Tkane klosze do lamp – sposób na ekologiczne oświetlenie
Tkane klosze do lamp – sposób na ekologiczne oświetlenie
Dosłownie z dnia na dzień rośnie wśród nas świadomość w zakresie znaczenia ekologicznych rozwiązań i prowadzenia zgodnego z naturą życia. Ma to swoje odzwierciedlenie w motoryzacji, pozyskiwaniu energii elektrycznej czy też w domowym wystroju. Coraz częściej porzucamy otaczające nas z każdej strony plastiki i inne sztuczne tworzywa, a zastępujemy je naturalnymi, a co za tym idzie ekologicznymi produktami. Doskonałym tego przykładem jest coraz powszechniejsze używanie ekologicznego oświetlenia.
Czym jest oświetlenie ekologiczne?
Przed rozpoczęciem szczegółowej analizy dostępnych na rynku rozwiązań, warto zatrzymać się na chwilę i dowiedzieć się, czym tak właściwie jest ekologiczne oświetlenie. Jak można rozumieć to sformułowanie? Czy powinno się je traktować podobnie jak inne ekologiczne pomysły?
Ekologiczne oświetlenie może być rozumiane na dwa sposoby — może dotyczyć wykorzystywanych żarówek, lecz również materiału wykonania samych lamp. W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi obecność w naszych domach nowoczesnych żarówek LED, które nie tylko są trwalsze i właściwie się nie przepalają, lecz dodatkowo pobierają o wiele mniej energii elektrycznej, zapewniając taką samą ilość światła jak używane dotychczas żarówki żarnikowe. Przyjazne środowisku oświetlenie to jednak coś więcej niż tylko same żarówki. Chodzi również o to, z czego wykonane są całe lampy.
Jeszcze do niedawna nie dało się w sklepie kupić klosza, który nie byłby wykonany ze sztucznego tworzywa. Wszechobecny plastik dominował przede wszystkim z powodu niskiej ceny, lecz niestety miał katastrofalny wpływ na środowisko. Dziś konsumenci coraz częściej sięgają po ekologiczne lampy, które wykonane są z tworzyw naturalnego pochodzenia.
Z czego może być wykonana ekologiczna lampa?
Malkontenci i przeciwnicy ekologicznych rozwiązań mogą uważać, że ekologiczne pomysły są nudne i ciężko jest spośród takich produktów wybrać coś atrakcyjnego wizualnie, co dobrze wpisze się w ogólny wystrój pomieszczenia. W jak wielkim są oni błędzie widać doskonale na przykładzie ogromnej oferty różnych rozwiązań materiałowych.
Ekologiczne lampy wykonane mogą być z niezwykle zróżnicowanych materiałów. Z racji tego, że żarówka ekologiczna nie nagrzewa się do tak wysokich temperatur jak żarnikowa, możliwe stało się wykorzystywanie tworzyw do niedawna niedostępnych. Mowa tu przede wszystkim o drewnie, które wprost idealnie wpisuje się w ideę naturalnego wystroju wnętrza. Co jednak ciekawe, bardzo często inwestorzy sięgają także po lampy stojące wykonane z kamienia. Wprost rewelacyjnie wpisują się one w wystrój łazienki, a nawet salonu.
Prawdziwą rewelacją są jednak lampy tkane. Rozwiązanie tego rodzaju nie tylko jest przyjazne środowisku, lecz przede wszystkim wprost rewelacyjnie się prezentuje. Niezwykle ciekawe, często misternie wykonane klosze nie tylko spełniają wszystkie cechy użytkowe typowego oświetlenia, lecz mogą być także doskonałym elementem dekoracyjnym.
Tkane klosze do lamp — z czego mogą być wykonane?
Wystarczy jeden rzut oka na tkane klosze, aby docenić szereg ich niezwykłych zalet. Zanim jednak udamy się do sklepu po zakup takiego elementu, warto jeszcze na początku dowiedzieć się, z jakich materiałów może on być wykonany.
Jak się okazuje, możliwości w tym zakresie są naprawdę ogromne. Na rynku bez większych problemów można bowiem zakupić lampy tkane z lnu, juty, wełny, ratanu, wikliny czy też bambusa. Każde rozwiązanie oczywiście nieco inaczej się prezentuje, więc istnieje możliwość dopasowania oświetlenia do ogólnego stylu aranżacji całego domu. Oświetlenie zrobione z plastiku często na to nie pozwalało, stając się odrębnym i niepasującym do wystroju elementem.
Ekologiczne lampy z recyklingu
Niezwykle interesującym trendem wśród inwestorów jest kupowanie ekologicznych lamp pochodzących z recyklingu. Co to dokładnie oznacza?
Osoby, które chcą stworzyć dom w duchu less waste, starają się maksymalizować wykorzystanie posiadanych rzeczy i materiałów. Jak się bowiem okazuje, nie trzeba wcale wyrzucać dotychczasowych lamp i kupować nowych ekologicznych — można je zrobić samodzielnie. Wiele starych lamp wykonanych jest z metalowych lub szklanych kloszy. Wprost idealnie nadają się one do tego, aby pokryć je naturalnym tworzywem i uzyskać dzięki temu całkowicie nowy produkt. Przeprowadza się tzw. upcykling, czyli daje się starym rzeczom nowe życie.
Gdzie można wykorzystywać ekologiczne lampy?
Na sam koniec warto sobie jeszcze powiedzieć o tym, gdzie konkretnie ekologiczne lampy mogą być wykorzystywane w domu. Czy są jakieś konkretne miejsca, gdzie będą one szczególnie pasowały?
Tego typu produkty wprost idealnie nadają się do przestrzeni dziennych, w których domownicy będą spędzali sporą część dnia. Za sprawą naturalnych materiałów możliwe będzie znaczne poprawienie samopoczucia domowników, a także wyglądu całego wnętrza.
Oczywiście tego typu lampy mogą przybierać najróżniejsze postacie. Do wyboru są modele stojące, sufitowe, ścienne, a często spotkać się można nawet z ekologicznymi lampkami biurkowymi. Możliwości są naprawdę ogromne i z całą pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.