Prawidłowe oświetlenie piwnicy – Cztery porady na dobranie odpowiedniego światła

W naszych domach bardzo często pojawiają się pomieszczenia, do których nie dociera żadne światło. Do takich miejsc należy przede wszystkim piwnica, w której możemy przetrzymywać różne domowe przetwory. W takim wnętrzu z pewnością konieczne będzie zastosowanie oświetlenia, które zapewni pełną funkcjonalność całej przestrzeni. Zanim jednak zabierzemy się za dobieranie źródła światła, najpierw warto dowiedzieć się, jakie będzie najlepsze. W naszym artykule podpowiadamy kilka sposobów na prawidłowe doświetlenie piwnicy.

Najważniejsze funkcje lamp oświetleniowych do piwnicy

W większości domów piwnica to miejsce, które wykorzystuje się do magazynowania różnych przetworów i wyrobów domowych. W takich miejscach można dodatkowo stworzyć spiżarnię na warzywa, czy też owoce i inne produkty, które wymagają przechowywania w stałych i niskich temperaturach. Niektóre piwnice przystosowane są do przetrzymywania alkoholi, np. wina. Jeśli w domu są smakosze różnych trunków, to takie pomieszczenie z pewnością będzie dla nich idealne, aby umieścić tam bardzo cenne roczniki alkoholi. Takie wnętrze bardzo często jest używane jako pralnia, gdzie stoją urządzenia jak pralka, czy suszarka i bez problemu możemy rozwiesić tam nasze ubrania. Tak naprawdę funkcje, jakie może pełnić piwnica, są różne i wszystko zależy od odpowiedniej aranżacji. To także oznacza, że oświetlenie w pomieszczeniu będzie również urozmaicone i przede wszystkim dopasowane do indywidualnych potrzeb.

W miejscu, gdzie przechowuje się wyłącznie przedmioty, najczęściej stosuje się oświetlenie ogólne, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas przemieszczania się. Jeśli piwnica ma służyć do wykonywania bardziej precyzyjnych zadań wzrokowych, to z pewnością będzie konieczne zainstalowanie lamp zadaniowych. Najczęściej nad stołem warsztatowym lub nad blatem roboczym.

Kilka porad na oświetlenie piwnicy

W pierwszej kolejności podczas wybierania oświetlenia do piwnicy powinniśmy sprawdzić, czy pomieszczenie ma przyłącze elektryczne. Jeżeli takie się znajduje, to trzeba dobrać światło według funkcji, jakie ma pełnić wnętrze. Oto kilka porad na dobranie odpowiedniego doświetlenia do piwnicy.

1. Główne światło do piwnicy

Jeżeli komórka ma służyć tylko do przechowywania przetworów i ewentualnie jako magazynek, to zdecydowanie nie będą potrzebne wyszukane rozwiązania do doświetlenia. Wystarczy zastosować jedną centralną lampę na suficie lub w górnej części ściany. Podczas zakupu źródła światła najlepiej jest wybierać płaskie oprawy oświetleniowe do piwnicy i bez żadnych ozdobnych elementów. Najczęściej w takich pomieszczeniach przetrzymuje się, np. drabinę, dlatego warto mieć na uwadzę, aby nie uszkodzić wystająca część światła. Warto również zwrócić uwagę na warunki, jakie będą panowały w piwnicy, ponieważ w starszym budownictwie można mieć do czynienia z wilgocią, dlatego koniecznością może być zastosowanie lamp wodoodpornych.

2. Dodatkowe oświetlenie pomieszczenia piwnicznego

Piwnica to miejsce, które nie służy jedynie do magazynowania produktów. Mężczyźni wykorzystują to pomieszczenie jako miejsce do majsterkowania. Oczywiście są osoby, które wręcz wolą mocniejsze doświetlenie takich miejsc w domach, więc zawsze można zamontować świetlówki lub panele ledowe. Lampy LED z pewnością będą bardziej energooszczędne. Warto pomyśleć i oświetlić, np. stół warsztatowy, gdzie często naprawia się jakieś przedmioty lub po prostu wykonuje różne czynności. Można zakupić również żarówki na przewodzie lub zgrabny kinkiet ścienny czy plafon. Dodatkowe światła to także zabezpieczenie, jeśli lampa nagle się przepali, wtedy uzupełniające źródło doświetlenia będzie idealnym rozwiązaniem.

3. Lampy LED na schody do piwnicy

Piwnica najczęściej znajduje się poniżej poziomu ziemi, dlatego montowane są do niej schody. Taki element również powinien być odpowiednio oświetlony, tak aby zachować i zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich domowników. Konieczne jest w takiej sytuacji zamontowanie dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem z pewnością będzie zastosowanie lamp sufitowych lub ledowych.

4. Oświetlenie piwnicy bez prądu

Może się zdarzyć, że w piwnicy nie będzie dostępu do prądu. Jak temu zaradzić? Dobry pomysłem będzie zakup oświetlenia na baterie. Takie rozwiązanie jest z pewnością wygodne, ponieważ można przenosić źródło światła w każdy zakamarek wnętrza.

Jak dokonać wyboru oświetlenia wnętrza?

Oświetlenie piwnicy to szczególnie ważna rzecz, ponieważ trzeba się zastanowić, w jakim celu tak naprawdę będzie nam potrzebne. Podstawowym kryterium jest dostęp do źródła światła. Zdarza się, że na etapie planowania domu lub zakupu mieszkania nie wie się, jaka będzie koncepcja użytkowania piwnicy. W takich sytuacjach najlepiej jeśli zabezpieczymy się i zamontujemy uniwersalne oświetlenie w pomieszczeniu.