Poznaj kilka nowoczesnych aranżacji salonu z lampami stojącymi

Lampy stojące z reguły nie spełniają w salonie funkcji oświetlenia głównego, którego rolę odgrywają przede wszystkim lampy wiszące oraz abażury. W pokoju dziennym światło nie powinno być intensywne, tylko relaksujące i nastrojowe. Lampy stojące doskonale sprawdzają się jako oprawy uzupełniające, które efektownie doświetlają miejsca trudno dostępne – np. kąty pokoju. Tego rodzaju oświetlenie wykorzystać można w wielu nowoczesnych aranżacjach salonu.

Dobieramy lampę stojącą do salonu

Lampy podłogowe bywają często niedoceniane, jednak stanowią bardzo funkcjonalny element wyposażenia salonu. Sprawdzają się zwłaszcza jako oświetlenie pomocnicze w obszarach, do których światło główne nie dociera z wystarczającą intensywnością. Lampę stojącą najczęściej umieszcza się przy fotelu lub kanapie, kreując tym samym kącik czytelniczy. Takie rozwiązanie znacząco wpływa na wystrój wnętrza – zarówno pod kątem stylistycznym, jak i unikalnej gry świateł. Umiejętne operowanie oświetleniem pozwala na wyeksponowanie najbardziej atrakcyjnych przestrzeni w salonie, a także odwrócenie uwagi od ewentualnych mankamentów pomieszczenia. Lampa stojąca może wpłynąć nie tylko na walory estetyczne wnętrza, ale również jego funkcjonalność.

Zalety lamp stojących

Lampy stojące są estetyczne i dają wystarczająco dużo światła, a przy tym wyróżniają się prostotą obsługi. Nie wymagają żadnego montażu czy instalacji, ponieważ wystarczy je postawić w pobliżu listwy lub kontaktu i zwyczajnie podłączyć do prądu. Taka konstrukcja daje lampom stojącym niemałą przewagę nad kinkietami, lampami sufitowymi czy oświetleniem punktowym, których montaż musi być odpowiednio zaplanowany oraz prawidłowo wykonany. Prostata obsługi modeli stojących wiąże się z dodatkową zaletą, którą jest możliwość łatwego przenoszenia z miejsca na miejsce. Jeżeli lampa potrzebna jest w innej części salonu, wystarczy ją po prostu przestawić. W ten sposób można sprawdzić i porównywać, w których miejscach oświetlenie najlepiej się prezentuje. Mobilność pozwala też na łatwe przesunięcie oprawy w obszar wymagający dokładniejszego oświetlenia.

Rodzaje lamp stojących

Nowoczesne aranżacje salonu z lampami podłogowymi pozwalają na wykreowanie przestrzeni, która odpowiadają gustom różnych użytkowników. Poszczególne modele opraw tego typu mogą posiadać odmienną stylistykę, a także nieco inną budowę. Najczęściej spotykane są lampy stojące na pojedynczej nodze, bądź też tzw. trójnogu. To pierwsze rozwiązanie zajmuje mniej miejsca, dlatego polecane jest do salonów wymagających zachowania dużej przestronności. Lampy stojące na trójnogą są natomiast niezwykle eleganckie, zwłaszcza w przypadku modeli wyposażonych w efektowny abażur. Na szczególną uwagę zasługują konstrukcje chromowane z abażurem plisowanym, które nadają aranżacji salonu wytworności.

Nowoczesna lampa stojąca do salonu

Nowoczesne style aranżacyjne są eleganckie, a przy tym bezkompromisowe. Niebanalny design salonu już od progu informuje gości o poczuciu estetycznym gospodarzy, którzy powinni być na bieżąco z aktualnymi trendami. Wiele lamp stojących to innowacyjne pod względem projektu, niezwykle wytworne oprawy. Na szczególną uwagę zasługują modele minimalistyczne, które składają się wyłącznie ze stelażu. Efektownie prezentują się także oprawy z oszczędnym kloszem, które po podłączeniu do źródła światła zapewniają znakomity efekt dekoracyjny. Miłośnicy bardziej ekstrawaganckich rozwiązań mogą zrezygnować z prostoty, wybierając zamiast modeli minimalistycznych lampę stojącą z efektownym abażurem. Takie oświetlenie dodatkowo ubarwi wnętrze salonu, jeżeli wyposażone zostanie w klosz z różnymi wariantami kolorystycznymi.

Lampy stojące w różnych stylach aranżacyjnych

W sprzedaży znaleźć można lampy stojące, które idealnie pasują do różnych wariantów aranżacyjnych. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się modele w stylu loftowym i industrialnym. Idealnie sprawdzają się w salonach dużych i otwartych, ponieważ ich design nawiązuje do przestrzeni fabrycznych i przemysłowych. Efekt gustownego i nowoczesnego wnętrza zapewniają jednak także w mniejszych pomieszczeniach. Innym ciekawym rozwiązaniem jest lampa stojąca w stylu glamour. Modele o takim designie są z reguły bogato zdobione, np. przyczepionymi do abażura kryształkami. Przechodzące przez nie światło rozszczepia się na różne barwy, tworząc w ten sposób wspaniałe refleksy świetlne.

Stojąca lampa łukowa

Łukowa lampa stojąca wyróżnia się niezwykłą prostotą. Takie urządzenie posiada minimalistyczny abażur oraz praktyczny stelaż w kształcie łuku, który można niemal dowolnie regulować. Oprawy łukowe stosunkowo niedawno pojawiły się na polskim rynku, jednak stopniowo zyskują coraz większą przewagę nad różnymi klasycznymi rozwiązaniami.Taka lampa stojąca idealnie sprawdzi się w salonie. Wystarczy przeciągnąć klosz na fotel, aby wygodnie poczytać książkę. Oprawy łukowe są jednak dużo bardziej uniwersalne i wszechstronne, ponieważ pozwalają również na komfortowe zjedzenie małego podwieczorku czy wypicie lampki wina. Rozwiązanie to sprawdza się jednocześnie jako efektowna, a przy tym minimalistyczna ozdoba salonu.