Jak stworzyć przytulną atmosferę w salonie za pomocą światła?

Światło to jeden z podstawowych elementów, mających wpływ na kształtowanie się atmosfery we wnętrzu. Dobrze zaplanowane oświetlenie jest kluczowe dla wyglądu wnętrza i jego atmosfery. Wpływa na postrzeganie kolorów, podkreśla elementy wystroju, a przede wszystkim oddziałuje na ludzkie samopoczucie.

Lampy sufitowe do salonu

Głównym źródłem światła w salonie powinna być lampa sufitowa, która pozwala na równomierne oświetlenie całego wnętrza i zapewnia odpowiednią jasność w trakcie całego dnia. Wybór lamp sufitowych do salonu jest szeroki – od lamp wiszących z abażurem przez żyrandole po zwisy. Szukając lampy do salonu, warto pamiętać, aby była ona dopasowana do stylu, w którym urządzony jest salon. Do wnętrza klasycznego pasują ozdobne żyrandole, do nowoczesnego modne plafony, a do tego industrialnego – lampy z elementami metalowymi, przypominające te ze starej fabryki.

Oświetlenie punktowe do salonu

Aby wykreować odpowiedni nastrój w salonie, poza głównym oświetleniem, obowiązkowo – niezależnie od powierzchni – w każdym salonie musi się znaleźć oświetlenie punktowe. Dzięki oświetleniu punktowemu (miejscowemu) możemy doskonale wyeksponować określone strefy w naszym salonie – kącik do czytania czy miejsca do odpoczynku. Ładna, nowoczesna lampa podłogowa z długim, regulowanym wysięgnikiem, lampa stołowa z designerskim kloszem czy ponadczasowe kinkiety niezastąpione przy sofach – to tylko niewielka część możliwości, które można wykorzystać w ramach oświetlenia salonu.

Oświetlenia miejscowego używa się zazwyczaj wtedy, gdy główne źródło oświetlenia w danej chwili jest zbyt intensywne. Dzięki takiemu oświetleniu nasz salon będzie się pięknie prezentował po zmroku, zachęcał do wieczornych spotkań, rozmów, czy wspólnego oglądania telewizji.

Barwa światła do salonu

Przytulną atmosferę w salonie uzyskamy dzięki światłu ciepłemu-białemu o temperaturze barwowej 2700-2900 K , które daje delikatne i lekko przytłumione światło. Barwa biała (3000-3500 K) odpowiednia będzie dla miejsc użytkowych lub tych służących zabawie, niewymagających wytężenia wzroku, natomiast barwa dzienna (5000-6500 K) właściwa będzie dla strefy, w której pracujemy.

Wykorzystanie wielu różnych źródeł światła sprzyja tworzeniu atmosfery oraz umożliwia dopasowanie oświetlenia do aktualnych potrzeb – jest to szczególnie ważne w przypadku salonu, który z jednej strony jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, a z drugiej – pełni kilka funkcji jednocześnie.

Zapisz się do naszego newslettera