Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, dlatego planując jego oświetlenie, trzeba wziąć pod uwagę różne rodzaje oświetlenia – zarówno lampy sufitowe, wiszące, jak i podłogowe. Odpowiednio dobrane oświetlenie może wydobyć jego piękno i pomóc zbudować odpowiedni nastrój.

Oświetlenie warstwowe do salonu

Wybór odpowiedniej lampy do salonu powinien być podyktowany efektem, jaki chcemy osiągnąć. Zarówno wielkość lampy, jak rodzaj zastosowanych materiałów powinien współgrać z wielkością salonu i jego wyposażeniem. W małych salonach często stosuje się jedno źródło światła umieszczone w centralnym miejscu, na przykład na środku pomieszczenia. Natomiast w salonie o dużej powierzchni takie rozwiązanie jest niewystarczające. Duży salon wymaga rozmieszczenia kilku źródeł światła, które pozwolą nam wyeksponować poszczególne strefy. Aby uzyskać najlepszy efekt, oświetlenie w salonie powinno być rozmieszczone warstwowo. Oznacza to, że oświetlenie ogólne musi stanowić tło dla oświetlenia punktowego (miejscowego) i dekoracyjnego. Operując różnymi rodzajami oświetlenia, możemy w poszczególnych strefach stworzyć odmienny klimat. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, aby poszczególne oprawy, jak i kolory świateł były zgrane ze sobą i tworzyły spójną całość.

Rodzaj światła do salonu

Od koloru i mocy światła zależy nasze samopoczucie. Jasne pomieszczenia zachęcają do działania, natomiast te o niższym poziomie oświetlenia wywołują uczucie spokoju i działają na nas relaksująco. Do salonu najlepiej sprawdzi się światło rozproszone. Lepiej wybrać kilka punktów świetlnych o słabszej mocy niż jeden mocny. Jeśli chcemy w dużym salonie wydzielić strefę do czytania, możemy wyodrębnić z niego mały kącik za pomocą stojącej lampy lub kinkietów sufitowych.

Lampa nad stołem

W dużych salonach najczęściej wydzielona jest strefa jadalna, której głównym elementem jest stół do wspólnego spożywania posiłków. Lampa umieszczona nad stołem na odpowiedniej wysokości będzie ozdobą całego wnętrza. Im sufit jest wyższy, a salon większy, tym lampa może być okazalsza. W przypadku podłużnych stołów ciekawy efekt aranżacyjny uzyskamy, montując więcej niż jedną lampę.

Zapisz się do naszego newslettera