Oświetlenie małego salonu

Salon stwarza pole do popisu dla różnego rodzaju oświetlenia. Co więcej, za pomocą odpowiedniego oświetlenia możemy optycznie powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jakie wybrać i jak zaaranżować światło w salonie, aby powiększyć małe pomieszczenie.

 

Lampa wisząca tylko do dużych salonów?

Niektórzy są zdania, że w przypadku małego salonu raczej powinniśmy unikać wiszących lamp z żyrandolem skierowanym w dół. Z tego względu takie lampy poleca się raczej do dużych i przestronnych salonów. Nic bardziej mylnego. Wisząca lampa może sprawić, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej przytulne. Jednak jest jeden warunek: oświetlenie wiszące najlepiej sprawdzi się w przypadku wysokich wnętrz. Do wysokich salonów, ale nawet tych niewielkich, można wybrać bardzo modne w ostatnim czasie wiszące żarówki na kablu w stylu loft. Takie minimalistyczne oświetlenie doskonale będzie wyglądać we wnętrzach nowoczesnych i tych urządzonych w stylu industrialnym.

%name

 

Kinkiety i punkty świetlne

Jeżeli natomiast chcemy, aby salon wydawał się wyższy, dobrym pomysłem będzie kilka punktów świetlnych umieszczonych w suficie. W małych wnętrzach ciekawie prezentują się także kinkiety. Aby jednak uzyskać najlepszy efekt, najlepiej zamontować je w górnej części sufitu, a nie na linii wzroku stojącej osoby. Taki zabieg spowoduje, że strop optycznie będzie sprawiał wrażenie wyższego. Zamiast kinkietów świetnie sprawdzą się również reflektory sufitowe. W ostatnim czasie bardzo modne są lampy wykonywane ze szkła i chromu, które znakomicie nadają się do wnętrz klasycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Bardzo dobrym pomysłem będzie lampa stojąca z abażurem w jasnych kolorach. Za pomocą takiej lampy możemy podkreślić strefę relaksu i wypoczynku.

 

Jak właściwie rozmieścić oświetlenie?

W przypadku małego salonu bardzo ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie światła. Mały salon wyda się optycznie większy, jeżeli skierujemy światło na sufit lub poszczególne elementy dekoracyjne. Światło padające ku górze optycznie oddali sufit od podłogi. Optycznie wydłużenie salonu zapewnią odpowiednio oświetlone pionowe podziały ścian w postaci kolumn. Dobrym rozwiązaniem do małych salonów jest również umiejscowienie źródła światła w ukrytych wnękach lub podświetlenie półek.

Do oświetlenia salon najlepszym wyborem będą lampy LED. Oświetlenie LED jest energooszczędne, a przy tym niezwykle żywotne. Dodatkowo pozwala uzyskać różne kolory światła – ciepłe, neutralne, zimne.

Zapisz się do naszego newslettera