Jakie lampy wybrać do sypialni?

Światło w sypialni musi być dopasowane przede wszystkim do stylu, w jakim wnętrze jest urządzone, preferencji i upodobań. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki – do wyboru mamy lampy wiszące, kinkiety, lampki nocne, lampy podłogowe, lampy sufitowe, a także popularne halogeny punktowe i taśmy LED.

Jaką wiszącą lampę do sypialni wybrać?

Lampy wiszące doskonale pełnią funkcję głównego źródła oświetlenia w sypialniach. W tym wypadku można postawić na prostą lampę z jednym lub kilkoma punktami świetlnymi lub na coś bardziej oryginalnego, jak stylowe żyrandole czy efektowne plafony. Trzeba jednak mieć na uwadze, że okazałe żyrandole nadają się wyłącznie do dużych pomieszczeń. Do niskich i kameralnych sypialni zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie delikatna wisząca lampka lub plafon sufitowy. Dobrym wyborem do sypialni będą też lampy o delikatnych ażurowych materiałach, które delikatnie rozpraszają światło, tworząc jednocześnie przytulną atmosferę.

Z reguły główne oświetlenie wisi w centralnym punkcie pomieszczenia. Jednak w nowoczesnych aranżacjach bardzo często spotyka się lampę umieszczoną tuż nad dolną częścią łóżka.

Poręczne lampki nocne do czytania

Poza oświetleniem sufitowym w sypialni nie może zabraknąć oświetlenia bocznego, czyli lampek umieszczanych na stolikach nocnych, które są niezbędne jako wsparcie głównego źródła światła. Jednakowe lampki nocne z reguły znajdują się po obu stronach łóżka. Wybierając lampkę nocną do sypialni, warto pamiętać, aby dolna krawędź klosza znajdowała się na wysokości nie większej niż 50 cm od poziomu łóżka. Taka odległość zapewni odpowiedni komfort dla oczu podczas wieczornej lektury.

lampa nocna z abazurem nowoczesna stojaca

Kinkiety ścienne do sypialni

W sypialniach, gdzie nie ma miejsca na szafki nocne, praktycznym rozwiązaniem są kinkiety ścienne. Kinkiety do sypialni nie powinny generować mocnego i zbyt intensywnego światła, muszą za to relaksować i skłaniać do wypoczynku. Kinkiety najczęściej umieszcza się w sąsiedztwie łóżka po to, aby mogły zapewnić odpowiednie warunki do poczytania lub do skorzystania ze światła w nocy. Kinkiety mają też jeszcze inna zaletę – za ich pomocą można optycznie wpływać na wielkość pomieszczenia. Światło padające z kloszy skierowanych w dół rozproszy się po ścianach, dzięki czemu w sypialni zapanuje nastrojowa atmosfera. Natomiast w przypadku, gdy światło skierujemy w górę, pomieszczenie wyda się optycznie wyższe.

Lampa podłogowa do sypialni

W sypialniach doskonale prezentują się lampy podłogowe. Nie tylko stanowią praktyczne źródło światła, ale pełnią również znakomitą funkcję dekoracyjną. Lampa podłogowa może stać w pobliżu łóżka lub w okolicy fotela i tym samym stworzać przytulny kącik do wczytywania się w lekturach. Za pomocą lampy podłogowej można również skutecznie zmienić proporcje pomieszczenia. Lampy z przezroczystym kloszem, które dobrze rozpraszają światło sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe. Z kolei lampy rzucające światło prosto na sufit spowodują, że sypialnia będzie wydawać się wyższa niż w rzeczywistości.

lampa stojaca z abazurem nowoczesna drewno led

Halogeny i taśmy LED

Niektóre osoby zamiast tradycyjnych lamp do sypialni wybierają halogeny. Jest to bardzo praktyczny rodzaj oświetlenia, za pomocą którego można skutecznie oświetlić wszystkie zakamarki w pomieszczeniu. Jeszcze innym pomysłem na oświetlenie sypialni są taśmy LED, dzięki którym możemy oświetlić te miejsca, do których nie docierają tradycyjne żarówki. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że dają wiele możliwości aranżacyjnych.

Zapisz się do naszego newslettera