Strefa relaksu w salonie, czyli jak odpowiednie oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie?
Temperatura żarówek
Sztuczne światło występuje w trzech barwach: ciepłej, zimnej i neutralnej. Żarówki emitują różną ilość ciepła, co przekłada się na kolor wydzielanego przez nie światła. Najbardziej optymalną barwą jest neutralna, która imituje dzienne światło. Na skali termometrycznej mieści się w przedziale między 3000 a 5000 K. W salonie, czyli miejscu, w którym chcemy się wyciszyć i zrelaksować, najlepszą barwą będzie ciepła. Udowodniono, że to właśnie ciepły odcień sztucznego światła wpływa pozytywnie na nasz nastrój i pozwala na rozluźnienie się po ciężkim dniu. Najlepiej więc do salonu wybrać żarówki o mocy do 3500 K. W pomieszczeniach użytkowych najchętniej stosuje się oświetlenie LED, które jest energooszczędne. Moc żarówek LED mierzy się w lumenach, a do salonu najlepiej zakupić mieszczące się w przedziale 400–500 lm, czyli o mocy 4–6 W.
Oświetlenie salonu – rodzaj lamp
Planując oświetlenie w salonie, warto przemyśleć, jaki rodzaj lamp będzie nam potrzebny. Możemy wybierać wśród lamp sufitowych (wiszące, plafony), lamp ściennych (kinkiety) oraz lamp podłogowych i stołowych. W małych salonach wystarczą nam dwa rodzaje oświetlenia, a dużych pomieszczeniach najlepiej będzie zaplanować kilka źródeł światła.
Oświetlenie sufitowe
Lampa sufitowa, na przykład wisząca z ozdobny kloszem, jest niezbędnym elementem wyposażenia salonu. Stanowi główne oświetlenie pomieszczenia i koniecznie musi znaleźć się w każdym salonie o dużej powierzchni. Umiejscowiona centralnie rozświetli całe pomieszczenie, ale światło może nie dotrzeć do najciemniejszych zakątków. Dlatego zawsze warto postawić gdzieś w kącie lampkę stołową lub zamontować na ścianie praktyczne kinkiety na wysięgnikach.
Oświetlenie ścienne
W małym salonie możemy postawić na nieco inne rozwiązania. Rezygnując z oświetlenia sufitowego, możemy z powodzeniem postawić na oświetlenie ścienne. Świetnie sprawdzą się w tym celu kinkiety, dające ciepłe, punktowe światło. Musimy jedynie pamiętać o ich równomiernym rozłożeniu. Klimatyczny nastrój uzyskamy także za pomocą listwy LED zamontowanej na ścianie lub podwieszonym suficie oraz punktowego oświetlenia halogenowego.
Oświetlenie salonu – design lamp
Nie od dziś wiadomo, że najchętniej otaczamy się ładnymi rzeczami. Nie inaczej jest w przypadku lamp. Piękne, oryginalne oświetlenie również wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Za jego pomocą możemy stworzyć przytulny nastrój w salonie i dodać wnętrzu ciepła. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrana lampa może stanowić “wisienkę na torcie” w stylizacji naszego salonu. Lampy, których widok wprowadzi nas w pozytywny nastrój, to zdecydowanie te wykonane z naturalnych materiałów. Nic tak bardzo nie tworzy klimatu, jak lampa z tekstylnym abażurem. Może to być lampa wisząca, stojąca lub lampka nocna. Abażur często kojarzymy z dzieciństwem, a wykonany z bawełny lub lnu wygląda nowocześnie i pasuje do pomieszczenia w każdym stylu. Kameralny klimat w salonie zbudujemy także za pomocą oryginalnych plafonów. Gwarantują równomierne oświetlenie pomieszczenia, a ich wygląd powoduje, że z chęcią włączamy główne światło. Wybierając do salonu plafon w stylu retro, będziemy mogli cieszyć oczy wyjątkowym designem.
Odpowiednie ustawienie lamp
Salon to najczęściej pomieszczenie o największej powierzchni. Z tego względu najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie ustawienie w nim kilku źródeł światła. W dużym salonie lamp powinno być co najmniej dwie, a w małym wystarczy jedna, umieszczona centralnie. Ustawienie lampy podłogowej w pobliżu kanapy lub fotela to przede wszystkim rozwiązanie praktyczne. Na tych meblach zasiadamy z książką lub gazetą, a odpowiednie oświetlenie w czasie czytania jest bardzo ważne dla zdrowia naszych oczu. Obok fotela możemy także postawić niewielki stolik, a na nim lampkę nocną, która także odpowiednio doświetli czytane przez nas stronice. Umieszczając kinkiety na ścianie po obu bokach kanapy, otrzymamy dodatkowe źródło światła, które jest zdecydowanie mniej intensywne niż światło sufitowe. Kinkietami oświetlimy przestrzeń na przykład podczas oglądania telewizji lub prowadzenia rozmów z domownikami, gdy wystarczy nam delikatne światło.