Salon w stylu glamour – jaki jest i jak go oświetlić?
Styl glamour kojarzy się nam zasadniczo ze splendorem, luksusem i elegancją – i słusznie! Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów urządzania mieszkań. Za jego pomocą można wyczarować wnętrze jak z pałacu, pełne bogactwa i blasku. Ów blask zapewnia też jeden z najważniejszych elementów wystroju glamour, czyli oświetlenie. Czym charakteryzuje się salon w stylu glamour i jak sprytnie dobrać do niego oświetlenie, aby jego wnętrze napełnić blaskiem?
Skąd wziął się styl glamour?
Styl glamour łatwo pomylić z kiczem, którym często, nieumiejętnie wprowadzony, niestety się staje. Aby dobrze poznać ten styl i wiedzieć, gdzie szukać inspiracji przy takiej aranżacji swojego pokoju dziennego, dobrze sięgnąć do jego początków i wiedzieć, skąd w ogóle się wziął. Jeśli chodzi o samą jego nazwę, to „glamour” nie ma dobrego odpowiednika w języku polskim, ale jego znaczenie łączy w sobie: czar, szyk, blask i elegancję.
Pierwotnie styl glamour nie łączył się bezpośrednio z architekturą oraz projektowaniem wnętrz i oświetlenia. Narodził się razem ze złotą erą przemysłu filmowego w Hollywood w latach 30. i 40. XX wieku. W tym czasie gwiazdy kina zaczęły brylować na czerwonym dywanie, co przełożyło się na potrzebę błyszczenia i epatowania splendorem w obszarze, przede wszystkim kobiecego, ubioru i dodatków. W związku z tym pojawiły się błyszczące i brokatowe materiały, cekiny i bogata biżuteria.
Styl ten z mody szybko przeszedł także na urządzanie wnętrz pełnych blasku, pikowanych tapicerek i kryształowych żyrandoli. Tak zaaranżowane salony, pokazywane najpierw na srebrnym ekranie, stały się wkrótce inspiracją dla projektantów, którzy przenieśli bogate apartamenty gwiazd kina do salonów zwykłych ludzi.
Wnętrze w stylu glamour – czyli jakie?
Styl wiążący się z określeniami takimi jak przepych, luksus i blask może być utożsamiany z bogato zdobioną barokową tapetą, ciężkimi kotarami i meblami w stylu Ludwika XVI. To prawda, ale tylko po części. Styl glamour to styl eklektyczny, który łączy czasami pozornie bardzo odległe elementy. Przede wszystkim jest to jednak styl, który błyszczy i gra światłem.
Zestawić w nim możemy więc kryształowe żyrandole i zdobione lampy oraz lustra w dekoracyjnych ramach z prostymi szklanymi stolikami i minimalistycznymi meblami. Takie połączenie nada naszemu wnętrzu lekkości i nie obciąży go zbytnio, należy bowiem pamiętać, że przesada i zbytnia dowolność w dobieraniu dodatków i wykończeń może zamienić styl glamour w zwykły kicz. Jeśli więc stawiamy na dużą liczbę bibelotów, kryształowych wazonów, srebrnych mis i lustrzanych frontów mebli, musimy zrezygnować z bogato zdobionych tapet i błyszczących materiałów na obiciach mebli.
Jeśli chodzi o kolorystykę, styl glamour uwielbia nasycone barwy: przede wszystkim czerń i biel, a także beże i szarości, ponieważ to połączenie, na zasadzie kontrastu, będzie doskonale podkreślać elementy oświetlenia, lustra i szklane dodatki, które dodadzą wnętrzu naszego salonu blasku. Dobrze sprawdzą się też meble i dodatki w szlachetnych barwach: bordo, butelkowej zieleni i granatu. Nieodzowne dla stylu glamour są także srebro i złoto, jednak i we wprowadzaniu tych barw należy zachować umiar, aby nie uzyskać efektu odwrotnego do zamierzonego.
Oświetlenie salonu w stylu glamour
Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów, które tak naprawdę stanowią istotę stylu glamour. Często nawet same odpowiednio dobrane lampy i żyrandole, bez dodatku tapet czy ludwikowskich mebli, stworzą już wrażenie luksusu i bogactwa typowego dla wnętrz urządzonych w tym stylu.
W związku z tym, że salon w stylu glamour pełen jest blasku, najlepsze do jego wykończenia będą lampy i żyrandole zawierające liczne elementy szklane oraz kryształy. Wybierając tego rodzaju oświetlenie, można zdecydować się na kryształy znanych marek albo ich tańsze akrylowe odpowiedniki. Trzeba jednak pamiętać, że różnica jakości użytych w nich materiałów z czasem stanie się bardziej widoczna. Niemniej kryształowe lampy i żyrandole rozświetlą wnętrze naszego salonu nie tylko wieczorem, gdy odbijać się w nich będzie światło żarówek, ale i za dnia, gdy padną na nie promienie słoneczne i zostaną rozproszone w barwną tęczę.
Doskonale w salonie typu glamour sprawdzą się także wszelkiego rodzaju elektryczne i tradycyjne świeczniki, kinkiety z ozdobnymi kloszami oraz metalowe żyrandole. W wypadku tych ostatnich można wybrać także takie, które są pozłacane lub posrebrzane, co wpasuje się w klimat wnętrza w stylu glamour. Natomiast dekoracyjne żyrandole i lampy z metalowymi, przetartymi ramionami dodadzą naszemu salonowi efektu retro.
Znajdujące się w salonie dodatkowe kryształowe i chromowane stojące lampy i lampy stołowe dobrze ustawiać w pobliżu luster, które dodatkowo rozświetlą i powiększą nasze wnętrze.
Styl glamour ma przede wszystkim sprawiać wrażenie przepychu, dodawać wnętrzu aury wytworności i bogactwa. Pamiętać jednak należy, że wyrażeniem-kluczem w wypadku tego stylu będzie: efekt luksusu, a nie faktyczne czynienie z naszego salonu szkatułki pełnej złota i klejnotów. Styl glamour to przede wszystkim ekspresja, ekstrawagancja i blask, dlatego tak ważna w jego wnętrzu jest gra światłem, błysk i lśnienie. Najważniejsze, aby jednak zachować umiar i uniknąć przeobrażenia wytwornego wnętrza w tanią i kiczowatą błyskotkę.