Oświetlenie sypialni na poddaszu

Sypialnia na poddaszu to w dzisiejszych czasach standard. Kluczem do stworzenia przytulnej sypialni na poddaszu jest odpowiedni projekt, solidne wykonanie i wybór wysokiej jakości materiałów wykończeniowych dopasowanych do stylu aranżacyjnego. Dziś podpowiemy, jaką lampę wybrać do sypialni na poddaszu.

 

Jakie lampy wybrać do oświetlenia poddasza?

Poddasze stwarza wiele możliwości aranżacji przestrzeni. Nieregularne pomieszczenia i skośne stopy stanowią duże wyzwanie pod kątem wyboru mebli, dodatków, kolorystyki, jak również oświetlenia. Oświetlenie poddasza opiera się na dwóch głównym źródłach światła: oświetleniu naturalnym i oświetleniu sztucznym.

Nie na każdym poddaszu istnieją warunki do zawieszenia tradycyjnych lamp wiszących. Jeżeli sufit jest stosunkowo wysoki, to wtedy możemy sobie pozwolić na lampę na kablu z ozdobnym kloszem. Jednak na poddaszu najlepiej sprawdzą się kompaktowe lampy, które nie wymagają dużej przestrzeni, takie jak halogenowe reflektory punktowe lub plafony. Tego typu oświetlenie można umieścić zarówno na skośnych ścianach, jak i na stropach. Bardzo łatwo je przytwierdzić do różnych elementów konstrukcyjnych, a ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że zajmują niewiele miejsca i bardzo łatwo można zmienić kierunek padania światła.

oswietlenie sypialni

Lampy LED na poddaszu

Na poddaszu musimy zadbać o to, aby wszystkie kąty były dostatecznie oświetlone. Na doświetlenie wybranych części pomieszczenia pozwala odpowiednia aranżacja lampek LED, który uwydatni zalety skosów i nieregularności. Niezagospodarowane wnęki można dodatkowo podkreślić za pomocą taśmy LED.

 

Oświetlenie sypialni na poddaszu

W przypadku, gdy sypialnia na poddaszu stanowi odrębne pomieszczenie, możemy pokusić się o zastosowanie dwóch rodzajów oświetlenia: światła ogólnego i miejscowego (dodatkowego). Oświetlenie ogólne powinno równomiernie rozjaśnić całe wnętrze sypialni. W roli oświetlenia ogólnego doskonale sprawdzi się lampa sufitowa zamontowana w centralnym miejscu sypialni. Z kolei w roli oświetlenia miejscowego najlepiej spisze się kilka oddzielnych punktów świetlnych, zamontowanych w różnych miejscach sypialni, np. kinkiety na ścianach lub lampki nocne przy łóżku. Wyjątkowego nastroju nada każdej sypialni lampa stojąca. Główną zaletą lamp podłogowych jest to, że można jej przemieszczać z jednego miejsca w drugie i w zależności od potrzeb doświetlać odpowiednie strefy w sypialni.

Zapisz się do naszego newslettera