Jak dobrać lampy wiszące do salonu?

Odpowiedni dobór oświetlenia ma istotne znaczenie zarówno ze względu komfortu przebywania w pomieszczeniu, jak i z powodów estetycznych. Przy pomocy lamp możemy stworzyć odpowiedni klimat i nastrój. Lampy wiszące to taki rodzaj oświetlenia, który znajdzie zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu – zarówno w sypialni, salonie, jak i kuchni czy jadalni. W dzisiejszym wpisie skupimy się natomiast na doborze odpowiednich lamp wiszących do salonu.

Najważniejsze zalety lamp wiszących

Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie kryteria należy brać pod uwagę przy wyborze lamp, musimy mieć na uwadze zarówno nasze potrzeby, jak i powierzchnię lokum. Jeżeli mamy niewielki salon lub salon połączony z aneksem kuchennym, idealnym rozwiązaniem będzie lampa wisząca. Lampa wisząca zamontowana na suficie pozwala zaoszczędzić wiele cennego miejsca. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie dobrze oświetlone przestrzenie, świetnie też sprawdzi się w roli oświetlenia głównego (centralnego), które ma za zadanie równomiernie oświetlać przestrzeń i tym samym stanowić dobre źródło światła ogólnego. Jednak nie są to jedyne zalety tego typu oświetlenia. Lampy wiszące są cenione wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z małymi dziećmi. Nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią psocić i biegać po mieszkaniu. Wówczas nietrudno nie tylko o siniaki, ale również o uszkodzenie w mieszkaniu. Lampy wiszące znajdą się poza zasięgiem dzieci, czego nie można powiedzieć o lampach podłogowych.

Lampa wisząca do salonu

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. Spełnia ono kilka funkcji jednocześnie – to w salonie przyjmujemy gości, odpoczywamy, relaksujemy się przy wieczornej lekturze, oglądamy telewizję czy spożywamy posiłki. Z tego względu oświetlenie salonu odgrywa bardzo ważną rolę. To nie tylko praktyczne źródło światła, pożądane szczególnie po zmroku, ale również dekoracja. Odpowiedni dobór oświetlenia w pokoju dziennym pozwala również na jego optyczne powiększenie lub poszerzenie. Światło w salonie powinno padać przede wszystkim na całą powierzchnię, co uzyskamy właśnie dzięki oświetleniu górnemu. Oprócz oczywistej funkcji dawania światła, zyskujemy również możliwość podkreślenia elementów wyposażenia. Bardzo popularne stało się montowanie lamp wiszących nad stołem w pokoju dziennym. W ten sposób możemy podkreślić dekoracje stołu, wygląd zastawy czy estetykę podawanych potraw.

oswietlenie salonu

Wybór klosza

Przy wybieraniu lampy wiszącej musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa najważniejsze aspekty:

  • czy klosz lampy pasuje do wystroju całego pomieszczenia;
  • czy światło, które daje konkretny model lampy, jest dla nas wystarczające?

Sklepy z oświetleniem oferują obecnie bardzo szeroki wybór lamp w różnych rozmiarach, kolorach, kształtach, co powoduje, że z łatwością możemy dopasować idealną lampę do naszego wnętrza.

W przypadku lamp wiszących zazwyczaj do wyboru mamy kilka opcji:

  • klosz nieprzepuszczający światła, skierowany ku dołowi, zamknięty od góry – tego typu klosze idealnie sprawdzą się do stosowania nad stołem, ponieważ dokładnie oświetlą powierzchnię stołu, jednocześnie nie oślepiając osób siedzących przy nim.
  • klosz nieprzepuszczający światła, skierowany do góry, zamknięty od dołu – taka lampa dobrze oświetli sufit i ściany, daje świato rozproszne. Będzie to dobry wybór do niskich pomieszczeń, ponieważ w ten sposób możemy optycznie wydłużyć salon.
  • szklany klosz – oprócz światła kierunkowego, daje światło rozproszone, dzięki czemu bardzo dobrze oświetla pomieszczenie, w którym się znajduje.
  • klosz z abażurem – taki klosz to dobry wybór dla tych, którzy chcą stworzyć przytulną i nastrojową atmosferę w salonie.

Liczba źródeł światła

Podejmując decyzje związaną z wyborem lampy wiszącej, powinniśmy się również zastanowić, czy ma to być oświetlenie jednopunktowe czy wielopunktowe. Oświetlenie jednopunktowe to takie z jednym źródłem światła. Jeżeli nasz salon jest niewielkich rozmiarów, lampa wisząca jednopunktowa powinna w zupełności wystarczyć. Lampy z kilkoma źródłami światła są z reguły większe, tym samym są bardziej reprezentacyjne, dlatego lepiej się sprawdzą w dużych i przestronnych salonach.

Wisząca lampa w połączeniu z oświetleniem punktowym

Wisząca lampa doskonale prezentuje się z mniejszymi źródłami światła, np. w połączeniu z kinkietami lub bardzo modnymi w ostatnim czasie plafonami. Wisząca lampa umieszczona w centralnym punkcie salonu będzie rzucać równomierne światło na cały pokój, natomiast kinkiety znajdujące się przy kanapie, fotelu, miejscu gdzie czytamy książki lub oglądamy telewizję wydzielą poszczególne strefy funkcjonalne. Jeszcze inny klimat dadzą taśmy LED, które można montować we wnękach, przy sufitach lub meblach. Tego rodzaju oświetlenie doskonale nadaje się od podkreślenia indywidualnego stylu wnętrza, może być dobierane pod względem kolorów oraz natężenia światła.