną sztukę.
Oświetlenie kuchni na poddaszu – podsumowanie
Kuchnia na poddaszu może wydawać się mało trafionym pomysłem. Komu będzie chciało wspinać się na samą górę domu, żeby ugotować sobie obiad? Warto jednak pamiętać o szczególnych przypadkach, na przykład domach wielorodzinnych lub mieszkaniach dzielonych na studenckie stancje. Mała kuchnia, nawet na poddaszu, może wtedy okazać się pomieszczeniem na wagę złota, a prawidłowo oświetlona skutecznie poprawi humor lokatorowi lub uratuje po ciężkim dniu w pracy. Kluczem do dobrego oświetlenie kuchni jest kreatywność.