Zaskocz znajomych! 3 propozycje na nietypowe oświetlenie salonu w stylu loft

Salon to pomieszczenie, w którym wszyscy domownicy spędzają większość wolnego czasu. To właśnie tam toczy się życie rodzinne. Aby spędzanie czasu w loftowym pokoju dziennym było przyjemne, należy zadbać o kilka kwestii, ale przede wszystkim o wybór odpowiedniego oświetlenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem i dowiedzenia się, jakie oświetlenie warto wybrać do salonu w stylu loft! 

Styl loftowy – skąd pochodzi i dlaczego jest tak uwielbiany?

Styl loftowy to jeden ze stosunkowo najnowszych stylów urządzania wnętrz. Jego początki wskazuje się na lata 60. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się okres upadku fabryk. Były one wówczas wykupywane przez awangardowych artystów, którzy chętnie przerabiali je na swoje mieszkania, a jednocześnie również pracownie.

Miejsca te określane były „mieszkalnymi strychami”. Od tego właśnie pochodzi nazwa opisywanego stylu, bowiem „loft” oznacza nic innego, niż „strych”.

Fenomen stylu loftowego w dekoracji wnętrz nadal nie jest do końca znany. Może to być jednak połączenie surowego wykończenia ścian z niezwykle przytulną atmosferą. Na ciepło panujące w loftowym salonie wpływa wiele czynników, ale w głównej mierze jest to zależne od światła i rodzaju znajdującego się tam oświetlenia. 

Nietypowe oświetlenie do salonu w stylu loft – na co zwrócić szczególną uwagę?

Przeprowadzając remont w domowych wnętrzach, trzeba być przygotowanym na konieczność podjęcia szeregu ważnych decyzji. Odnoszą się one m.in. do koloru ścian czy materiału, z którego zostaną wykonane podłogi, ale również do wyglądu poszczególnych dodatków.

Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór oświetlenia do salonu w stylu loft. Podczas wyboru lamp powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich kolor, wielkość, ale przede wszystkim kształt – głównie on decyduje bowiem o dopasowaniu do konkretnego stylu dekoratorskiego.

Propozycje lamp do loftowego pokoju dziennego

Decydując się na urządzenie salonu w stylu industrialnym, warto mieć na uwadze, że kieruje się on własnymi prawami, które nierzadko są zupełnie odmienne od tych obecnych w pozostałych stylach wnętrzarskich. Wybór nietypowego oświetlenia do loftowego salonu bywa nie lada wyzwaniem. Jednak z naszą pomocą, finalnie może się to okazać proste i przyjemne!

Wiszące lampy do pokoju dziennego w stylu loft w postaci żarówek Edisona

Jedną z pierwszych propozycji jest lampa do loftowego salonu, przypominająca żarówkę Edisona. Taki rodzaj oświetlenia stał się szczególnie popularny na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jest to ciekawy sposób na odejście od typowo nowoczesnych rozwiązań i wplecenie kawałka historii do swoich wnętrz.

Żarówki Edisona dostępne są w różnych postaciach. Tego rodzaju oświetlenie może przyjąć formę pojedynczej, wiszącej żarówki, ale też kilku, znajdujących się w rządku obok siebie, przyjmujących formę jednej lampy. 

Ciekawym rozwiązaniem jest również wybór do loftowego salonu lampy z żarówkami Edisona, które po zamontowaniu tworzą tzw. pająka. Rozmieszczone są bowiem w różnych, dowolnych miejscach na suficie.

Lampy z ozdobnymi abażurami do loftowego salonu

Kolejną propozycją na nietypowe oświetlenie do loftowego salonu jest wybór lamp z ozdobnymi abażurami. Klosze te są jednak inne niż klasyczne, znane wszystkim materiałowe:

  • po pierwsze, materiał, z którego są wykonane, to zazwyczaj metal. Wprowadza on do loftowego salonu element surowości, jednak idealnie komponuje się z pozostałymi materiałami;
  • po drugie, kształt tego rodzaju abażurów również jest ściśle określony. Zazwyczaj klosze takie przypominają bardziej sam „szkielet” – i o to w tym chodzi! Może on przybierać formę tzw. diamentu, jest to najczęściej wybierany, ale nie jedyny wariant. Najważniejsze jest to, aby abażur był druciany;
  • po trzecie, kolor abażura w loftowym pokoju dziennym to zazwyczaj czerń. Stanowi to dobry wybór z tego względu, że barwa ta jest dość uniwersalna. Nie musimy więc martwić się, że nie będzie pasować do innych, poszczególnych elementów wyposażenia.

Loftowy pokój dzienny z naściennymi kinkietami

Kinkiety to kolejna ciekawa propozycja na nietypowe oświetlenie do salonu w stylu loft. Niektórzy mogą stwierdzić, że w tym wariancie nie ma niczego nietypowego. Prawda jest jednak taka, że osoby, remontujące swoje domowe wnętrza, coraz rzadziej decydują się na montaż tego rodzaju oświetlenia. Rezygnują z niego na rzecz sufitowych lamp wiszących lub stojących. 

Kinkiet w loftowym pokoju dziennym sprawdzi się idealnie. Może on mieć postać opisanych wyżej żarówek Edisona, ale równie ciekawie będzie prezentował się z drucianym abażurem. Warto wybrać do niego ciepłą barwę światła, dzięki której wnętrze dodatkowo się ociepli i będzie znacznie przytulniejsze.